× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Akıllı telefonlar, diğer elektronik cihazlar gibi, çalıştıkları zaman doğal olarak ısı üretirler. Telefonunuzdaki pil, işlemci ve ekranın tümü ısı üretir, bu nedenle telefonunuzu kullandığınızda ısınması normaldir. Çoğu telefon, 32ºF ila 95ºF veya 0ºC ve 35ºC arasındaki sıcaklıklarda çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Çoğu telefon daha da yüksek sıcaklıklara ulaşabilir ve yine de düzgün şekilde çalışabilir.

Telefonunuzun ısınmaya yetecek kadar ısı üretmesi normaldir, ancak neden bazen kullanılamayacak kadar ısınır? Aşırı ısınmanın bazı yaygın nedenlerine bir göz atalım. Bazen soruna neden olan sadece bir faktördür, ancak çoğu zaman aşırı ısınmaya yol açan birkaç faktörün birleşimidir.

Cihazınızı uzun süre çok güç gerektiren bir şekilde kullanmak telefonunuzun aşırı ısınmasına neden olabilir. Örneğin, uzun oyun veya akış oturumları cihazınıza zarar verebilir. Bu faaliyetler, merkezi işlem biriminizden (CPU), grafik işlem biriminizden (GPU), ekrandan ve diğer bileşenlerden çok fazla güç gerektirir.

Telefonun aşırı ısınması yaygın bir sorundur ve yaşlandıkça daha sık hale gelebilir. Yüksek dış sıcaklıklar gibi çevresel faktörler, cihazın aşırı ısınmasına neden olabilir, ancak uzun süre kullanılması da olabilir.

Sıcak bir iklimde yaşıyorsanız veya cihazınızı uzun süre kullanıyorsanız, aşırı ısınma sorun olabilir. Bu nedenle, bu durumlarda telefonunuzun çok ısındığını fark ederseniz, parlaklığı azaltmayı ve oyunlar veya uygulamalar gibi daha az yoğun özellikler kullanmayı düşünün. Bu işe yaramazsa, cihazınızı yeniden başlatmadan önce soğuma sürecinden geçmesine izin vermeyi deneyin.

Telefonlar belirli bir miktar ısıya dayanacak ve çalışmaya devam edecek şekilde tasarlanmış olsalar da, aşırı ısı kullanım ömrüne zarar verebilir veya ömrünü kısaltabilir. Telefonunuz sürekli olarak çok ısınırsa, en iyisi, özellikle pili çıkarmadan önce soğuyana kadar kapatıp dinlenmeye bırakmaktır.

Durumunuz muhtemelen aşırı ısınma sıkıntılarınızın tek nedeni değildir, ancak onlara katkıda bulunabilir. Telefonunuzun dış kabuğu, telefonunuzun doğal olarak ürettiği ısıyı dağıtmaya yardımcı olan bir soğutma yüzeyi işlevi görür. Bazı kılıflar ısıyı hapsedebilir ve telefonunuzun dışının cihazınızı soğutma işini yapmasını engelleyebilir. Kauçuk kılıflar özellikle ısıyı hapsetmede iyidir. iPhone veya Android telefonunuzun neden bu kadar sıcak olduğunu sık sık merak ediyorsanız, farklı bir kılıf veya kılıfsız kullanmayı deneyin ve bunun yardımcı olup olmadığına bakın.

Telefonunuzun aşırı ısındığından şüpheleniyorsanız yapılacak ilk şey, bir donanım sorunu nedeniyle zarar vermediğinden emin olmaktır. Piliniz eskiyse ve değiştirilmesi gerekiyorsa veya soğutma sisteminde başka bir sorun varsa, ısınma sorunlarınızın nedeni bu olabilir. Bir teknisyeni arayabilir veya bakması için filmciürebilirsiniz. Bir sonraki adım, telefonların aşırı ısınmasının yazılımla ilgili olası nedenlerine bakmaktır.

Telefonunuzun kılıfı ve kötü amaçlı yazılım, telefonunuzun aşırı ısınmasına neden olabilir.

Telefon işlemcileri daha hızlı ve daha güçlü hale geldikçe daha fazla ısı üretirler. Arızalı bir pil, işlemci, şarj bağlantı noktası veya başka bir bileşen, aşırı ısınma sorunlarınızın nedeni olabilir. Telefonun arkasından ısı geldiğini hissediyorsanız, büyük olasılıkla pilden kaynaklanıyordur. Isı telefonun ön tarafından geliyorsa bir işlemci arızalı olabilir. Telefonunuzun altı ısınıyorsa ve telefonunuz şarj olurken aşırı ısınıyorsa, bunun nedeni hatalı bir şarj bağlantı noktası veya kablosu olabilir.

Telefonunuz aşırı ısınırsa, bunu bileceksiniz. Telefonunuz, telefonun arkası, elinizi terletecek ve hatta su toplamasına neden olacak kadar ısınana kadar ısınır. Bu, zamanla pile zarar verebilir ve yeterince sık meydana gelirse sonunda arızaya neden olabilir.

Telefonunuz ısınırsa pili boşalabilir. Telefonunuz aşırı ısındığında, piliniz de aynı şekilde verimli çalışmayacak ve performansı kötüleşecektir. Sıcaklık ne kadar yüksek olursa, piliniz enerjiyi verimli bir şekilde depolama yeteneğini o kadar hızlı kaybeder.

Lityum iyon piliniz sıcakken iyi çalışmaz ve bu da her türlü soruna yol açabilir. Telefonunuz daha yavaş şarj olur, pil ömrünüz azalır ve cihazınız eskisi kadar verimli çalışmaz.

Normal çalışma sürecinde tüm cep telefonları sistemlerinde ısı üretilmesine neden olur. Bu kaçınılmazdır çünkü herhangi bir elektronik cihazın düzgün çalışması için belirli bir miktarda ısıya ihtiyacı vardır. Apple’a göre, “Sık sık aşırı ısınma CPU’nuza, GPU’nuza ve sisteminizde çip üzerinde bulunan diğer bileşenlere de zarar verebilir.” Yani telefonunuzun ısınması normal olsa da; sık sık ısındığını fark ederseniz, telefonunuzun çalışma sıcaklığında bir sorun olabilir.

Telefonunuz aşırı ısındığında, cihazınızın dahili bileşenlerine zarar verebilir. Yüksek sıcaklıklar, telefonunuzu bir arada tutan yapıştırıcıya da zarar verebilir. Yapıştırıcı, telefonunuzu sudan başarıyla korumaktan ve tozu dışarıda tutmaktan sorumludur. Aşırı sıcaklıklar yapıştırıcıyı bozarak koruyucu tabakada boşluklara ve bileşenlerin daha fazla toza veya kire maruz kalmasına neden olabilir.

Telefonunuz çok ısınırsa cihazınıza ciddi zararlar verebilir. Aslında telefonunuzun sıcaklığı çok yüksek olduğu için hemen harekete geçmeniz gereken bazı durumlar vardır.

Telefonunuz çok sıcaksa, daha serin bir yere taşıyın. Telefonunuzu soğutmak için buzdolabına veya dondurucuya koymayın; aşırı soğuk sıcaklıklar, yüksek sıcaklıklar gibi telefonunuza zarar verebilir. Yine de bir fanın yanına yerleştirmek sorun değil

Dizüstü bilgisayar gibi ısı üreten başka bir cihazı kullanırken kullanırsanız telefonun aşırı ısınması olasıdır. Telefonunuz çok sıcaksa, daha serin bir yere taşımayı deneyin veya klimalı bir binaya getirin. Cihazınızı soğutarak sorunu çözebilmelisiniz.

Isıya birçok faktör neden olabilir, ancak en yaygın kaynaklardan biri yoğun kullanımdır. Telefonunuz uzun süredir oyun oynuyorsa veya video akışı yapıyorsanız, muhtemelen sıcak hissedecektir. Uygulamaları kapatmak, telefonunuza soğuması için zaman tanır ve ekranınızı daha kısık tutmak veya sık sık ara vermek, telefonun aşırı ısınmasını önlemenin iyi yollarıdır.

Telefonunuz şarj olurken aşırı ısınıyorsa, fişini çekin. Telefonunuzu şarj etmek, ek ısı üretmesine neden olarak sorunu kötüleştirir. Telefonunuz güç adaptörüne takılı değilken bile aşırı ısınıyorsa veya prize takılıyken açılmıyorsa, yazılım sorunu veya hasarlı sistem kartı gibi ele almanız gereken başka bir sorun olabilir.

Yoğun kaynak kullanan bir oyun oynuyorsanız veya video akışı yapıyorsanız telefonunuz aşırı ısınabilir. Kılıfınızı çıkarmak, telefonunuzun dış kısmının ısıyı daha etkili bir şekilde dağıtmasını sağlayacağından telefonunuzun daha hızlı soğumasına yardımcı olabilir.

Farklı telefonların farklı işletim sistemleri vardır, bu nedenle bir telefonun aşırı ısınmasının birçok olası nedeni vardır. Bu adımlardan hiçbiri yardımcı olmazsa, telefonunuzu yeniden başlatmanız iyi bir fikir olabilir. Sebep küçük bir yazılım sorunuysa, bu sorunu çözmelidir.

Telefonunuzun aşırı ısınmasını istemezsiniz, bu nedenle doğrudan güneş ışığından uzak tutmalı ve sıcak arabalarda bırakmaktan kaçınmalısınız. Telefonunuzu ne kadar çok kullanırsanız ve aynı anda ne kadar çok uygulama çalıştırırsanız, aşırı ısınma olasılığı o kadar artar.

Telefonunuzun düzenli olarak aşırı ısındığını fark ederseniz, bunun nedeni sıklıkla çok fazla güç kullanması olabilir. Telefonunuzdaki ve diğer elektronik cihazlarınızdaki yükü en azından arada bir azaltmak, onları aşırı ısınmadan koruyabilir. Telefonunuzu normalden daha yoğun bir şekilde kullanacağınızı bildiğiniz zaman bunlardan bazılarını deneyin. Yapabileceğiniz güç tasarrufu adımları şunları içerir:

Telefonunuz şarja takılıysa ve pil %10’un altındaysa telefonunuz aşırı ısınıyor olabilir. Telefonu fişten çekip %100’e ulaştıktan sonra şarj etmeyi deneyin. Düşük kaliteli veya uyumsuz bir şarj cihazıyla ilgili sorunlar ısınma sorunlarına neden olabilir. Bu sorunlardan kaçınmak için, doğrudan telefonunuzun üreticisinden veya saygın bir üçüncü taraftan gelen şarj cihazlarını kullanın.

Aşırı ısınmayı her zaman önleyemezsiniz, ancak telefonunuz şarj olurken çok ısınırsa, bunun nedeni hatalı şarj cihazı veya cihazınızın yanlış kullanılması olabilir. Doğru kabloyu kullanmak aşırı ısınmaya yardımcı olmazsa, telefonunuzun aşırı ısınmasına neden olan başka bir şey olup olmadığını görmek için sorun giderme kılavuzumuza bakın.

Uygulamalar ve işletim sisteminiz telefonunuzun çok fazla güç kullanmasına ve aşırı ısınmasına neden olabilir, bu nedenle bunları güncel tutmak önemlidir. Güncellemeler, bu sorunları düzelten düzeltmeler içerebilir. Güncellemeden sonra bir uygulama hala aşırı ısınmaya neden oluyorsa, onu silmek isteyebilirsiniz.

Aşırı ısınmaya neredeyse her zaman bir uygulama veya işletim sistemindeki bir sorun neden olur. Telefonunuzun çok ısınmasını önlemek için, telefonunuz düşünülerek tasarlanmış uygulamaları kullandığınızdan emin olun. Bu şekilde, aşırı yüklemeyecekler. Telefonunuzun aşırı ısındığını fark ederseniz, tüm uygulamalarınızı ve işletim sisteminizi güncelleyin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın. Değilse, ihtiyacınız olmayan uygulamaları ve ayrıca ana ekranınızdaki gereksiz widget’ları kaldırın.

Telefonunuz aşırı ısınıyorsa, ilk hareketiniz uygulamalarınızı hızlı bir şekilde temizlemek olmalıdır. Uygulamaların büyük çoğunluğu cihazlarınızda çok az zorlamaya neden olur, ancak olmayanların kaldırılması gerekir. Ayrıca cihazınızda herhangi bir kötü amaçlı uygulama olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz; bu, sorunun nedeni olabilir.

Telefonunuz ısınmaya ve aşırı ısınmaya devam ederse, bir e-atık geri dönüşüm şirketine veya bir tamirhaneye filmciürmeden önce sorunu çözmenin birkaç yolu vardır. Güneş ışığında dinlendirmeyi, pil bölmesini temizlemeyi, aynı anda daha az uygulama çalıştırmayı ve telefonunuzu daha sık şarj etmeyi deneyin. Ayrıca telefonunuzun içindeki pillerin sıcaklığını da kontrol edin. Çok sıcaklarsa, güvende olmak için yeterince soğuyana kadar telefonu kullanmayı bırakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir