× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Telefonunuz sizin sürekli arkadaşınızdır. Ancak bugünlerde kullandığımız tüm uygulamalar, oyunlar ve sosyal medya ile çoğumuzun telefonlarımızı bir veya iki günden fazla canlı tutmak için mücadele etmesi şaşırtıcı değil.

Neyse ki, pilinizin daha uzun süre dayanmasını sağlamanın bazı basit yolları var – tüm bir hafta sonu boyunca bile!

İşte iPhone ve Android sahipleri için pilinizin daha uzun süre dayanmasını sağlayacak bazı ipuçları. Birkaçı zaten bildiğiniz temel bilgilerdir, diğerleri daha ileri düzeydedir ve takaslarla gelebilir.

Telefonunuzun pil ömrü değerli bir şeydir. Gün boyunca sürmesine ihtiyacınız var ve bazen gece boyunca sürmesine bile ihtiyacınız var. Ancak telefonunuzun pilinin eskisi kadar uzun süre dayanmadığını fark ederseniz, daha uzun süre dayanması için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Denenecek ilk şeylerden biri, ekranınızdaki yenileme hızını düşürmektir. Çok sayıda Android telefonun bu günlerde yüksek yenileme hızı ekranları var. Bu, ekran görüntüsünün normal 60 kez yerine saniyede 90 veya 120 kez yenilendiği anlamına gelir.

Kaydırmanın son derece pürüzsüz görünmesini sağlar, ancak aynı zamanda pil ömrünü önemli ölçüde etkiler. Bildirildiğine göre Apple, iPhone 12 ailesi için 60Hz ile kalmayı tercih etti.

Yüksek yenileme hızına sahip bir telefonunuz mu var? Pilin bitmesinden bıktıysanız, 60Hz’e düşürmeye değer. Bu kontrollerin nerede olduğu modeller arasında biraz farklılık gösterecektir, ancak bunları Ayarlar > Ekran > Gelişmiş > Yenileme hızı veya benzerlerinde bulmanız gerekir.

Telefonunuzun pil ömründen bıktıysanız, ekranınızın yenileme hızını değiştirme zamanı gelmiş olabilir.

Yenileme hızı, ekran görüntüsünün ne sıklıkta yenilendiğidir ve 60Hz ile 90Hz arasında değişir. Modern telefonların çoğu yüksek yenileme hızına sahip ekranlara sahip olsa da, pil ömrüyle uğraşıyorsanız 60 Hz’ye geri dönmeye değer olabilir.

Telefonunuz sosyal medyadaki yaşam çizginizdir. Ve Facebook ve Instagram gibi sosyal medya hizmetleri ilgiyle ticaret yapıyor, bu yüzden telefonunuzda bu dikkati çekecek şeyleri işaretlemenin büyük hayranları. Tüm bu aktivitenin pil ömrünüzü büyük ölçüde tüketmesi şaşırtıcı değil.

Buna bir son vermenin bir yolu, bu uygulamaların gerçekte ekranda değilken, aktif olarak kullanıldığında yapmasına izin verilen şeyleri kısıtlamaktır. Ayarlar > Pil > Pil Optimizasyonu/Uygulama Pil Yönetimi (veya benzeri) bölümünde, tüm uygulamalarınızın ve telefonun bunlara nasıl yaklaştığının bir listesini bulacaksınız. Her uygulamanın girişinde her biri için birkaç seçenek görmelisiniz, ancak gerçekte çağrıldıkları şey telefonlar arasında değişiklik gösterecektir. En kısıtlayıcı olanı, kullanılmadığında uygulamayı durduracak ve bildirimlerin ne zaman geleceği gibi şeyleri etkileyecektir. Ancak, sosyal medya uygulamalarından bahsettiğimiz için, bu muhtemelen zihinsel sağlığınız için net bir faydadır!

Telefonunuzun pilini daha uzun süre kullanmanın yollarını arıyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey var.

Pil ömrünün kısa olmasının en yaygın nedenlerinden biri telefonda geçirdiğiniz süredir. Sürekli sosyal medyaya göz atıyorsanız veya oyun oynuyorsanız piliniz hızla tükenir.

Başka bir numara, Arka Plan Uygulaması Yenilemeyi kapatmaktır. Bu özellik, arka planda hangi uygulamaların içeriklerini güncelleyebileceğini belirler. Buradaki fikir, uygulamaların kendilerini sessizce düzenli tutmalarıdır, böylece onlara gerçekten girdiğinizde gitmeye hazır olurlar.

Bu, tüm uygulamalar için standart olarak açıktır, ancak daha küratörlü bir yaklaşım benimsemek pil ömrü için kötü bir fikir değildir. Tam listeyi Ayarlar > Arka Planda Uygulama Yenileme’de görebilir ve uygulamaları ayrı ayrı değiştirebilirsiniz.

Muhtemelen bildiğiniz gibi, OLED ekranlar piksel başına aydınlatmaya sahiptir. Bu, ekranın bölümleri siyahsa, bu piksellerin etkin bir şekilde etkin olmadığı anlamına gelir.

Bu, LCD telefonlarda çalışmaz çünkü bu ekranların ekranı aydınlatmak için arkadan aydınlatması vardır, bu da ne olursa olsun güç tüketir.

Ne yapabilirsin? Parlak bir arka plan yerine koyu veya siyah bir arka plan kullanmayı deneyin. Alternatif olarak, arayüzün çoğunu beyaz yerine siyah/koyu gri yapan karanlık modu kullanın. iPhone’ların Ekran ve Parlaklık menüsünde buna sahiptir. Ve birçok Android de öyle.

Duyguyu biliyorsun. Evdesin, uyanıp telefonunu kontrol ediyorsun ve telefon ölmüş. Fişe takıyorsunuz, ancak tekrar şarj olması sonsuza kadar sürüyor. Ne oluyor?

Bir telefonun normalde olduğundan daha kısa ömürlü olduğunu bulmamızın en yaygın nedenlerinden biri, ekran zaman aşımını çok uzun bir ayarda bırakmış olmamızdır. Bu, telefon kullanılmadığında ekranın ne kadar süre açık kalacağını kontrol eder.

Bir iPhone’da bu kontrol, Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Otomatik Kilit’te bulunur. Android’de Otomatik Ekran Kapatma gibi bir şey olarak adlandırılacak ve Ayarlar’ın Ekran bölümünde yaşıyor.

30 saniyelik bir zaman aşımı standarttır, ancak seçtiğiniz ayar ne kadar kısa olursa, ekran o kadar az pil kullanır.

Telefonunuzun normalden daha hızlı tükendiğini fark ediyorsanız, durumu iyileştirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

İlk olarak, uygulamalarınızı güncellemeyi deneyin. Telefonunuz, güncellenmesi gereken eski bir uygulama nedeniyle arızalanıyor olabilir. Android’deki uygulamaları güncellemek için Ayarlar > Uygulamalar > İndirilenler’e gidin ve güncellemek istediğiniz uygulamayı seçin. iPhone kullanıcıları için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme (veya benzeri) bölümüne gidin ve güncellenmesi gereken uygulamayı seçin.

Söz konusu uygulama için herhangi bir güncelleme yoksa, uygulamayı tamamen silmeyi düşünün. Belirli bir uygulamanın yaptıklarını gerçekleştirmenin birçok başka yolu vardır; hatta daha iyilerini bile bulabilirsiniz! Ve önemli verileri kaybetme konusunda endişelenmeyin; çoğu uygulama verilerinizi yerel olarak depolar, böylece gerekirse daha sonra tekrar erişebilirsiniz.

iPhone’unuzun ayarları, pil ömrünüzü artırabilecek birçok seçeneğe sahiptir, ancak telefonunuzun biraz daha uzun süre dayanmasını sağlamak için kilit ekranınızdaki ve ana ekranınızdaki duvar kağıtlarını da değiştirebilirsiniz.

Yapmanız gereken ilk şey, kilit ekranı duvar kağıdınızın stilini hareketsizden animasyonluya değiştirmek. Bu, telefonunuzun daha uzun süre uyanık kalmasına yardımcı olacak statik bir görüntü yerine hareketli lekeler verecektir. Bununla birlikte, hareketsiz bir görüntüden biraz daha fazla pil gücü kullanır – ama çok fazla değil.

Bu ayarı değiştirmek için Ayarlar > Duvar Kağıdı > Yeni Bir Duvar Kağıdı Seç’e gidin ve Hareketsiz veya Hareketli Görüntüler altında Hareketli’yi seçin.

Telefonunuzu eğerek veya döndürerek görüntünün nasıl hareket ettiğini görmek istiyorsanız, Perspektif Yakınlaştırma adlı hareketsiz duvar kağıtları için hareket efektini de değiştirebilirsiniz. Bu öğeleri değiştirmenin iPhone’unuzun pil ömrünü önemli ölçüde değiştireceğini düşünmüyoruz, ancak hareketli olmayan bir statik duvar kağıdına geçmek, yine de hareket efektlerini zorlukla takdir ediyorsanız bir fikirdir!

Telefonunuzun pil ömrünü iyileştirmenin en kolay yolu, Otomatik Parlaklığı kapatmaktır.

Hemen hemen her mevcut telefon, ortamın ne kadar parlak olduğunu görmek için kullanılan bir ortam ışığı sensörüne sahiptir. Ekran daha sonra güç seviyesini uygun şekilde değiştirir.

Bunu kullanmak için Otomatik Parlaklığı açmanız gerekir. Muhtemelen zaten açıktır, ancak iPhone’da Ayarlar > Erişilebilirlik > Ekran ve Metin Boyutu’nda veya Android’de Ayarlar > Ekran (veya benzeri) içinde bulunduğunu kontrol etmek isterseniz.

Bu, parlaklık kaydırıcısına bir daha asla dokunmamanız gerektiği anlamına gelmez. Kontrolör artık göreceli bir kontrol haline gelir ve parlaklık eğrisini değiştirerek Otomatik Parlaklık, ışık koşulları değiştikçe kullanılacaktır.

Telefonunuzun pil ömrünü iyileştirmenin en iyi yollarından biri, arka plan işlemlerinin sayısını sınırlamaktır.

Android kullanıcısıysanız, bunu ayarlar menünüzden geliştirici modunu etkinleştirerek yapabilirsiniz. Bu, muhtemelen dokunmamanız gereken özelliklerle dolu yeni bir alanın kilidini açar. Ancak birkaç tanesinin pil ömrü üzerinde etkisi olacaktır. Toplam arka plan işlemlerini dört, üç, iki veya bir ile sınırlayabilir veya tamamen kapatabilirsiniz. Ve Don’t Keep Activity, uygulamaları bırakıldıktan sonra tamamen kapatır.

Bunlar kulağa oldukça sert geliyor ve çoğu insan için bu tür ‘geliştirici’ kontrolleri kullanmanızı önermiyoruz. Ancak test ettikten sonra, bu önlemler ilk bakışta göründüğünden daha az dramatik. Evet, oyunlar siz oyundan çıkar çıkmaz tamamen kapanacak, ancak WhatsApp ve benzerlerinden gelen mesaj bildirimleri yine de gelmeye devam edecek. Bunun nedeni, ‘ön plan’ faaliyetleri olarak kabul edilmeleridir.

  1. iPhone Pil Sağlığı – Telefonunuzun pil ömrünü uzatmak için yapabileceğiniz ilk şey, Ayarlar > Pil’deki Pil Sağlığı bölümüne bakmaktır. Bu, telefonunuzun pilinin eskimesine bağlı herhangi bir eksiklik olup olmadığını size bildirir.
  2. Şarjlı tutun – Apple, iPhone’unuzu mümkün olduğunda orta düzeyde şarjda tutmanızı önerir, ancak bu muhtemelen çoğu insan için sanki bizim gibi bir şeymişsiniz gibi geçerli olmayacaktır, bunu başarmak için %100 şarja ihtiyacınız vardır. gün.
  3. Aşırı şarj etmeyin – iPhone’ların ve bazı Android’lerin aslında bunun bir kısmını siz uyanana kadar pilin son %20’sini veya daha fazlasını şarj etmeden otomatik olarak yaptığını belirtmekte fayda var.

Telefonunuzun pil ömrünü iyileştirmenin iki yolu vardır: Konum verilerini kapatın ve ekranı kapatın.

Telefonunuz her zaman konumunuzu kontrol eder. Nerede olduğunuzu bulmak için Wi-Fi, telefon direği sinyalleri, Bluetooth ve GPS kullanır ve bu önemli bir pil tüketimi olabilir. Bu özelliği sürekli veya düzenli olarak kapatmayı düşünemeyecek kadar sık ​​kullanıyoruz. Ancak pilinizin geceye kadar dayanmasını istediğiniz ve çalışıp çalışmadığından emin olmadığınız günlerde kapatmak isteyebilirsiniz.

iPhone’da konum kontrolleri Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri’nde bulunur. Burada, konumunuzu kullanabilen ve erişim düzeylerini değiştirmenize olanak tanıyan tüm uygulamaların bir listesini bulacaksınız. Bu uygulama sayfalarının her birinin altında, tam olarak nerede olduğunuzu belirlemek için güç tüketen GPS kullanacak olan Kesin Konum için bir anahtar bulunur. Bunu, haritalama ve fitness izleme uygulamaları (Strava gibi) veya kamerada coğrafi etiketleme (Instagram gibi) için istiyorsunuz, ancak mevcut konumunuzu isteyen tüm uygulamalar için gerekli değil

Telefonunuzun pil ömrünü uzatmak istiyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey var.

Bir Android’de konum verilerini değiştirmek oldukça hızlı ve kolaydır. Açılır ana ekran sayfasında genellikle bunun için bir kontrol bulunur ve bu, ihtiyaç duyduğunuzda konum izlemeyi açıp kapatmayı çok daha kolay hale getirir.

Bununla birlikte, ayarlar menüsünde, konumlandırma bilgilerinizi kullanan uygulamaları ve bunun için az mı yoksa önemli miktarda pil kullanıp kullanmadıklarını gösteren bir konum alanı da vardır.

Bir uygulama kendi başına çok fazla pil kullanmasa bile, sık konum isteklerinin pilinizi hızla tüketebileceğini belirtmekte fayda var.

Siri kullanıyorsanız, muhtemelen bunun bir pil domuzu olabileceğini biliyorsunuzdur. Ancak iPhone’unuzun dijital asistanını hiç kullanmazsanız, onu kapatarak pilden biraz tasarruf edebilirsiniz.

Ana Siri etkileşimleri için geçişler, Ayarlar > Siri ve Arama’da bulunur. Bunlar, Siri’nin her zaman sesli komutları dinlemesini sağlayan, doğal olarak bir miktar pil kullanan özelliği ve Siri Önerilerini içerir. Güçten tasarruf etmek için kullanmıyorsanız hepsini kapatın

Telefonunuzun da biraz TLC’ye ihtiyacı olduğunu unutmak kolaydır.

Pilinizden en iyi şekilde yararlanmanız için birkaç ipucu:

Yazılım güncellemelerini kontrol edin (Android ve iPhone)

Telefonunuzun pil ömrü, yeni yazılım güncellemeleriyle genellikle biraz değişecektir. Bazen kötüleşecek, bazen iyileşecek. Telefonunuz hatırladığınız kadar uzun süre dayanmıyorsa, mevcut güncellemeleri kontrol etmek iyi bir fikirdir. Bunu bir iPhone’da Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme’de yaparsınız. Veya Android’de Ayarlar > Yazılım Güncelleme (eğer bulamazsanız Ayarlar arama çubuğunda ‘Güncelleme’yi arayın).

Konum Servislerini kullanmadığınız zamanlarda kapatın

Konum Servisleri, uygulamaların yakındaki yerleri ve insanları bulmasına veya nerede olduğunuzu takip etmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Ancak değerli pil ömrünü tüketirler; buna ihtiyaç duyan bir uygulamayı (Google Haritalar gibi) kullanmadığınızda Konum Servislerini devre dışı bırakmanız önerilir. iOS cihazlarda Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri’ne gidin, ardından şu anda gerekli olmayan tüm uygulamaları kapatın.

Telefonunuzun daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var.

İlk olarak, pilin tamamen bitmesine izin vermeyin. Bu, sıfırdan şarj etmeniz gerektiği anlamına gelir, bu da uzun zaman alır ve daha da fazla tüketir. Bunun yerine, her zaman %40 ile %80 arasında şarjlı tutmaya çalışın.

Yaygın bir yanılgı, telefonunuzu gece boyunca şarjda bırakmanın pile zarar vereceğidir. Ancak %100’e ulaştığında fişini çektiğiniz sürece bu bir sorun olmayacaktır.

Aslında, telefonunuzu gece boyunca şarjda bırakırsanız, cihaz şarj olurken güç tasarrufu yapmak için Wi-Fi ve Bluetooth bağlantılarını kapatın. Bir iPhone’unuz varsa bunu Ayarlar > Pil’e gidip Kullanım altında Hücresel Verileri kapatarak yapın (bu, sabah uyandığınızda her şeyin yüklenmesini beklemek zorunda kalmadan hemen bağlanabileceğiniz anlamına gelir).

Telefonunuzun mümkün olan en iyi pil ömrüne sahip olmasını sağlamak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Ekran parlaklığınızı en üst düzeye çıkarın: Ekran parlaklığı, telefonunuzdaki en büyük enerji emicilerden biridir, ancak olması gerekmez. Pil ömründen tasarruf etmenize yardımcı olacağından, ekran parlaklığınızın maksimum seviyeye ayarlandığından emin olun. Bir iPhone’da bu ayarları yapmak için Ayarlar > Duvar Kağıtları ve Parlaklık’a gidin.

Konum hizmetlerini kapatın: GPS ve Wi-Fi gibi konum hizmetleri çok fazla güç tüketir, bu nedenle bunları kullanmıyorsanız, yani ihtiyacınız yoksa kapatın! Bunu bir iPhone veya Android cihazında Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri’ne giderek yapabilirsiniz.

Bildirimleri devre dışı bırakın: Bildirimler bazen yararlı olsa da telefonunuzun pilinden çok fazla güç tüketir. Başka bir şeye odaklanmaya çalışırken sürekli ortaya çıkmalarını istemiyorsanız, devam edin ve onları devre dışı bırakın! Ayarlar > Bildirimler’e gidin ve pil ömrünüzü en hızlı şekilde tüketen uygulama bildirimlerini kapatın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir