× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Telefonunuzu TV’nize kablosuz olarak bağlayabilseydiniz ne olurdu?

Birçok insan için gerçek olan bir rüya. Ne de olsa hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiler ve bir iletişim aracı olmaktan çok daha fazlasını sunuyorlar. Onlar bizim kameralarımız, müzik çalarlarımız, eğlence sistemlerimiz ve her neyse, ama aynı zamanda evin dışındayken taşımaları da zahmetli.

Günümüzde akıllı telefonunuzu TV’nize çeşitli şekillerde bağlayabilirsiniz. İki cihaz arasında bağlantı kurmak için artık bu uzun kablolara ihtiyacınız yok. Evinizde eski bir TV setiniz olsa bile, telefonunuzu kablosuz olarak kolayca bağlayabilir ve tüm içeriğinizin keyfini büyük ekranda çıkarabilirsiniz! Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Telefonunuzu kablosuz olarak TV’ye bağlamak, TV’nize bağladığınız kablo miktarını azaltmanın harika bir yolu olabilir ve aynı zamanda oldukça kullanışlıdır.

Telefonunuz ve TV’niz arasında kablosuz bağlantı kurmanın başlıca üç yolu vardır:

 1. Chromecast’i Kullanma
 2. Airplay’i Kullanma
 3. MHL/SLHDMI kablosu kullanma

Bu yöntemlerin her birine ayrıntılı olarak bakalım:

Telefonunuzu TV’nize kablosuz olarak bağlamak istiyorsanız Chromecast cihazını kullanabilirsiniz. Cihaz küçük, kompakt bir tasarıma sahiptir ve kurulumu ve kullanımı çok kolaydır. Ayrıca piyasadaki diğer benzer cihazlarla karşılaştırıldığında ekonomiktir.

Telefonunuzu TV’nize bağlamak için Chromecast’i şu şekilde kullanabilirsiniz:

 1. Chromecast cihazını TV’nizin HDMI bağlantı noktasına takın.
 2. Telefonunuzun ve TV’nizin aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olun.
 3. Telefonunuzda yayınlamak istediğiniz uygulamayı açın. Örneğin, TV’nizde bir YouTube videosu izlemek istiyorsanız, telefonunuzda YouTube uygulamasını açın.
 4. Uygulamada Yayınla simgesini arayın (köşesinde Wi-Fi simgesi olan küçük bir dikdörtgene benziyor). üzerine dokunun.
 5. Kullanılabilir cihazlar listesinden Chromecast cihazınızı seçin.

6 İçerik şimdi TV’nizde oynatılmaya başlayacak

Tüm Apple cihazlarında bulunan bir özellik olan Airplay’i kullanarak iPhone veya iPad’inizi kablosuz olarak TV’nize bağlayabilirsiniz. Bu özellik, herhangi bir kablo olmadan telefonunuzdan veya tabletinizden TV’nize içerik akışı yapmanızı sağlar.

Telefonunuzu TV’nize bağlamak için Airplay’i şu şekilde kullanabilirsiniz:

 1. Her iki cihazın da aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olun.
 2. Telefonunuzda yayınlamak istediğiniz uygulamayı açın. Örneğin, üzerinde bir YouTube videosu izliyorsanız iPhone’unuzda YouTube uygulamasını açın.
 3. Uygulamada Airplay simgesini arayın (köşesinde üçgen bulunan küçük bir dikdörtgene benziyor). üzerine dokunun.
 4. Kullanılabilir cihazlar listesinden Apple TV’nizi seçin.
 5. İçerik şimdi TV’nizde oynatılmaya başlayacak!

Telefonunuzu TV’nize bağlamak her zamankinden daha kolay ve bunu kablosuz olarak yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı!

Chromecast’iniz veya Apple TV’niz yoksa yine de telefonunuzu kablo kullanarak TV’ye bağlayabilirsiniz. Bunun için bir MHL veya SLHDMI kablosuna ihtiyacınız olacak. Bu kablolar iPhone, Samsung, Sony vb. tüm popüler akıllı telefonlar için mevcuttur.

MHL kabloları hem eski hem de daha yeni TV modelleri için mevcuttur. HDMI bağlantı noktası olmayan eski bir TV’niz varsa, telefonunuzu TV’ye bağlamak için bir MHL kullanabilirsiniz. Daha yeni TV’ler için bir SLHDMI kablosu kullanabilirsiniz.

Telefonunuzu TV’nize bağlamak için bir MHL/SLHDMI kablosunu şu şekilde kullanabilirsiniz:

 1. MHL/SLHDMI kablosunun bir ucunu telefonunuza bağlayın.
 2. Kablonun diğer ucunu TV’nizin HDMI bağlantı noktasına bağlayın.
 3. TV’nizi açın ve doğru giriş kaynağını seçin.

Telefonunuzu TV’nize bağlamak göründüğü kadar karmaşık değildir. Tek ihtiyacınız olan bir Chromecast veya Apple TV ve bir HDMI kablosu. Bunlardan herhangi birine sahip değilseniz, aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak telefonunuzu TV’ye bağlamaya devam edebilirsiniz:

Yöntem 1: Telefonu TV’ye Kablosuz Olarak Bağlama

Her ikisi de aynı Wi-Fi ağına bağlıysa ve internet erişimi varsa, telefonunuzu TV’nize kablosuz olarak bağlayabilirsiniz. Bu yöntem, her iki cihazda da Google Cast’in yüklü olmasını gerektirir. Olmazlarsa, devam etmeden önce yüklemeniz gerekir. Bittiğinde, şu adımları izleyin:

 1. Akıllı telefonunuzda Google Home uygulamasını açın ve ekranınızın sol üst köşesindeki gezinme menüsünden “Yayınla”yı seçin (bkz. resim 1). Bu, yayın için hangi cihazın kullanılacağını seçebileceğiniz bir seçenekler listesi açacaktır (bkz. resim 2). “TV’yi seçin

Bunlar, telefonunuzu bir TV’ye kablosuz olarak bağlamak için kullanabileceğiniz en popüler yöntemlerden bazılarıdır. Böylece, bir dahaki sefere büyük ekranda bir film veya video izlemek istediğinizde, herhangi bir kablo kullanmadan kolayca yapabilirsiniz.

Umarız bu yöntemler sizin için yararlı olmuştur. Bu konu veya diğer ilgili konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bize aşağıda bir yorum bırakmaktan çekinmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir