Telefonunuza Virüs Girdiğinin Belirtileri Nelerdir?

 Telefonunuza Virüs Girdiğinin Belirtileri Nelerdir?

Akıllı telefonlar artık yaşamımızın bir parçası olmuş duruda. Gün içerisinde konuşma yaptığımız, işlerimizi yürüttüğümüz, bankacılık işlemlerimizi yaptığımız akıllı telefonlarımız ne kadar güvenli?

İnternet ortamında  bilgilerimizi çalmak isteyen saldırganların olduğu gerçeğiyle karşı karşıyayız. Bu nedenle dijital ortamda birtakım güvenlik önlemleri almamız gerekmektedir. Peki telefonlarımıza virüs girmişse bunun belirtileri neler olabilir?

Batarya Sorunları

Bataryanın sürekli ısınması bir tehlike göstergesi olabilir. Eğer telefonunuzu çok sık kullanmadığınız halde batarya fazla ısınıyorsa bunun sebebi virüs olabilir. Bu durumda telefonunuzu antivirüs programları ile taratmayı ihmal etmeyin.

Yüksek Veri Kullanımı

Casus yazılımlarlar ve uygulamalar, internetinizin en büyük düşmanı olabilirler. Bunun için telefonunuzun veri trafiğini gözden geçirin ve normal olmayan bir durum karşısında telefonunuzdaki casus yazılımları bulup temizlemeye çalışın.

Çeşitli Reklamlar ve Uygulamalar

İstenmeyen reklamlar ve çeşitli uygulamalar,  genellikle telefonunuzun arka planında çalışırlar. Bu reklam ve uygulamalardan kurtulmakta zorluk çekiyorsanız büyük ihtimalle virüs kaynaklı olduklarını düşünebilirsiniz. Bu tür virüsleri temizlemek için güçlü bir antivirüs programına ihtiyacınız olabilir.

Sistem Yavaşlaması

Telefonunuzdaki performans sorunları ve sistem yavaşlaması, sadece cihazınızın eski olmasının değildir. Bu tür sorunlar zararlı yazılımların göstergergesi olabiliyor. İnternetin veya telefon sisteminin yavaşlaması karşısında virüs taraması yapmanız doğru olacaktır.

Görünümünü Değişen Siteler

İnternette gezinirken girdiğiniz sitelerin görünümünde bir anormallik oluyorsa veya değişik sitelerle karşılaşıyorsanız bu durum virüslerin işaretçisi olabilir. Telefonunuzda virüs veya virüs içerikli bir program varsa, bu da sayfalarınızın sıklıkla görünümünün değişmesine yol açabilir. Bu durum karşısında kullandığınız tarayıcıyı ve telefon sistemini virüs taramasından geçirmelisiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın