× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Toplama bilgisayar dizerken her bir parçanın ayrı bir önemi vardır. RAM belleklerden tutun hard diske kadar her bir seçim dikkatli yapılmalıdır. Özellikle ekran kartı ve işlemci gibi parçalarda yapılacak yanlış bir seçim bazı problemlere yol açabilir. Örneğin, güçlü bir ekran kartının yanına alınacak düşük performanslı bir işlemci darboğaz sorununa yol açabilir. Yani ekran kartının performansından tam olarak faydalanamamanıza neden olabilir. İşte bu yüzden işlemci seçiminde dikkat edilmesi gerekilen bazı noktalar vardır. Bu dikkat edilmesi gerekilen kısımlara yazımızda birlikte yakından bakacağız. Böylece işlemci seçimini daha kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirebileceksiniz. Lafı daha fazla uzatmayalım ve işlemci seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğini birlikte inceleyelim.

Toplama Bilgisayar Kasası için İşlemci Seçiminde Bunlara Dikkat!

Toplama bilgisayar kasası için işlemci alırken aslında direk özelliklere odaklanılmamalıdır. Çünkü işlemcinin özellikleri her ne kadar yüksek gözükse de sizi yanıltabilir. İşte bu yüzden özellikler haricinde dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır. Bu kriterler ve diğer detaylar şu şekilde oluşmaktadır;

Anakart ile işlemci uyumu

İlk olarak klasik ama çok önemli bir detaydan başlamak gerekiyor. Yeni işlemcinizi alırken kafanıza göre tercih yapamazsınız. Öncelikle anakart ile işlemcinin uyumunu araştırmanız gerekeniyor. Çünkü Intel uyumlu anakarta AMD işlemci alırsanız tabi ki bu işlemciyi anakartınıza takamazsınız. Bunun yanı sıra birde anakart üzerinde işlemci soketi mevcut. İşte bu kısımda anakart ile işlemci uyumuna dikkat edilmeli. Kısacası işlemcinin detayında yazan soket ile anakartın özelliklerinde yazan soket aynı olmalı.Ayrıca anakartı alırken hangi nesil Intel veya AMD işlemcileri desteklediğine de bakmanızda fayda var. Çünkü bazı durumlarda soketker uyumlu olsa dahi anakart chipsetinin uyumsuz olması nedeniyle işlemciyle anakart arasında uyumsuzluk oluşabiliyor.

Saat hızı ve çekirdek Sayısı


Toplama bilgisayar için işlemcinizi seçerken diğer dikkat etmeniz gereken bir kriter saat hızı ve çekirdek sayısıdır. İşlemcinin saat hızı olarak adlandırılan ve GHz olarak belirtilen hız değeri performansı hakkında fikir verebilir. Ancak bu değerin yüksek olması işlemcinin tamamen yüksek performanslı olduğu anlamına gelmez. Yani maksimum 3.5 GHz hızında çalışan bir işlemci maksimum 4 GHz hızında çalışan işlemciden daha performanslı olabilir. Bunun sebebi ise çekirdek sayısı veya önbellek boyutu gibi değerler olabilir. İşlemcinin çekirdek sayısının yüksek olması kullanıcıya her açıdan avantaj sağlar. Ayrıca yine önbellek boyutunun da yüksek olması o işlemci açısından avantaj sağlar. Son olarak işlemciye overclock yapacaksanız overclock ile maksimum hangi hızlara ulaşabileceğini de araştırabilirsiniz.

Benchmark değerleri

İşlemci seçimi aslında toplama bilgisayar kasasını hangi amaca göre dizdiğinize göre değişebilmektedir. Bu yüzden işlemciyi seçerken aynı fiyat bandında ki ürünlerin benchmark testlerini karşılaştırmanız daha doğru olacaktır. İşlemcilerin benchmark testlerini kısa bir araştırmadan sonra rahatlıkla bulabilirsiniz. Daha sonra işlemcilerin tekli çekirdek ve çoklu çekirdek benchmark puanlarını karşılaştırabilirsiniz. Tekli ve çoklu çekirdek performansı işlemciyi hangi amaç için aldığınıza göre değişir. Bazı işlemciler oyunlarda daha yüksek performans sağlarken bazıları ise render dahil birçok alanda yüksek performans sağlar.

Ekran kartına uygun işlemci seçimi

Ekran kartı ve işlemcinin uyumsuz olması durumunda bilgisayarınızda darboğaz oluşabileceğinden bahsetmiştik. Bu yüzden toplama bilgisayar için aldığınız ekran kartının yanına doğru işlemciyi seçmelisiniz. Eğer güçlü bir ekran kartının yanına güçsüz bir işlemci alırsanız ekran kartının performansını düşürebilirsiniz. Bu durumu yaşamamak için alacağınız ekran kartı ve işlemcinin uyumunu Google’da araştırabilirsiniz. Ekran kartı ve işlemcinin birlikte yapılan FPS testleri genelde Youtube dahil birçok alanda bulunabilmektedir. Eğer bu konu hakkında bir konu bulamazsanız bir bilene danışmanız sizin için daha doğru olacaktır.

İşlemcinin stok fanı araştırılmalı

İşlemci seçerken üzerinde bulunan stok fana dikkat edilmelidir. İşlemcilerin birçoğu üzerinde fan yani soğutucu mevcuttur ancak bazılarında olmayabilir. Bu yüzden toplama bilgisayar için işlemci alırken fan olmasına ve fanın ne derece yeterli olduğuna dikkat etmelisiniz. Bazı işlemciler stok yani üzerinde ki fanların yetersiz olmasından dolayı temel hızlarında bile yüksek ısılarda çalışırlar. Bu durumun önüne geçmek için kaliteli bir fan veya sıvı soğutma almanız gerekebilir. Ayrıca işlemciye overclock yani hız aşırtma yapmak istiyorsanız yine kaliteli bir fan almanız daha doğru olacaktır. Çünkü overclock işlemi işlemcinin ısısını yükselteceğinden dolayı işlemcinin kendi fanı yetersiz kalabilir. Son olarak işlemciye fan seçerken işlemciyle fanın uyumlu olmasına da dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatalım.

İşlemci nesline dikkat edilmeli

Yazımızın son detayında işlemcinin nesline değinmek istiyoruz. Toplama bilgisayar önerileri alırken çeşit çeşit işlemci karşınıza çıkmış olabilir. İşlemcileri birbirinden ayıran önemli bir fark nesil farkıdır. Yeni işlemcinin nesli ne kadar yeni olursa o kadar iyidir. Çünkü işlemci ne kadar yeni nesil olursa o kadar daha yeni ve geleceğe yönelik demektir. Ancak tabi ki bazı durumlarda önce ki nesil işlemciler de tercih edilebilir. Bu yüzden işlemcinin nesline bakarken diğer detayları da atlamamak gerekir. İşlemcilerin nesilleri basit şekilde modellerinden anlaşılabilmektedir. Örneğin, Intel i5 9400F 9.nesil bir işlemciyken, AMD Ryzen 5 3900 ise 3.nesil bir işlemcidir. Kısacası 4 haneli modellerin başında bulunan rakam o işlemcinin neslini ifade eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir