× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Spam dediğimiz şey ise webmasterlar tarafından yapılıyor. Bilindiği üzere çoğu webmaster bazı ticari nedenler ile arama motorlarında yüksek sıralarda sonuç çıkarabilmek için spam teknikleri uyguluyor. İşte bu nedenle de Trustrank denilen teknik ortaya çıktı.

Peki ya Trustrank nasıl çalışıyor? Hemen onunda cevabını kısa olarak anlatalım. Trustrank sayesinde editörler ile güvenilir siteler işaretlenir ve bu işaretlenen sitelerede kök site denir. Kök siteden yapılan çıkışlar ile diğer sitelere güvenilirlik puanı verilir. Örnek vermek gerekirse kök dizinden çıkışı olan birincil çıkışın puanı 100 iken, bu 100 puanlık siteden çıkış ise 90 puan değere eşittir.

Trustrank’ın Puanlama Tarzı

1- Trustrank’ta her zaman iyi siteler iyi sitelere link verirken, kötü sitelerde kötü sitelere link verir mantığı uygulanır. Bu mantık çok kötü olsa da maalesef uygulanmakta.

2- Web sitesinde ki yada sayfadaki linkler ona verilmekte olan linkler ile kesinlikle doğru orantılıdır.

3- Puanlama da ise en önemli olay link bir siteden çıkarken o sitenin almış olduğu puandan daha az bir puan ile kesinlikle çıkış yapar. Yani A sitesinin puanı 10 iken A’nın link vermiş olduğu B sitesinin Trustrank ise 9 puandır. Elbette bu B sitesinin link verdiği C sitesinin de puanı 8 olarak sürer ve gider.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir