× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler


Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Sağlık Yönetmeliği
, TSK bünyesinde görev yapan personelin sağlık durumlarının değerlendirilmesi ve askerliğe elverişliliğinin tespit edilmesine ilişkin hükümleri düzenleyen bir yönetmeliktir. Yönetmeliğin 20. maddesinde, TSK bünyesinde görev yapan personelin dövme yaptırmasının yasak olduğu belirtilmiştir.

Yönetmeliğin ilgili maddesi şu şekildedir:

Madde 20- (1) Personel, üniforma dışına taşacak şekilde dövme yaptıramaz.

Bu hüküm uyarınca, üniforma giyildiğinde vücutta görünen bölgelerde 20 cm kareden büyük iz, yara ve dövme bulunmaması gerekir. Görünmeyen yerlerde ise 50 cm kareden büyük yara, iz ve dövme bulunmamalıdır.

Yönetmelikte, dövme yaptırmanın yasaklanmasının gerekçesi olarak, dövmelerin TSK’nın disiplin ve düzenini bozacağı ve personel arasında ayrımcılığa yol açabileceği belirtilmiştir.

TSK Sağlık Yönetmeliği’ne göre dövmesi olan kişilerin askerliğe elverişliliği, sağlık kurulu tarafından değerlendirilir. Sağlık kurulu, dövmenin boyutunu, yerini ve içeriğini dikkate alarak karar verir. Dövmenin boyutu 20 cm kareyi aşmıyorsa veya görünmeyen bir yerdeyse, dövmesi olan kişi askerliğe elverişli kabul edilebilir. Ancak dövmenin boyutu 20 cm kareyi aşıyorsa veya görünen bir yerdeyse, dövmesi olan kişi askerliğe elverişli kabul edilmeyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir