× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Robot teknolojisinin e kadar daha gelişeceği merak ediliyor. 2018 yılında Boston Dynamics tarafından geliştirilen robot verilen müziğe göre tüm eklemlerini kullanarak dans edebiliyor.

Robot teknolojisinin ilk etapta insanların faydasına olacak işlerde kullanılacağı düşüncesi olsa da devletlerin savaş robotu geliştirmek için kolları sıvadığı, ABD ve Rusya’nın savaşçı robot yapımı konusunda diğer ülkelerin çok ilerisinde olduğu geçtiğimiz aylarda medyada da yer almıştı. ABD robotların kullanımı ile ilgili dünya kamuoyunu tatmin etmek adına daha ılımlı açıklamalar yaparak robot teknolojisindeki ilerlemeleri göstermeme eğiliminde olsa da, Rusya bunun tam tersi yönde bir politika izliyor. Kendi ülkesinin teknolojide ne kadar ileri gittiğini göstermek adına devletin kaynakları ile yapılmış savaş robotlarını, silahlandırılmış asker robotları dünya medyasına servis ediyor.

Türkiye’de geçtiğimiz günlerde Antalya’da bir robot tanıtımı yapılmış ve bu robot heyecanlanıp sahneden düşüp kolunu bacağını kırmıştı. Antalya’da Konyalı insansı robot Mini Ada’nın maliyetinin 85 bin TL olduğu açıklanmıştı. Boston Dynamics robot teknolojisini gördükçe “Biz de bunun gibi robotlar yapabilir miyiz diye düşünmeden edemiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir