× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi “Emine Erdoğan”

Emine Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşidir. Evlenmeden önceki soyadı Gülbaran’dır.  16 Şubat 1955’te İstanbul’da doğmuştur. Şu an 66 yaşındadır. Annesi ve babası Siirtli’dir.  Mithatpaşa Akşam Sanat Okulu’nda öğrenim görmüş fakat mezun olamamış, yarıda bırakmıştır. İdealist kadınlar Birliği’nin kurucu üyelerindendir. R.T.ERDOĞAN ile de bu birliğin konferansında tanışmıştır. İki oğulları ve iki kızları dünyaya gelmiştir. Oğullarının adları: Ahmet Burak, Necmettin Bilal; kızlarının adları: Esra ve Sümeyye’dir.

Abdullah Gül’ün Eşi “Hayrünnisa Gül”

Türkiye Cumhuriyeti 11. Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül’ün eşidir. Şu an 54 yaşındadır ve İstanbul’da doğduğu bilinmektedir. 3 çocuğu vardır, adları ise şöyledir; Mehmet Emre Gül, Ahmet Münir Gül, Kübra Sarımermer.  Beyazıt Koca Ragıp Paşa İlkokulu’nu tamamlamış sonrasında Çemberlitaş Kız Lisesi’ne devam ederken 15 yaşında kendisinden 15 yaş büyük olan Abdullah Gül ile nişanlandığı için okulu bırakmıştır. Sonrasında liseye devam etmiş ve Ankara Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı bölümünü kazanmış fakat tesettürlü olduğu için kabul edilmemiştir.

Ahmet Nejdet Sezer’in Eşi “Semra Sezer”

Türkiye Cumhuriyeti 10. Cumhurbaşkanı olan Ahmet Nejdet Sezer’in eşi olan Semra Sezer ,17 Ağustos 1944’te Afyonkarahisar’da doğmuştur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Zaten üniversitenin birinci yılında Ahmet Nejdet Sezer ile tanışmıştır. Sonrasında okulu bırakıp evlenmiş fakat bir süre sonra fark derslerini verip öğretmen olmuştur. Çankaya İlköğretim Okulunda görevliyken af çıkmış ve üniversite hayatına geri dönmüş fakat bu defa Hacettepe Üniversitesi Sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olmuştur. Üç çocukları vardır;  Zeynep, Ebru ve Levent.

Süleyman Demirel’in Eşi “Nazmiye Demirel”

Türkiye Cumhuriyeti 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in eşi Nazmiye Demirel,  1927’de Isparta’da dünyaya gelmiştir. Isparta Kız Sanat Enstitüsü’nü bitirmiştir.  Süleyman Demirel ise hem akrabası hem de köylüsüdür ve 1948 yılında hayatlarını birleştirmişlerdir. Çok zeki, esprili ve aynı zamanda da gelenekçi olduğu bilinmektedir. Yaptığı gül reçellerini meclise dağıttığı da bilinmekte hatta dilden dile dolaşmaktadır. Evliliklerinin ilk yıllarında kız çocukları dünyaya gelmiş fakat 2 yaşında hayatını kaybetmiştir bir daha da çocukları olmamıştır. Demirel’in manevi oğlu olarak bahsettiği Ali Çetin Şener ise 2020’de 71 yaşında corona virüsü sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

Turgut Özal’ın Eşi “Semra Özal”

Türkiye Cumhuriyeti 8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın eşi Semra Özal,  12 Ocak 1934’te İstanbul’da doğmuştur. Turgut Özal’ın yanında daktilosu olarak çalışırken tanışıp evlenmişlerdir.  3 çocukları olmuştur, adları: Ahmet, Zeynep ve Efe’dir.  ANAP iktidarı sırasında “Papatyalar” adlı dernek ile ANAP İstanbul İl Teşkilatı Başkanlığı yapmıştır.

Kenan Evren’in eşi “Sekine Evren

Türkiye Cumhuriyeti 7.Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve eşi Sekine Evren 1944 yılında dünya evine ailelerin izni olmadan kaçarak girmişlerdir. 3 tane de dünya güzeli kızları olmuştur. Adları ise: Şenay, Gülay ve Miray’dır.  Yazar Ayça Atikoğlu Sekine Evren hakkında şöyle demiştir:  “Sekine Evren, Kocası Kenan Evren’in darbe ile iktidarı ele geçirmesine itiraz ederek ölene kadar Çankaya Köşkü’ne adım atmadı. Siyasi görüşleri nedeniyle Kenan Evren ve kızkardeşi ile sık sık tartışan Sekine Evren’in, sık sık Milli Güvenlik Konseyi kararlarını eleştirdiği belirtiliyor.”  Ayrıca Turgut Özal’ın halk tarafından iktidara getirilmediğini düündüğü için Çankaya’da yaşamak istememiştir.
Sonrasında hakkında “Dersimin Kayıp Kızı” manşetler atılmış, kitaplar yazılmıştır.  1982’de de vefat etmiştir.

Fahri Korutürk’ün eşi “Emel Korutürk”

Fahri Korutürk’ün eşi “Emel Korutürk”

Türkiye Cumhuriyeti 6.Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün eşi Emel Korutürk, 1915 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası, sanatsever kişiliği ile tanınan siyasetçi Selah Cimcoz’dur. Annesi eski Bahriye Nazırı Moralı Müşir İbrahim Paşa’nın torunu Hasene Hanım’dır. CHP Milletvekillerinden olan Osman Korutürk’ün, Finlandiya Büyükelçisi Salah Korutürk’ün, Uzman Psikolog Ayşe Arzık’ın annesi olup İsveç Büyükelçisi Zergün Korutürk, Suzan Korutürk ve Ahmet Arzık’ın kayınvalidesidir.

Dame de Sion’da lise hayatına başlamış Lozan’da devam etmiş ve bitirmiştir.  Türkiye’ye döndükten sonra Güzel Sanatlar Akademisi’ne girmiştir. İbrahim Çallı Atölyesi’nde çalışmıştır. Ressamdır.  1944’te henüz o zaman deniz subayı olan Fahri Korutürk ile evlenmiştir. Çankaya Köşkü’nde ilk kez sanatçılara da resepsiyon verilmesini sağlayan kişidir.  2013’te İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.

Cevdet Sunay’ın eşi “Atıfet Sunay”

Türkiye Cumhuriyeti 5.Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın eşi Atıfet Sunay 1908 yılında İstanbul’da doğmuştur. Ailesi Bulgaristan göçmenidir.  Çankaya Köşkü’nde 7 yıl boyunca ev sahibeliği yapmıştır.  Üç çocukları olmuştur. Giysilerinde Türk motiflerini kullanmaya özen gösterdciği bilinmektedir.

Cemal Gürsel’in eşi “Melahat Gürsel”

Türkiye Cumhuriyeti 4.Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in eşi Melahat Gürsel, 1900 yılında doğmuştur. Sadeliği ile bilinmekte, anaçlığı ile hakkında bahsedilmektedir. Sümerbank’tan aldığı laleli kumaşlarla koltuk takımını kaplattığı yani fazlasıyla zevkli olduğu hala anlatılmaktadır.  Söylenene göre Melahat Hanım mutfağa da düşkünmüş. Maalesef 1975 yılında kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetmiştir

Celal Bayar’ın eşi Reşide Bayar

Türkiye Cumhuriyeti 3.cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın eşi Reşide Bayar, 1886’da Bursa’da doğmuştur. 1903 yılında Celal Bayar ile evlenmiştir.  Üç çocukları dünyaya gelmiştir.  Tam bir Osmanlı kadınıdır.  Yolculuklarda bile Kur’an-ı Kerim’i elinden düşürmeyecek kadar da dindar bir kişiliktir. Celal Bayar’ın Kayseri’de Hapishane’de yattığı zamanlarda Ankara Ekspresi’nde yolculuk yaptığı sırada kalp krizi geçirmiş böylece vefat etmiştir.

İsmet İnönü’nün eşi “Mevhibe İnönü”

Türkiye Cumhuriyeti 2.cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün eşi Mevhibe İnönü, 1897 yılında İstanbul’da gözlerini dünyaya açmıştır. Ailesi Bulgaristan göçmenidir.  Ortaokula kadar okuyabilmiştir.  19 yaşındayken de 32 yaşında olan İsmet İnönü ile evlenmiştir.  4 çocukları olmuş, bir çocuğu küçük yaşta ölmüştür. 7 Şubat 1992’de vefat etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün eşi “Latife Hanım”

Türkiye Cumhuriyeti’nin hem kurucusu hem de ilk cumhurbaşkanı olan Atatürk’ün eşi Latife Hanım doğal olarak “ ilk first lady” unvanının da sahibesidir. 17 Haziran 1898 yılında İzmir’de doğmuştur. Uşaklıgil ailesindendir. Uşaklıgil İzmir’in tanınmış ve köklü ailelerindendir. Halit Ziya Uşaklıgil, Latife Hanım’ın akrabası olur. Uşakîzâde Köşkü’nün bahçesinde bulunan “camlı köşk”te ilkokulu, İstanbul Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde ortaokulu ve liseyi okumuştur. Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde siyâset ve hukuk eğitimi almış olup  Londra’dada dil eğitimi görmüştür.4 dil bilmekteydi, bunlar; İngilizce, Almanca, İspanyolca ve Fransızca idi. Üniversite 3. Sınıfta iken Mustafa Kemal ile birlikte İzmir’e dönmek zorunda kalmıştır ve okulunu dolayısıyla da yarım bırakmıştır. 2 buçuk sene evli kalmışlar sonrasında boşanmışlardır.  12 Temmuz 1975 yılında İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir