× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Twitch yayıncısı nasıl olunur? Her şey bu soru ile başlıyor. Yayıncılık ile ilgili araştırma yapmaya başlayan tüm internet kullanıcıları, diğer yayıncıların nasıl yayıncı olduğunu, bu alana girmek için nereden başladığını merak ediyor.

Dünyanın en büyük canlı yayın platformlarından biri olan Twitch’in sunduğu oldukça vahşi rekabet ortamına katılmak için hazırsınız ama nereden başlamanız gerektiğine dair hiçbir fikriniz yok mu? Endişe etmenize gerek yok. Twitch’te yayın yapmak için nelerin gerektiğini içeren detaylı bir rehberimiz var.

Twitch Yayıncısı Nasıl Olunur, Neler Yapılmalı?

Twitch yayıncısı olmak için takip etmeniz gereken adımlar yukarıdakilerle sınırlıdır. Bunları dilerseniz adım adım ele alalım.

Twitch Yayıncısı Nasıl Olunur, Neler Yapılmalı?

1. Twitch Hesabı Oluşturma

Twitch’te yayın yapmak için öncelikle bir Twitch kullanıcısı olmanız gerekiyor. Twitch’e masaüstünden giriyorsanız sağ üst köşedeki “Kayıt Ol” butonuna tıklayın. Telefonunuzdan hesap açmak istiyorsanız Twitch uygulamasını indirmeniz gerekiyor.

Hesabınızın güvende olduğundan emin olmak için iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirmeyi unutmayın.

2. Canlı Yayın İçin Program Seçme

Yayınlarınızı eğer bilgisayarınızdan yapacaksanız bir program seçmelisiniz. OBS Studio, söz konusu programların başında gelir. Yayın yapmaya yeni başlayan herkesin tercih ettiği bir programdır. En iyi yanı ise tamamen ücretsiz ve açık kaynaklı olmasıdır.

3. Platform Belirleme

Yayınları hangi platformda yapmak istiyorsunuz? PlayStation ve Xbox gibi oyun konsollarında mı, bilgisayarda mı?

PC, yayıncılar tarafından çok sık tercih edilse de yapacağınız yayın türüne bağlı olarak seçeceğiniz platform da değişiklik gösterebilir. Eğer ağırlıklı olarak oyun yayınları yapacaksanız ve bilgisayarınız donanım tarafında çok da iyi değilse, oyun konsoluna yönelmek istiyorsanız durmayın.

4. Bilgisayarın Özelliklerini Kontrol Etme

Twitch’te yayın yapmak için bilgisayarın özelliklerinin çok da önemli olmadığı söylenir. Doğrusu şu ki bilgisayarınızın özellikleri sadece gelişmiş grafiklere sahip oyunları oynuyorsanız önemlidir. Daha çok sohbet ağırlıklı yayınlar yapacaksanız ya da düşük sistem gereksinimine sahip oyunları oynayacaksanız bilgisayarınızı sorun hâline getirmenize gerek yoktur.

5. Mikrofon Seçme

Mükemmel grafiklere sahip oyunları oynayarak belirli bir kitle elde edebilirsiniz ama çok iyi oyunları oynayamıyorsanız yeni yöntemler denemelisiniz. Oyun oynamayacaksanız insanlara yayınızı izlemesi için iyi bir neden vermelisiniz.

Bunu yapmanın en iyi yolu, onlarla iletişim kurmaktır. Ne var ki bunun için öncelikle bir mikrofona ihtiyacınız var. Mikrofonun çok pahalı olmasına gerek yok, sesinizi alıcılara iyi ilettiği sürece herhangi bir mikrofon işinizi görecektir.

Twitch’te özellikle eleştiri ve yorum içeren yayınların çok izlendiğini de unutmayın. Belirli konularla ilgili görüşlerinizi sesli olarak dile getirirseniz yayınınız oldukça ilgi görecektir.

6. Web Kamerası Seçme

İnsanların canlı yayın ya da video izlemesinin en önemli nedenlerinden biri, yayıncıların tepkilerini görmek istemesidir. Öyle ki yayıncının görüntüsünün yer aldığı yayınlar yalnızca sesli yayın yapan yayıncılardan çok daha izlenir.

İnsanlara kendinizi göstermek için mikrofonda olduğu gibi web kamerasında da pahalı yatırımlar yapmanıza gerek yoktur.

7. Ekstra Ekipman Alma

Odanız yeterince iyi aydınlanmıyor mu? Bunun için bir aydınlatıcı alabilirsiniz. Online mağazalarda gezecek olursanız bunun için çok sayıda ucuz araç bulunuyor. Arka planınıza biraz renk katmak mı istiyorsunuz? Bir yeşil perde tercih edebilirsiniz.

Bu bölümde alacağınız ekipmanlar tamamen sizin ihtiyacınıza bağlıdır. Odanızın aydınlatması iyiyse bir aydınlatıcı almanızın anlamı yoktur. Arka planın sade ve doğal kalmasını istiyorsanız yeşil perde kullanmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir