× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Twitter’da takipçi arttırma son günlerde fazlasıyla ilgi çeken konulardan biridir. Sosyal medyanın popüler araçlarından biri olan Twitter, gün geçtikçe daha fazla önemli hale geliyor. Son dönemlerde ağırlıklı haber paylaşımı için kullanılmaya başlansa da firmalar açısından halen önemi oldukça yüksektir. Her sosyal medya aracında olduğu gibi Twitter’da takipçi arttırma da dijital dünyadaki başarı için oldukça önemlidir. Çünkü dijital başarı, takipçi sayısı ve alınan beğeniler veya etkileşimlerle doğrudan bağlantılıdır.

Twitter’da Takipçi Arttırma İçin Neler Yapılabilir?

Twitter başarısını sağlamak uzun bir süreçtir. Hedef kitle ile etkileşim sağlayacak paylaşımlar yapılmalı ve bunlarda dikkat çekici hastagler ile desteklenmelidir. Renginden, görseline, tasarımına kadar profil önemsenmeli ve kişisel olsun kurumsal olsun stratejik twitler, kaliteli görsellerle bir bütün halinde atılmalıdır. Twitter’da takipçi arttırma için düzenli, etkileşimli paylaşımlar yapmak ve geri bildirimleri önemsemek gerekir.

8 Adımda Nasıl Twitter Takipçisi Arttırabilirsiniz.

Bu hızlı kılavuzda, nasıl daha fazla Twitter takipçisi kazanabileceğimizi tam olarak inceleyeceğiz.

İşte en iyi 8 ipucumuz:

  1. Sık sık tweet gönderin
  2. Gönderi sürenizi optimize edin
  3. Görsel içerik yayınlayın
  4. Hashtag’leri kullanın
  5. Yanıtlar, retweetler ve etiketlerle etkileşim kurun
  6. Twitter dışındaki ağınızı takipçiler arasına çekin
  7. Twitter profilinizi tüm hesap ve sitelerinizde görünüz kılın

Twitter Takipçi Kaybetmeme

Sosyal medya hesaplarında takipçi sayısını arttırmak kadar takipçileri kaybetmemek de önemlidir. Twitter takipçi kaybetmeme yöntemlerini bilmek dijital pazarlama başarınızı arttıracaktır. Twitter takipçilerinin gerçekten paylaşımlarınızla ilgilenen kişilerden oluşması takipçi kaybetme sorununu ortadan kaldırabilir. Beklentisi olmayan takipçiler her zaman daha sadık olur.

Twitter Takipçilerini Kaybetmemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Twiiter’da tutarlı, güncel ve ilgi çekici paylaşımlarda bulunmak takipçileri her zaman etkiler. Takipçilerin davranış analizlerine göre stratejiler geliştirmek önemlidir. Takipçiler neleri beğeniyor, nelere yorum yapıyor, neleri paylaşıyor sorularını analiz araçlarını kullanarak yanıtlayabilirsiniz. Analiz sonuçlarına göre Twitter paylaşımlarınızı planlayabilirsiniz. Takipçilere avantaj sağlayacak kampanyalar yapmak da işe yarayacak yöntemler arasında yer alıyor.

Sosyal medya platformları arasında dijital pazarlamanın en zor yapıldığı alan Twitter’dır. Çünkü bu platformda düşüncelerin, fikirlerin, gündeme dair görüşlerin paylaşılması için sadece 140 karakterde söyleneceklerin ifade edilmesi beklenir. Twitter takipçi kaybı konusunda da diğer platformlardan daha yüksek oranlara sahiptir.

Twitter Takipçi Kaybı Neden Olur?

Twitter takipçi kaybının yaşanmasında etkili olan en önemli faktör etkileşim yaratacak paylaşımların yapılmamasıdır. Takipçiler bir şeyler ilgilerini çektiği için hesabı takip etmeye başlarlar. Ancak zamanla bu ilginin boş olduğunu düşünebilirler. Bir kez değil her zaman etkili twetler atmak önemlidir. Takipçi kayıplarının bir diğer nedeni de platformun ruhuna uygun hareket edilmemesidir. Platformda popüler olan paylaşımlarla etkileşimde olmak gerekir.

Sosyal medyanın en hareketli sitelerinden biri Twitter. 140 karakter sınırında, gündeme dair kişilerin düşüncelerini paylaştığı Twitter ‘da yüksek takipçi sayılarına ulaşmak için çeşitli uğraşlar verilir. Fakat Twitter ‘da takipçi kazanmak kadar, mevcut takipçi kitlesinin takip etmeye devam etmesini sağlamakta ziyadesiyle önem gerektiren bir iştir.

Peki kişiler Twitter ‘da neden takip etmekten vazgeçer? Takip edilmeye devam etmelerini sağlamak için neler yapılmalı ve neler yapılmamalıdır bunlara beraber bakalım…

Çok Az Tweet Atıyorsanız

Twitter kişilerin sürekli paylaşımlar yaptığı, çok hareketli bir site. Dolayısıyla takip eden kişilerin beklentisi, sizin gün içerisinde bir kaç paylaşımınızı görmek.

Uzun bir süre paylaşım yapılmadığını gören bir takipçi, artık Twitter hesabıyla ilgilenmediğinizi düşünerek, takip etmek için bir neden bulamaz ve sizi takip etmekten vazgeçebilir.

Çok Fazla Tweet Atıyorsanız

Facebook ‘ta genel olarak en çok ilgilendiğiniz kişilere ve sayfalara dair paylaşımlar görülürken, Twitter ‘da kişiler ana sayfalarında takip ettikleri kişilere dair bütün paylaşımları, paylaşım zamanlarına göre görür. Dolayısıyla Twitter ‘da çok fazla paylaşım yapılması, kişilerin ana sayfalarında sürekli o hesaba ait paylaşımları görmesine neden olur.

Fakat kişiler başkalarını da takip etmekte, bu nedenle onlarında paylaşımlarını görmek istemektedir. Sürekli paylaşım yaparak başka hesapların paylaşımlarını görülmesini engelleyen hesaplar bir süre sonra tahammül edilemeyerek takipten çıkarılır.

İdeal olan günde ortalama 3-4 paylaşım yapmak ve bunu günün farklı zamanlarına yaymaktır.

Çok Fazla ReTweet Yapıyorsanız

ReTweet, kısaca başkasının paylaşımını kendi hesabında yayınlama özelliğidir. Bir çok kişi ReTweet özelliğini, dikkat çekmek ve takipçi kazanmak için kullanır. Fakat kişiler daha çok size ait paylaşımları görmek isterler.

ReTweetler takipçi kazanmak için ideal bir yöntemdir. Fakat sürekli yapılan ReTweetler takipçilerin ana sayfasında sürekli başkalarına ait Tweet görmesine neden olarak, bir noktadan sonra bu duruma tahammül edemeyip, sizi takipten çıkarmasına neden olur.

Takip Edeni Takip Ederim Mantığındaysanız

Twitter ‘da bir dönem takipçi arttırmak için kullanılan en popüler yöntem “takip edeni takip etme” yöntemiydi. Gündemde buna dair sürekli hash tag ve kelimeler yer alırdı. Son dönemde artık gündemde buna dair hash tag ve kelimelerin yer aldığı görülmüyor. Eskiye nazaran daha az da olsa bu yöntemi kullanarak takipçi arttırmaya çalışan bir kesim var.

Muhtemelen bu yöntemin eskiye nazaran daha az kullanılma nedeni, çokta fazla bir işe yaramadığının anlaşılmasından ileri geliyor. Çünkü bir kişi bir kişiyi sırf takip ettiği için takip ediyor. Fakat bir süre sonra taraflardan biri, ya atılan tweetleri beğenmemesi nedeniyle ya da sırf takipçi sayısını arttırmak için takip ettiğinden, takip etmekten vazgeçiyor. Takipten çıkarıldığını gören hesapta, aynı şekilde takip etmeyi bırakıyor. Dolayısıyla takip edeni takip ederim mantığında takipçilere sahip olduysanız, takipçi kaybetmeniz normaldir.

Tepkiye Neden Olacak Tweet Atıyorsanız

Twitter, birbirinden farklı görüşlere sahip kişilerle dolu bir sosyal medya sitesi. Gündemde yer alan konularda genel olarak taraftarlık, siyaset ve ırklara yönelik konular.

Atılan Tweetin çok daha fazla kişiye ulaşması içinde, Tweet içerisinde gündemdeki konulara yer vermek istemek kadar doğal bir şey yok. Fakat taraftarlık, siyaset ve ırklara yönelik gündemdeki maddelerin kullanılması, bir kesimi memnun ederken, büyük bir kesiminde tepkisine ve takipçiler arasından takip etmekten vazgeçenler olmasına neden olur. Dolayısıyla atılan Tweetlerin genele hitap eden Tweetler olmasında fayda var.

Sürekli Tanıtım Yapıyorsanız

Özellikle site ya da firma Twitter hesapları, Twitter ‘ı sadece duyuru ya da tanıtım sitesi olarak görme gibi bir hataya düşerler. Fakat kişiler bir sitenin ya da firmanın sadece tanıtımları veya duyuruları ile ilgilenmez. Kendilerine hitap edecek paylaşımlarda görmek isterler. Dolayısıyla takipçi kitlesine hitap eden, site ya da firma ile alakası olmayan paylaşımlara da yer verilmesinde fayda vardır. Aksi halde sürekli siteye ya da firmaya ait paylaşımların yapıldığını gören takipçi, bir süre sonra düşünmeden hesabınızı takip etmeyi bırakır.

Takipçi Arttırma Sitelerini Kullandıysanız

Twitter ‘da takipçi arttırmak, hemen hemen bütün hesap sahiplerinin ortak isteği. Bunun için çok çeşitli uğraşlar verilip, yöntemler kullanılıyor. Bu yöntemlerin en kestirmesi takipçi arttırma siteleri. Bu sitelere Twitter hesabınızı kayıt ediyor ve çeşitli izinler veriyorsunuz. Bu izinlerin başında, sizin izniniz ve bilginiz olmadan başkalarını takip etmek geliyor. Bu şekilde başkaları da sizi, kendi izin ve bilgileri olmadan takip ediyor.

Fakat bu yöntemde de kişilerin ana amacı takip etmek değil, takip edilmek olduğundan, bir noktadan sonra sistem tarafından sizi takip ettirilen kişiler takipten çıkarıyor. Dolayısıyla eğer takipçi arttırma sitelerini kullanarak takipçilerinizi arttırdıysanız, takipçi kaybetmeniz kadar doğal bir şey yoktur.

Twitterda Etkileşim ve Takipçi Artırma Yöntemleri

Twitter sayfanızda daha fazla etkileşim sağlamak ister misiniz? Kim istemez ki dediğinizi duyar gibiyim. 🙂 İşte Twitter etkileşiminizi arttırmak için size çok iyi fikirler verebilecek 14 Twitter istatistiği (twitter etkileşim hilesi değil ama etkili ipuçları 🙂

1) Görsellerin Gücü Adına

Görselli tweetler görselsiz tweetlere göre; %150 daha fazla retweet, %89 daha fazla beğeni, %18 daha fazla tıklama alıyor.

Bu istatistiklerden de anlaşılacağı gibi tweetlerinizde görsel kullanmanız, etkileşim oranınızı büyük oranda arttıracaktır.

2) Videolar İşe Yarıyor

Videolu tweetler %28 daha fazla retweet alıyor.

Tweet formatlarınızda aralarda videolar paylaşarak hem tweet çeşitliliğinizi arttırabilir hem de daha fazla RT’ye sahip olabilirsiniz.

3) Hashtagler İlgi Çekiyor

Bir veya daha fazla hashtag kullanılan tweetler %55 daha fazla beğeniliyor ve retweet ediliyor.

Tweetlerinizde içeriğinizle ya da sektörünüzle alakalı hashtagler kullanarak daha fazla kişiye ulaşabilir, retweet sayınızı arttırabilirsiniz. Özellikle #TT (Trending Topics) olan bir hashtagi kullandığınız zaman ne kadar etkili olduğunu kısa sürede görebilirsiniz. 🙂

4) Tırnak İşaretinin Etkisi

Alıntı işareti kullanılan tweetler %55 daha fazla beğeniliyor ve retweeet ediliyor.

Ünlü birinin ya da sektörünüzle alakalı güzel ya da faydalı bir sözü alıntı işareti ile paylaştığınızda bunlar Twitter kullanıcıları tarafından daha fazla ilgi görüyor. Bunun sebebinin de hem bir sembolün göze çarpması hem de sürekli çalıp çırpıp kendi sözüymüş gibi kopya tweet atanlardan bıkılmasının olduğunu düşünüyorum.

5) Ünlem Kullanma

Ünlem işareti kullanılan tweetler kullanılmayanlara göre daha fazla retweet alıyor.

Özellikle tweetlere kısa başlıklar yazarak, bu başlıkların sonunda da ünlem işareti kullanmanız tweetlerinizi daha ilgi çekici hale getirecektir.

6) Rakamlarla İnşa

Rakam kullanılan tweetler %17 daha fazla retweet alıyor.

Alakalı olmak şartıyla rakamlara, sayılara yer vererek tweetlerinizin daha fazla göze çarpmasını sağlayabilirsiniz ve retweetini arttırabilirsiniz.

Twitter etkileşim arttırma

7) Please RT

“Lütfen RT” gibi kelimeler içeren tweetler 3 kat daha fazla retweet alıyor.

“Lütfen Retweet” yazanlar ise 4 kat daha fazla retweet alıyor.

Ne kadar ilginç dimi? Bu şeye benziyor çay ver 1 lira, çay verir misin 50 kuruş misali 🙂

Bu ricayı her hesapta ya da her tweette kullanmak da doğru olmayabilir tabi, uygun formatlarda ve hesaplarda deneyebilirsiniz.

8) Uzunluk – Kısalık

71 ile 100 arasında harf kullanan tweetler en fazla retweete sahip tweetlermiş.

140 karakter diye dibine kadar kullanmanın alemi yok yani 🙂

9) Bitly  Kazandırıyor

Bağlantı içeren linklerden Bitly kullananlar, %9,18 daha fazla beğeni ve retweet alıyor.

Bunun sebebi de çoğu kişinin Bitly’e aşinalığının olması olabilir. Bir de Bitly ile link sonuna özel açıklamalar eklenebiliyor, bu da linklerin içeriği hakkında bilgi verdiği için spam algısının da önüne geçmiş oluyor. Örneğin bit.ly/twitter-istatistikleri gibi.

10) 24 Dakika Şöhreti

Bir tweet alacağı retweet sayısının yarısına 24 dakikada ulaşıyor.

Bu tüm etkileşim oranının zirvesidir. Retweet almaya devam edebilirsiniz ama bu çok yavaş ilerler ve zamana yayılır. Bu istatistik ile de şöyle bir sonuç elde edebiliriz, paylaşımlar 24 dakikalık aralarla planlanırsa maksimum etkileşimi almış olursunuz her birinden.

11) Diğerlerini Mentionlamak

Mention içeren ya da aracılığı ile (via) gibi ifadeler içeren tweetler, linklerinin tıklanma oranlarını daha fazla arttırıyor. Etkili kelime ve ifade kullanmanın en iyi yolu başkalarını mentionlamaktır. Mention ile güvenilir insanları işaret ederek tweetlerinizdeki linklerin tıklanma sayısını arttırabilirsiniz.

Örnek vermek gerekir ise

Facebook reklamcılığı ile ilgili bir yazınız var ve burada ünlü bir dijital pazarlamacının da belirttiği bilgiye yer verdiniz. Tweetinizi yazarken bu kişiyi de mentionlayarak yazınızın linkini eklerseniz, tweetinizi ve yazınızı daha güvenilir bir izlenim vereceğinden tıklanmasını da arttıracaktır.

12) En Sona Atmayın

Linklerin yaklaşık %25 daha fazla tıklama alması linklerin yerleştirilmesi ile alakalıdır. Linkleri tweetin en sonuna değil de içeriği bozmayacak şekilde başa ya da orta kısımlara koyarak daha fazla tıklama sağlayabilirsiniz.

13) Zaman Önemli

Twitter’da en iyi post zamanı 13:00 ile 15:00 arası ve en iyi günler  Pazartesi ve Perşembe günleri arası.

Bu saat ve günler dahilinde yaptığınız paylaşımlar daha fazla etkileşim alacaklardır.

14) Daha Fazla Link Paylaşın

Tweetlerinde daha fazla linke yer verenler daha fazla takipçiye sahip oluyor. Siz de tweetlerinizde linklere yer vererek takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir