× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Uçaklar diğer ulaşım araçlarına göre hem insanların hem de yüklerin daha kısa sürede taşınmasında büyük avantajlar sağlayan teknolojik araçlardır. İlk uçak 1903 yılında Wilbur ve Orville Wright isimli Amerikalı iki kardeş tarafından geliştirilmiştir. Wilbur ve Orville tasarladıkları uçakla sadece 12 saniye boyunca uçmayı başarabilmişlerdir. İlerleyen yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte tasarlanan daha güçlü motorlara sahip jet uçaklarıyla yüzlerce insan bir yerden bir yere hızlı ve kolay bir şekilde seyahat edebilmektedir. Bunun yanında günümüzde ses hızından daha hızlı bir şekilde gidebilen uçaklar da kullanılmaktadır.

Uçağı Nasıl Yönlendirirsiniz?

Uçakların kanat ve kuyruk bölümünde hareketli kanatçıklar bulunmaktadır. Bunlar kontrol yüzeyleri olarak adlandırılmaktadır. Pilotlar uçuş esnasında bu kontrol yüzeylerini kullanarak yönünü ayarlayabilmektedir. Pilot kokpitteki kontrolleri farklı yönlere hareket ettirerek kanatçıkları kontrol eder ve uçağın yükselmesini, alçalmasını ya da sağa veya sola dönmesini sağlar.

Uçakların Konumu Kalın Bulutlar İçerisinde Nasıl Bulunur?

Gökyüzündeki yüzlerce uçağın birbiriyle çarpışmasını önlemek için hava trafiği kontrolörleri uçakları sürekli olarak takip etmek zorundadır. Ancak uçakların çoğunu karanlık, kötü hava koşulları ya da uzak mesafelerden dolayı çıplak gözle göremezler. Bu nedenle uçak kontrolörleri uçakların hangi koordinatlarını belirlemek amacıyla radyo dalgaları üreten radarları kullanırlar. Uçaklar havaalanı kulelerinde bulunan radarların ekranında küçük noktalar halinde görülmektedir.

Uçaklar Neden Aygıtlara Gereksinim Duyar?

Modern uçaklar hidrolikler, motor ve kontrol yüzeyleri gibi çeşitli karmaşık sistemlere sahip makinelerdir. Uçağı kullanan pilotların bu sitemlerin nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Kokpitteki aygıtlar uçağın çeşitli bölümleri hakkında bilgiler vermektedir. Ayrıca yön bulmaya yarayan aygıtlar, uçağın ne kadar yükseklikte uçtuğunu, hangi yöne gittiğini ve ilerleme hızını gösterir.

Uçaklar Yüksek Hızlarda Nasıl Uçar?

En hızlı seyahat imkanı sağlayan uçaklar jet motorlarına sahip olanlardır. Jet motorları havanın bir balonun içerisinden çıkmasına benzer bir etki oluşturmaktadır. Motor yakıtı yakar ve yanma sonucunda oluşan gazların motorun arka kısmından hızlı bir şekilde çıkmasına neden olur. Bunun sonucunda büyük bir arka kuvvet oluşur ve bu kuvvete karşılık veren dış kuvvet uçağın ileriye doğru hızlı bir şekilde hareket etmesini sağlar.

En Büyük Uçaklar Hangileridir?

En büyük yolcu uçakları geniş gövdeye sahip süper jetlerdir. Bunlardan en yaygın bilineni Jumbo Jet olarak da adlandırılan Boeing 747’dir. Yaklaşık 70 metre uzunluğunda olan bu uçak saatte 1000 km hızla 500 yolcu taşıyabilecek kapasiteye sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir