× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Hayatımıza giren teknoloji sayesinde ceplerimizde dahi taşınabilen cep telefonları şüphe olmaksızın en büyük iletişim aracı olmuştur. İster istemez bazı işlemleri gerçekleştirebilmek için de cep telefonu numaranızı pek çok yere vermek durumunda kalıyorsunuz.  Ve cep telefonu numaranız o şirketlerin veri tabanlarında kayıtlı olarak kalıyor.  Günün bir vaktinde ya da gece seç saatlerde aniden telefonunuz çalabilir. Bu kimseler tarafından arandığınızda da bilinmeyen numaralarla karşı karşıya kalıyorsunuz. Ve hiç istenmeyen bir şekilde arayan numaranın kime ait olduğunu göremiyor ve tahmin edemiyorsunuz.  Arayan kişi eski sevgilinizden bir arkadaşınıza, bir tanıtım firmasından bir dolandırıcıya kadar herkes olabilir.Bilinmeyen numaranın hangi kişi ya da kuruma ait olduğunu öğrenmek istediğinizde de birçok yola başvuruyorsunuz. Fakat bu yolların birçoğu güvenli sayılmazbirçoğu da çok fahiş fiyatlara sorgulama yapmaktadır. İşte tam da bu sebeple ücretsiz bilinmeyen numara sorgulama servis ve uygulamaları bulunmaktadır.

Eski dönemlerde bilinmeyen numara sorgulama işlemlerini 118 numaralı telekomünikasyon idaresi hizmeti aranarak uygun bir fiyata öğrenilebiliyordu. Fakat şimdi bu hizmet özelleştirildiği için dakika başı ücret alınmakta ve bu ücretler bir numara sorgulama işlemi için fazlasıyla pahalı olmaktadır. Bu numaralardan birkaçı 118 80, 118 18 gibi numaralardır. Peki, ücretsiz bilinmeyen numara sorgulama işlemi için ne yapılması gerekilmektedir?

Ücretsiz BilinmeyenTelefon Numarası Sorgulama İşlemi

Ücretsiz numara sorgulama işlemi için GSM operatörlerinin sunmuş oldukları hizmetler bulunmaktadır.  Turkcell, Vodafone, Türk Telekom gibi operatörler kullanıcılarına aylıkücretsiz bilinmeyen numara sorgulama hakkı tanımlamaktadır. Fakat bu operatörlerde bir dönemden sonra özelleştirilmiş 118’li numaralar gibi olmasa da makul bir düzeyde ücret talep etmektedir. Bu sebeple tamamen ücretsiz bir şekilde bilinmeyen numara sorgulama işlemi yapabilmek için geliştirilmiş olan bazı uygulamalardan destek alınabilir.  Birçok kimse tarafından kullanılarak ve yüksek oy olan çalışır düzeydeki uygulamalar şunlardır:

Ücretsiz Bilinmeyen Numara Sorgulama İşleminden Önce Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Ücretsiz bilinmeyen numara sorgulama işlemi ücretli bir şekilde 118’li numaralar ve operatörlerce yapılmaktayken, ücretsiz olarak uygulamalar üzerinden yapılmaktadır. Fakat unutulmamalıdır ki uygulamalar üzerinden sorgu işlemi yapılırken sizlerden çeşitli erişim izinleri istenmektedir. Bu sebeple erişim izinlerinin açıklamalarını dikkatli okumalı, sizlerden telefonunuzun alakasız bölümleriyle ilgili erişim izni isteyen uygulamaları telefonunuzdan silmeli ve bir daha kullanmamalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir