Url Nedir?

 Url Nedir?

URL Nedir? Açılımı Uniform Resource Loader olan URL aslen bizleri ip adreslerini ezberleme derdinden kurtaran önemli bir teknolojidir.  İnternet kullanıcısı her bireyin hayatının her anında URL adresleri yer almakta.

URL internet ortamında bir kaynağı karşılayan ve belirli bir standarta uygun olarak oluşturulan adreslerdir. URL adresleri bir web sitesindeki tüm sayfalar için ayrı ayrı oluşturulur. Örneğin bir haber sitesine girdiğinizde okuduğunuz her haberin kendine özgü bir URL adresi vardır. Aynı şekilde sitedeki kategoriler videolar ve ana sayfada dahil ayrı sayfalardır ve özgün URL adreslerine sahiptirler.

URL yapıları

URL adresleri çeşitli yapılarda olabilir. Bazı sitelerde web adresinden hemen sonra taksimle ayrılan ve ilgili sayfanın başlığının uygun şekilde yer aldığı URL tipleri olabileceği gibi URL adresinde tarih kategori ve en son ilgili sayfayı temsil eden adres satırı da yer alabilir. Bazı sitelerdeyse girilen her içeriğin URL’si özel bir rakam topluluğu ile temsil edilir.

SEO için en uygun URL tipi ise içeriğin başlığını yansıtan URL seçeneğidir. Bu tip URL’ler arama motorları tarafından daha kolay ve hızlı sınıflandırılabilirler.

URL’yi nasıl öğreniriz.

Tarayıcıların üst kısmında yer alan adres satırından gezindiğiniz sayfanın URL adresini bulabilirsiniz. Eğer bu adresi kopyalayıp bir yere yapıştırsanız yada başka insanlara mesaj yoluyla iletirseniz o arkadaşlarınızda gönderdiğiniz içeriğe hızlı bir şekilde erişebilirler.

Bir web sitesinin adresini biliyorsanız ona doğrudan da ulaşabilirsiniz. Sıkça kullandığınız bir web sitesinin URL adresini biliyorsanız örnek www.siteadı.com şeklinde olabilir. Bu adrese ulaşmak için arama motorlarını kullanmanıza gerek yoktur. Yapmanız gereken ulaşmak istediğiniz URL adresini tarayıcınızın adres çubuğuna girip enter tuşuna basmak olacaktır. Böylelikle siteye doğrudan bağlanmış olursunuz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın