× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Usenet hakkında daha fazla bilgi edinmeye başladığınızı biliyoruz. Ondan önce Torrentlerden bahsetmeliyiz. Yapalım mı?

Şu anda Torrent’ler dosya paylaşmanın en kolay ve en popüler yolu olarak kabul ediliyor, değil mi? Ve gerçekten harika bir sistem. Örneğin, İnternet’in her yerindeki diğer insanlardan dosya indirebilirsiniz ve dosyanın varlığı ve tümü üzerinde merkezi bir kontrol yoktur. Bunu söyledikten sonra, torrentlerin indirme hızlarından bıktığınız zamanlar vardır. Başkalarının bilgisayarlarından indirdiğiniz için, ulaşabileceğiniz en yüksek hızlar dosya için mevcut olan ekme makinesi sayısına bağlıdır. O halde şunu bir düşünün: En yüksek indirme hızlarında her türden dosyanın en iyi koleksiyonuna sahip olabilseydiniz harika olmaz mıydı? İşte bu yüzden Usenet’imiz var.

Usenet

Usenet’i tek bir paragrafta anlatmak pek çok nedenden dolayı zordur. Bilmiyorsanız, Usenet E-posta ve World Wide Web ortaya çıkmadan çok önce oluşturuldu. Bunca yıldan sonra Usenet, medya, kitap, yazılım veya herhangi bir şey olsun, istediğiniz içeriği bulmak, erişmek ve indirmek için harika bir yerdir.

Usenet’i kullanmaya başlamak için inek olmanıza gerek yok, ancak bir giriş yapmak çok yardımcı olabilir. Bu yazıda, Usenet’in ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını size anlatacağız. Torrent alışkanlığınızdan da kurtulabilmeniz için Usenet’ten içeriğe erişmenin en kolay yollarından bazılarını da önereceğiz. 😉

Bazı teknik terimler eklemek normaldir, ancak bunların çoğunu atlayabiliriz. Bu, Usenet’e yeni başlayanlar için nihai bir rehber olacak. O zaman başlayalım mı?

Usenet Nedir – Bir Giriş

Dediğimiz gibi, Usenet’in kökeni, World Wide Web’in bile köklerini bulduğu 1970’lere kadar uzanıyor. Metin tabanlı mesajlar göndermek için kullanılan bir Bülten Tahtası Hizmeti olarak tanıtıldı. Usenet’in asıl amacı, dünyanın her yerinden inekler arasında düzensiz bir tartışmaydı. Bu nedenle, Usenet ilk önce kısa mesajlardan oluşan bir tartışma platformu olarak kullanıldı – hemen hemen bir Bülten panosu gibi. Ancak, 1980’lerde insanlar dosyaları paylaşmak için Usenet’i kullanmaya başladı ve o zamandan beri derin ağın bir parçası oldu. 😉

Usenet güvenli veya pratik olmayan tek bir sunucuda barındırılmaz. Bunun yerine ağ, merkezi olmayan bir sunucu sistemine güveniyor. Yani, Usenet’in tamamı, dünyaya yayılmış bir grup sunucu kümesinde barındırılmaktadır. Hem yansıtma sunucuları hem de bağımsız sunucular vardır. Usenet’in eşler arası bir paylaşım ağı olmadığını belirtmek gerekir. Dosyaları farklı sunucularda barındırır ve bunları Usenet’e erişen herkes için kullanılabilir hale getirir.

Usenet’ten Ne Alabilirsiniz?

Artık Usenet ve nasıl çalıştığı hakkında net bir fikriniz olduğunu umuyoruz. Merak ediyorsanız, Usenet herhangi bir sunucuda veya sistemde bulabileceğiniz en geniş bilgi koleksiyonunu barındırır. Usenet’in Haber Grupları adı verilen bölümleri veya kategorileri, dünyadaki hemen hemen her konuyu kapsar. Filmlerle ya da yazılım dünyasının içinde olmanız fark etmez; Usenet her gün harika bir şey sunuyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi, aynı zamanda Torrent bağımlılığınızdan kurtulmanın da harika bir yoludur – aslında gün geçtikçe daha az güvenli hale geliyor.

Torrentlerden kurtulmanızın yanı sıra, Usenet’in kesinlikle dikkat etmeniz gereken birkaç avantajı var. İlk şey, alacağınız hızdır. Torrentlerin aksine Usenet sunuculara bağlıdır ve tam hızda indirebilirsiniz. Son fakat en az değil, yeniler genellikle sel dünyasında yüzeye çıkmadan önce Usenet’te ortaya çıkar.

Kulağa hoş geliyor, değil mi? Şimdi Usenet’i nasıl kullanabileceğinizden bahsedeceğiz.

Usenet Nasıl Kullanılır – Ana Noktalar

Eski günlerde Usenet’e ISS’nizden erişebilirdiniz, ancak bugün durum böyle değil. Şu anda, yaygın ISP’lerle ilgili bazı içerik sınırlama sorunları vardır. Bu yüzden Usenet sağlayıcılarını girin.

Usenet Sağlayıcıları ve Bir Plan Seçme

Usenet Sağlayıcıları, Usenet’e özel erişim sunan özel hizmetlerdir. Tahmin edebileceğiniz gibi, erişim için ücret alıyorlar ve aylık bir abonelik ücreti ile geliyorlar. Ne kadar depolamak istediğinize ve istediğiniz indirme hızlarına bağlı olarak, birçok popüler Usenet sağlayıcı paketinden birini satın alabilirsiniz. Ortalama olarak, 15 yıllık saklama ile sınırsız hıza ihtiyacınız olduğu göz önüne alındığında, abonelik size ayda yaklaşık 4 ABD dolarına mal olur.

Saklama süresi, bir Usenet sağlayıcısı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bir şeydir. Her gün milyonlarca yeni dosya gönderilir, bu nedenle bunun için gereken depolama alanı çok büyüktür. Bu, yeni şeyler gönderildikçe eski bilgilerin düzenli aralıklarla temizlendiği anlamına gelir. Saklama süresi, Usenet servis sağlayıcınızın dosya veya gönderileri tuttuğu gün (veya ay) sayısı anlamına gelir. Ne kadar uzun, o kadar iyi. Göz önünde bulundurmanız gereken başka bir şey, desteklenen toplam paralel bağlantı sayısıdır. Birden fazla paralel bağlantı varsa indirme hızınız daha yüksektir.

Bu noktaları göz önünde bulundurarak, muhtemelen daha önce bahsettiğimiz listeden etkili bir Usenet sağlayıcısı seçebilirsiniz.

Usenet’e erişim

Seçtiğiniz Usenet sağlayıcısına bağlı olarak Usenet’ten içeriğe erişmenin iki yöntemi vardır: Web Tabanlı Arayüz ve Yazılım. Sağlayıcınızdan satın aldığınız pakete neredeyse her zaman dahil olan yazılımı kullanmanızı öneririz. Özel bir yazılım parçası kullanarak doğrudan erişim elde edebilir ve bunun sonucunda daha iyi indirme hızlarına sahip olursunuz. Bu nedenle, gizli ücretlerle de uğraşmayan her şey dahil bir Usenet servis sağlayıcınız olmalıdır.

Sağlayıcınızdan Usenet istemcisini aldıktan sonra, PC, Mac, Android, iOS veya diğer uyumlu cihazlarınıza yükleyebilirsiniz. Her bir yazılım seçeneği için her servis sağlayıcı tarafından sunulan çok sayıda öğretici ile Usenet’te harika içerik aramak ve bulmak kolay bir iştir. Bize sorarsanız, Usenet’e kolaylıkla erişmek için en iyi yazılım olarak Newsbin’i tavsiye ederiz. Bununla birlikte, çok teknik değilseniz, her zaman web tabanlı bir arayüz seçebilirsiniz, ancak içeriğin kullanılabilirliği tehlikededir.Ve Usenet’in TAMAMEN Sansürsüz olduğunu söylemeyi unuttuk mu? BU.

Yine de, ekstra kısıtlama veya sansür koymayan bir Usenet sağlayıcısı seçtiğinizden emin olun. Her şeyi ve istediğiniz her şeyi doğrudan haber okuyucudan alırsınız. Sadece nasıl arama yapacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir