× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Günümüzde bütün insanlar telefonlarına gün içinde birçok durumda bağımlı hale geldi ve her geçen gün dijital teknolojiyle olan bağımız kuvvetleniyor. 2022 yılında 258 milyar mobil uygulamaindirileceği tahmin ediliyor. Bununla beraber kullanıcıların %42’si bir sipariş verdiğinde sipariş detaylarıyla ve şirketle iletişimde kalmak için bir uygulama kullanıyor. Talebin büyüklüğü çok açık fakat birçok şirket bu talebi karşılamakta başarısız oluyor.

Fakat mobil uygulama oluşturmak pahalı ve uzun bir süreçtir. Oluşturacağınız uygulama hedef kitlenize özel bir şekilde tasarlanmalıdır, sitedeki işlevlerin yanında içerikte özel olarak oluşturulmalıdır ki bu yüzden genel bir uygulama oluşturmak için dışarıdan bir şirket/yazılımcı ile anlaşmak ile çözülemeyebilir. Birçok insan uygulamanın kurumsal hedefleriyle nasıl ilişkileri olduğuna ve stratejilerine düşünmek yerine direkt harekete geçme hatasını yapar.

Bu yazımızda bir mobil uygulama oluştururken düşünmeniz gereken konulardan bahsetmeye çalışacağız.

1- İhtiyaç duyulacak özellikleri sıralamak

Bir mobil uygulama oluşturmaya genellikle uygulamada olması gerekli olan özelliklerin kısa bir listesini oluşturarak başlanır. Bunun içinde hedef kitlenin istekleri ve ihtiyaçları hakkında önemli bilgilere sahip olmamız gerekiyor ki onlara yardımcı olacak özellikleri bulabilelim.

Özellikleri belirlemek için izlenebilecek ilk adım zaten var olan şirket internet sitenizin en popüler, kullanıcılar tarafından en çok kullanılan ve sevilen, özelliklerini belirlemektir. Önemli bir noktada internet sitenize giren mobil ziyaretçileri değerlendirmeye almanız olacaktır çünkü bilgisayarda bir siteyi kullanmak ile mobilde kullanma şekliniz çok farklı olabilir.

2- Fikirlerinle site şemasını oluşturmak

Bir iş fikri için en önemli adım sitenin nasıl görüneceğini, hangi işlevin nerede olacağını belirlemektir. Sitenin iskeleti, tasarımcılara ve geliştiricilere uygulamanın nasıl görüneceğine dair kaba bir fikir vermek için kullanılır ve ayrıca ne tür içeriğin oluşturulması gerektiğini belirlemeleri için içerik ekipleriyle de paylaşılabilir.

Sitenin iskeletini en baştan belirlemek, daha sonra oluşabilecek problemleri erkenden belirlemeye olanak tanır. Bu sayede sitenin her parçası son hali verilmeden önce sitede yer alabilir, aynı anda gelişebilir ve bu sayede zamandan ve kaynaktan tasarruf sağlanır.

3- Rekabetçi araştırma yapmak

Bir iş için her konuda ayrı ayrı rakip araştırması yapmak her zaman iyi bir fikirdir. Araştırma ve geliştirme ekipleri pazarın nabzını yoklayabilecek, satış ekipleri insanların neyi satın aldığını daha iyi anlayacak ve işletme sahipleri gelecek için kolayca planlama yapacaklar. Ayrıca uygulama oluştuktan sonra bile performansınızı rakiplerle karşılaştırmaya devam etmeniz uygulama geliştirme süreçlerini kolaylaştıracaktır.  Uygulama geliştirmeye gelince ise rakip uygulamayı indirip nasıl çalıştığını anlamalısınız. Bu yolla sevip sevmediğiniz özelliklere karar verip kendi uygulamanızı geliştirirken rehber olarak kullanabilirsiniz. Bunun için rakip uygulamayı kullanan gerçek kullanıcıların düşüncelerini anlamak için derecelendirmelerini ve yorumlarını inceleyin.

4- En uygun mobil uygulama platformunu seçmek

Mobil uygulama yapmayı öğrenen kişiler tarafından sorulan en yaygın sorulardan biri “Uygulama oluşturmak için en iyi platform hangisidir?”. En yaygın platformlardan bazıları ReactNativeXamarinSwift’tir ancak piyasada birçok başka seçenek daha bulunuyor. Her platformun farklı artıları ve eksileri vardır ve bu nedenle hangi platformun sizin için en anlamlı olduğunu belirlemek için küçük bir araştırma yapılması gereklidir. 

5- Yetkinliğe sahip geliştiricileri bulmak

Mobil uygulama oluşturmanın en iyi yolu, bir uygulamanın kullanımını kolaylaştırmak için gereken tüm uzmanlığa sahip olacak için bir uygulama geliştiricileri ile çalışmaktır. Bir uygulama oluşturmak için en alakalı platformu seçmenize yardımcı olacaklar ve ayrıca süreç boyunca rehberlik edebilecekler. Hem şirketinizi hem de ulaşmaya çalıştığınız kitleyi anlamak için bu kişilerin şirketiniz bünyesinde olmasında her zaman fayda vardır, dışarıdan bir partnerle çalışmak için en başından itibaren etkili bir iletişim kurmanız gerekecektir. Gerekli eğitimleri, yetkin eğitmenlerden hali hazırda şirkette çalışan geliştiricilere aldırmak da şirketle olan bağlarını kuvvetlendirme de önemli rol oynar.

6- Uygulamanızı yayınlamak!

Uygulamanız hazır olduğunda, yayınlamayı düşünmeye başlayabilirsiniz. Uygulamayı yayınlanmadan önce olabildiğince kapsamlı bir şekilde test ettiğinizden ve genel yayınlamadan önce aldığınız geri bildirimleri uyguladığınızdan emin olun. Bununla birlikte, ilk baştan itibaren bütün özellikleri aktif olarak yayına almanıza gerek yoktur ve aslında  uygulamanızı daha da geliştirmek ve 2.0 sürümünü başlatmak için bazı özellikleri elinizde tutmak iyi bir fikirdir.

Dağıtım söz konusu olduğunda, uygulamanızı olabildiğince çok farklı pazarda başlatmak iyi bir fikirdir, ancak bu seçtiğiniz platform ve üzerinde bulunduğu işletim sistemleri tarafından da belirlenecektir. Daha fazla dağıtım, mümkün olduğunca çok müşteriye ulaşmanıza izin verir ancak Apple Store ve Google Play gibi büyük oyunculara kesinlike ulaşmanız tavsiye edilir.

7- Tanıtımınızı yapmak

Tüketicilerin çoğu ayda sıfır uygulama indirirken, dörtte biri uygulamayı ilk kez indirdikten sonra yalnızca bir kez kullanıyor. Bu, kullanıcılara uygulamanızı indirmek için iyi bir neden vermedikçe, ağır bir reklamla veya ilk indirme avantajlarıyla destekleseniz bile, düşük benimseme oranına bakmak üzüleceğiniz anlamına gelir.

Uygulama tanıtımı, bir iş tanıtımı , bir eğitim içeriği , bir kitap veya film gibi herhangi bir eğlence ürünü ile aynı ilkeleri izler. Birçok pazarlamacı, uygulamalarını pazarlama malzemesi olarak düşünür , bu teknik olarak doğru olsa da ürün sadece kendini satamaz. İnsanların uygulamanızın orada olduğunu bilmesini istiyorsanız, sosyal medya pazarlamasından içerik pazarlamasına ve e-posta pazarlamasına kadar her şeyi tanıtmanız gerekir.

Bir uygulama oluşturmak ve yayınlamak yeterli değildir. Kullanıcıların buna akın etmesini ve insanların gerçekten kullanmasını istiyorsanız, onlara değer kattığından emin olmanız gerekir. İster eğlence sağlıyor olun ister insanların satın alma işlemlerini izlemelerine ve ne zaman teslim edileceğini görmelerine imkan yaratın, değer birçok biçimde gelir. Bir uygulama oluşturmak kolay kısmıdır. İnsanların aslında kullanmak istedikleri bir uygulama oluşturmak çok daha zordur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir