× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Günümüzde hemen hemen her işimizi akıllı telefonlarımız sayesinde halledebiliyoruz. Bankacılık işlemlerinden tutun da eğitim hayatımıza kadar kullandığımız akıllı telefonların ne kadar güvenli olduğunu hiç düşündünüz mü?

Bir güvenlik araştırma şirketinin, akıllı telefonlar üstünde yaptığı çalışmalar sonucunda, Alien isimli zararlı bir yazılımın kullandığımız uygulamalara bulaşabileceğini açıkladı. Özellikle Android işletim sisteminde varlık gösterebilen bu zararlı yazılım, onlarca uygulamanın içindeki şifreleri kolayca çalabiliyor.

Bir teknoloji devi olan Google’ın geliştirmiş olduğu Android işletim sistemi, dünya çapında en çok kullanılan işletim sistemi durumunda. Bunun yanında Android işletim sisteminin sadece telefonlarımızda değil, birçok teknolojik cihazda da kullanıldığını biliyoruz. Hal böyle olunca, Android kullanıcıları yaşanan bu güvenlik sorunlarından bir hayli tedirgin durumda.

Yeni Bir Yazılım Değil!

Araştırmacılar yaptıkları açıklamların devamında, tespit edilen Alien isimli bu zararlı yazılımın, geçmişte var olan Cerberus isimli bir yazılımın daha da geliştirilmiş bir şekli olduğunu dile getirdiler.

Ailen isimli zararlı yazılım, işletim sistemine bulaştığı andan sonra kullanılan uygulamalardaki şifreleri çalmakla yetinmiyor, türlü saldırılarla telefonu kullanılamaz hale bile getirebiliyor.

Uygulamalarınızı Dikkatli Kullanmaya Çalışın!

Yine araştırmacıların yaptıkları açıklamalara göre, bu kötü amaçlı zararlı yazılımın, akıllı telefonlara nasıl girdiğinin bilinmediği ifade ediliyor.  Tespit edilene göre şifrelerini çaldığı uygulamalar arasında ise Twitter, İnstagram ve Snapchat gibi insanlar arasında çok fazla kullanılan sosyal medya uygulamaları olduğu belirtiliyor.

Bu yüzden akıllı telefonlarımızda sıklıkla kullandığımız uygulamalara virüs girmesini istemiyorsak, öncelikle internette gezinirken dikkatli olmalıyız. Kişisel güvenliğimizi sağlamak adına, güvenli olmadğını düşündüğümüz internet sitelerine girmemeli ve telefonumuza güvenilir kaynaklardan uygulama yüklemeye özen göstermeliyiz. Bunların yanısıra sosyal medya hesaplarımızın gizlilik ayarlarını da gözden geçirmemizde fayda olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir