× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Varis tüm yaş gruplarında karşılaşılabilen fakat gerekli önlemler alındığında önüne geçilebilmesi mümkün olan bir rahatsızlıktır.

Varis ne demektir?

Varistoplardamar altındaki damarların genişleyerek deride mavi renk olarak görünmesidir. Bu rahatsızlık ilk başlarda sadece damarın şişmesi ile kendini gösterir fakat ardından şişmeye devam eden bu damarlar çatlayabilir. Bu yüzden hafife alınacak bir hastalık değildir. Hastalığı geçiren kişi en yakın zamanda doktora başvurmalıdır. Ayrıca edinilen bilgilere göre bu problem kadınlarda erkeklere göre daha sık görülmektedir. Bu yüzden kadınların daha dikkatli olması gerekir.

Varis hastalığı neden olur?

Varis, hiçbir neden yokken vücutta meydana gelebileceği gibi şişmanlık, gebelik, ayakta uzun süre kalma, doğum kontrol hapı kullanma, ve kabızlık gibi birçok nedenden de meydana gelebilir. Belli bir fiziksel nedenden meydana gelebilen varis, oluşum sıklığı açısından genetik bir yapıya sahiptir. Aynı ailedeki bireylerde yapılan incelemelere göre bu sorunun genetik bir hastalık olabileceği de kanıtlanmıştır. Varis, vücutta önemli bir yere sahip olan toplardamarın görevini tam olarak yerine getirememesi sonucu oluşur. Görevini yerine getiremeyen toplardamar, damar içinde bir basınç alanı oluştur ve damarı şişirir. Bu problem diz içi, dirsek içi, kollar ve bacaklarda görülebildiği gibi kasık bölgesinde de görülebilir. Bu nedenle varis hastalığı küçümsenmemesi ve üzerine gidilmesi gereken bir hastalıktır.

Belirtileri nelerdir?

Varis geçiren hasta, vücudunun derisini takip ederek durumu kolayca fark edebilmektedir. Bu sorun kendini damar şişliği olarak gösterdiğinden deride mavilik ve morlukların oluşması, bacaklarda ağırlık hissi, uyuşukluk ve kaşınma olarak kendini çok çabuk bir şekilde belli eder.

Tedavisi nasıl yapılır?

Varisin tedavisi ancak doktorunuzun uygulayacağı muayene ve tetkiklerden sonra belirleyeceği tedavi yöntemiyle gerçekleşebilmektedir. Mecbur kalınan bazı durumlarda doktorlar sorunlu damarın alınması yoluna gidebilmektedir fakat bu çok da sık başvurulmayan bir yöntemdir. Bu tedavinin kolay bir iş olmamasının yanı sıra sorunun tekrarlayabilme riski de yüksek bir ihtimaldir. Bu nedenle varis tedavisinden ziyade hayatımızda ufak değişiklikler yaparak önceden önlemimizi oluşmak ve bu rahatsızlıkla hiç karşı karşıya gelmemek daha önemlidir.

Varis nasıl engellenir?

Bu rahatsızlığı engelleyebilmek ve sağlığınızı koruyabilmeniz için aşağıda belirteceğimiz hususlara dikkat etmeniz önemlidir.

Hayatımızdaki birçok sorunu etkilemede olduğu gibi bu sorunun önüne geçilmesinde de düzenli spor yapmak oldukça önemlidir. Spor yaparak toplardamarın daha aktif çalışması sağlanabilir ve bu soruna önceden  bir önlem alınmış olur.

Çok dar kıyafetler giymek vücuttaki damarlara baskı uyguladığından dolayı damarlarda basınç alanı oluşturur ve varis hastalığının oluşmasına yol açar. Bu nedenle bu rahatsızlığın önüne geçebilmek için çok dar kıyafetler giymekten uzak durmalıyız.

Ayak topuğunda  bu sıkıntıyla karşı karşıya kalanlar genelde kadınlardır. Bunun nedeni kadınların topuklu ayakkabı kullanmasıdır. Topuklu ayakkabı kullanan kadınlar topuk damarlarına baskı uyguladığından dolayı varis oluşuma yol açarlar. Bu yüzden topuklu ayakkabı kullanmamalı veya kullanım süresini azaltmalıyız.

Araştırmalara göre bu hastalığa iyi gelen sıcak kaplıca sularına girme imkanınız var ise kesinlikle girmelisiniz. Ayrıca sıcak kaplıca suları sadece bu sıkıntıya değil çoğu hastalığa iyi gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir