× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Vegan da vejetaryen da hayvansal gıdaya tolerans göstermeyen, hayvansal gıdaları tüketmemeyi tercih eden beslenme şeklinin genel adlarıdır.  Her ikisi de insanın sağlıklı yaşamak için ete ihtiyacı olmadığını savunur. Ayrıca dünyadaki yeşil alanların %70’lik bir kısmını ekip biçmek yerine ekosisteme zarar veren ve küresel ısınmanın birinci nedeni olan besi çiftçiliğine dönüştürülmesine karşı çıkarlar. Ama vegan ile vejetaryen arasında bazı farklar vardır.

Vejetaryen Nedir?

En eski beslenme sistemlerinden bir tanesidir.  İlk kez 1842 yılında ortaya çıkmıştır. Latincedir ve kendi dilinde “sağlıklı olan” anlamına gelir. Türkçesi etyemezlik olarak belirlenmiştir. Bu beslenme tipinde yaşamak için öldürmenin anlamsız olduğu temel öğretidir.

Etyemezler ya da vejetaryenler hayvanları yemezler yani hayvanların öldürülmesi ile elde edilen et ve ürünlerini tüketmezler ama hayvansal ürünleri yani yumurtayı, süt ve süt ürünlerini tüketirler. Ayrıca hayvanların denek olarak kullanıldığı makyaj – güzellik ürünlerini, hayvanlardan elde edilen kıyafetleri satın almazlar. Kısaca bu beslenme tipinin özelliği hiçbir şeyi öldürmeden yaşamaya devam etmektir.

Vegan Nedir?

Vegan sözcüğü ilk kez 1944 yılında vejetaryen kelimesinden tüketilmiştir. Vejetaryenler gibi et yemezler ama aynı zamanda, bal, yumurta, süt, peynir gibi hayvanlardan elde edilen hiçbir ürün tüketmezler. Bu durumun iki temel nedeni vardır. Birincisi günümüzde hayvan yetiştirme işinin giderek gaddarlaşması, hayvanın hiçbir yaşam hakkında saygı duymadan daracık alanlarda kendi pislikleri içinde yaşamaya mahkûm edilmeleridir. Yani hayvanlara bir canlı olarak değil de insanın hizmetinde her an öldürülmeye hazır bir ürün olarak bakılmasına karşı bir duruştur. İkinci neden ise günümüzdeki tüm hastalıkların hayvansal odaklı beslenmeden kaynaklı olduğu gerçeğidir. Ülkemizin de şu an savaştığı Corona, Avrupa kaynaklı olan ve birçok hayvanın telef edilmesine neden olan kuş gribi gibi.

Vegan ile Vejetaryen Beslenme Arasındaki Fark Nedir?

Vejetaryen beslenme tipinde hayvanlar yenmez ama hayvandan elde edilen bal, yumurta, süt gibi gıdaları tüketilir. Vegan beslenme tipinde ise hayvan ya da hayvandan elde edilen hiçbir ürün tüketilmez.

Her iki beslenme tipinin derdi daha sağlıklı birey ve dünyadır. En önemli nedeni sürdürebilir beslenme sistemini kurmaktır. Pek çok araştırmaya göre dünyadaki pek çok salgının nedeni hayvansal beslenmedir. Ayrıca hayvansal beslenme yüzünden küresel ısınma çok ciddi seviyede artmaktadır. Lanse edilenin aksine benzin tüketiminden kaynaklı küresel ısınma derecesi, hayvancılıktan daha azdır. Yani büyükbaş hayvan beslemek dünyanın daha çok ısınmasına neden oluyor çünkü bir sığırın çıkardığı metan gazı bir binek aracının yılda çıkardığı gazdan kat be kat fazla.

Su tüketimine dikkat çekmek de bu iki beslenme tipinin bir diğer amacıdır. Hayvancılık sektörü yalnızca küresel ısınmaya neden olmamaktadır. Etin soframızda gelene kadar geçtiği işlemlerde müthiş bir su kaybı yaşanmaktadır. Bu su kaybı ile tüm dünyaya yetecek kadar tarım arazisi açılıp işlenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir