× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Mobil veri telefonunuzda mevcut WiFi bağlantısı varken aygıtınızın internete bağlanmasını mümkün kılan verdi dolaşım sistemidir. Bu mümkün servis aralığında kablosuz olarak her zaman  dilediğiniz yerde internet kullanımı yapıyor ve hücresel ağ sağlayıcısı sayesinde telefonunuza verilen bir hizmet sağlıyor Akıllı telefonlarda metin mesajları ek olarak veri planınızın bir parçası olarak mobil veri kullanıyor. Mobil veri yalnızca internete bağlı değil, aynı zamanda e-postalar, fotoğraf paylaşmak ve sosyal medyayı kontrol etmenizi de imkan tanıyor.

Mobil veri  ile wifi arasındaki farklar neler?

1-) Telefon operatör sağlayıcı tarafından veri akışı sağlanır.

2-) Cep telefon teknolojisi kullanılır.

3-) Operatörün çektiği her bölgede kullanılabilir. Operatörün kapsama alanı dışında kalan yerde kullanılmıyor.

4-) Az veri miktarı ile her bölgede mobil modu için kullanım durumunun uygun olduğu biliniyor.

5-) Wifi ise İnternet servis sağlayıcıları tarafından hizmet sağlıyor.

6-) Wifi yüksek veri miktarı sayesinde sabit bir bölgede kullanım için tercih ediliyor.

Hangi durumlarda mobil veri kullanılmalı?

1-) Wifi bağlantısının olmadığı kolay işlemlerde, yolculuklarda sosyal medya veya web sitelerinde aramalar yapabilmek için kullanılıyor.

2-) Görüntülü konuşmalar yaparak mesajlaşma uygulamalarını kullanarak elektronik postaları adreslerini kolayca kontrol edebilmek için kullanılıyor.

3-) Fazla veri harcamadan  basitçe ve her bölgede fotoğraf ve video paylaşabilmek için tercih ediliyor.

Mobil veri nasıl açılıp kapatılır?

Mobil veri kullanımını için akıllı telefonunuzdan kolayca açıp kapatabilirsiniz. Mobil veri kullanımınızın veri kullanım takibini yapmak ve istenmeyen durumlarda mobil veri harcanmasını kontrol edip önlem alabilmek için mobil veriyi kapatmak uygun oluyor. Mobil veri açma kapatma işlemi için telefonunuzdaki “Ayarlar” kısmına giderek “Mobil Veri” ya da “Hücresel Veri” bölümünden yapılıyor. Mobilya da  hücresel veriyi açıp kapatmak için telefonunuzda kısayollar bölümünde yer alıyor. Ekranınızın yukarısından aşağıya doğru indiğinizde açılan kontrol merkezinde mobil veri kullanımını dilediğiniz gibi açık kapatabilirsiniz.

Mobil veri tasarrufu nasıl yapılıyor?

Telefonunuzdan mobil veri kullanımınız da tasarruf yapabilmek için öncelikli olarak mobil veri kullanım analizini takip etmeniz gerekiyor. Mobil veri ayarları içerisinde aylık olarak harcanan mobil verilerinizin analizini yapabilir,hangi uygulamanın ne kadar veri harcadığını da kolayca görebilirsiniz. Bu özelliklerinin akıllı telefonlardaki mobil veri tasarruf özelliğini etkinleştirebilir ya da  mobil veri sınırı belirleyip mobil veri modu ile kolayca aktif konuma getirebilirsiniz. Mobil veri kullanımını daha akıllı ve tasarruflu hale getirmek için uygulamaların mobil veri kullanımları içinde sınırlamalar getirebilirsiniz. Mobil veri üzerinden otomatik olarak  güncellemeleri kapatarak, uygulamaların arka planda çalışan veri kullanımını engellemek, istenmeyen kullanımlarını kapatıp ve çevrimdışı modun da kullanmak gibi çözümler ile uygulamaların mümkün oldukça veri harcamalarını da azaltabilirsiniz. Bunun yanında tarayıcınız ve uygulamaları daha az veri harcayan konumu seçip kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir