Web Sitesi Güvenliği Nasıl Sağlanır

 Web Sitesi Güvenliği Nasıl Sağlanır

Web sitesi güvenliği nasıl sağlanır? Web siteleri gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızın her alanında yer almaya başladı.

Her kategoride yüzlerce site bulunduğunu neredeyse herkes biliyor. Bu sitelerin çoğunluğu genellikle kişisel bilgiler içeren sitelerden oluşmakta. Kişisel bilgilerin güvenliği hem kendi şahsınız adına hem de hizmet sunduğunuz kişiler adına oldukça önemli.

Bir web sitesi sahibi isteniz güvenliği arttırmalı ve her geçen gün yeni önlemler alarak geliştirmeye devam etmelisiniz. Siber güvenlik konusuna elinizi atmanız gereken aslında oldukça fazla nokta bulunuyor.

Başarılı bir web sitesi sahibi isteniz Hacker saldırıları ile sarsılmanız an meselesi olabilir. Bu saldırılar sitenizin kapanmasını sağlayabilecek saldırılar olmasının yanı sıra hem sizin hem şirketinizin hem de hizmet verdiğiniz kişilerin önemli bilgilerinin çalınmasına neden olabilir.

Web Sitesi Güvenliği Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

Web sitesi güvenliği nasıl sağlanır? Web sitesi güvenliği arttırma yöntemleri nelerdir? Bir web sitesi sahibi iseniz Siber güvenlik alanına ciddi anlamda bütçe ayırmanız gerekecektir.

Özellikle sitenizde bir hizmet ve ürün satışı gerçekleşiyorsa herhangi bir saldırıdan sonra başınız ciddi anlamda ağrıyabilmekte. Bunların yanı sıra sitenizin işlemlerini yerine getirememesi adına da bazı saldırı modelleri uygulanmakta. Bu gibi durumlarda ciddi anlamda sorunlar ile karşılaşabilir ve işlerinizin aksaması ile sarsılabilirsiniz.

Web sitesi güvenliği nasıl sağlanır? Web sitesi güvenliği konusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

1-     Karmaşık, Zor, Tahmin Edilemez Şifreler

Web sitesi güvenliğine öncelikle kişisel önlemler alarak başlamanız gerekmekte. Web siteleri saldırıya uğrama önceliği olarak Admin panelleri ile öne çıkmaktadır.

Kötü niyetli kişiler ilk olarak Admin paneline erişmeye çalışacaktır. Admin panelinde alabileceğiniz en gelişmiş örnek mutlaka tahmine edilmeyecek ve oldukça karmaşık şifreler olacaktır. Saldırganlar, kişisel verilere yönelik yaptıkları saldırılarda genel olarak Brute Force yöntemini kullanmakta.

Brute Force yöntemi ile oluşturdukları şifreler ile sitenizi zorlayarak Admin paneline erişmeye çalışacaklardır. Sıra gelmiş şifreler yerine oldukça karmaşık şifreler tercih etmeli ve her platformda başka şifre kullanmanız gerekmektedir.

2-     Sunucu ve Site Yazılımı Güncelliği

Kullandığınız site Scriptini sürekli olarak geliştirmeli ve güncellemelisiniz. Bir Blog sahibi de olsanız gelecek olan bütün güncellemeleri sitenize uygulamalı ve güvenlik yamalarını yapmanız gerekmekte.

Zaman zaman oluşabilecek kod açıkları saldırganlar tarafından tespit edilebilmekte. Tespit edilen açıklar zorlanarak sisteminizden hiç beklemediğiniz anda bilgi çalımına ve hatta sitenizin çalışamaz hale getirilmesi söz konusudur.

Sunucu olarak kullandığınız sistemlerin sürekli olarak güvenlik yazılımlarını güncellediğinden emin olmalısınız. Sunucularınıza yapılacak olan saldırı sonucunda oldukça güçlü virüsler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

3-     Veri Tabanlarının Doğru Korunması

Web siteleri önemli bilgilerini veri tabanları üzerinde saklamaktadır. Bir web sitesinin veri tabanı sızdırıldığı zaman geri dönüşü olmayan bilgi kaçakçılığı oluşabilmekte.

Veri tabanlarını en zor şifreler ile korumanın yanı sıra kullanıma olmayan veri tabanlarınızı sürekli olarak silmeli ve güncellemelisiniz. Veri tabanlarında tercih edeceğiniz şifreler güvensiz, kısa ve çözülebilir durumda ise saldırganlar biraz uğraş sonucunda site verilerinize erişebilir. Bu konuda gelişmiş şifre oluşturma araçlarını kullanmalı ve her yerde kullandığınız şifrelerinizi oralarda kullanmamalısınız.

4-      Dosya Okuma ve Yazma İzinlerinin Ayarlanması

FTP üzerinden yüklenen dosyaların mutlaka okuma ve yazma ayarlaması yapılmalıdır. Her ne kadar sadece dosya olarak görülse de Upload açığı yüzünden sitelerinizi tamamen kaybetmeniz söz konusu.

Dosya izinleri doğru şekilde ayarlanmayan siteler saldırganlar tarafından düşürülebilir durumdadır. Web site güvenliği sağlama konusuna okuma, yazma, silme ve ekleme izinlerini mutlaka sürekli olarak gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Bu konuda yeterince bilginiz bulunmuyorsa güvenilir bir Siber güvenlik uzmanı ile anlaşarak bu işlemleri yaptırmanız gerekmekte.

5-      Kullanıcı Yetkilerinin Düzenlenmesi

Yeni açılan bir Web sitesi olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda Web sitesi güvenliği konusunda daha da hassas olmalısınız.

Yeni kurulan web siteleri başlarda yaşanan sorunlar nedeni ile ilerleyen zamanlarda ciddi sorunlar yaşayabilmekte. Bu gibi sorunlar yaşamak istemiyorsanız alacağınız önlemlere dikkat etmeniz gerekmekte.

Web sitenizde kullanıcıların üye olmasına izin veriyorsanız yapabileceklerini ciddi anlamda sınırlandırmanız gerekiyor. Sadece bir html kod kullanımı özelliği sayesinde bile bir web sitesini çökertmek mümkün durumda. Kullanıcılarına vereceğiniz özellikleri en iyi şekilde gözden geçirmeli ve bu konuda bilginiz yoksa bilgisi olan kişilerden yardım almalısınız.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın