Web Sitesi Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 Web Sitesi Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Artık pek çok şey internet aracılığı ile araştırıldığından ya da gerçekleştirildiğinden dolayı, web sitesi kurarken dikkat edilmesi gerekenler de oldukça önem kazanmıştır. Çünkü web sitelerinin beğenilmesi, yararlı görülmesi ve daha çok kişi tarafından keşfedilmesi için mutlaka uyulması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kuralların doğru bir şekilde uygulanması, hem site için belli bir kalite seviyesi oluşturacağı gibi hem desitenin kısa sürede daha fazla gelişmesine ve tanınmasına da imkan sağlayacaktır.

Günümüzde, en kolay yollar ile web sitesi kurabilmek için tasarlanmış olan pek çok sayıda uygulama ya da site bulunmaktadır. Bu uygulama ya da siteler sayesinde, sadece on dakikada güzel web siteleri oluşturabilecek olsanız da, özellikle şu konularda dikkatli olmanız sizin için yararlıdır:

ÖZGÜN İÇERİK NEDİR? NASIL OLUŞTURULUR?

Özgün içerik oluşturmak, her web sitesinin temel amaçlarının başında gelmesi gereken bir konudur. Çünkü kopya içerikler ya da “spinning” yolu ile oluşturulmuş içerikler, web sitesinin kalitesini oldukça düşürmektedir. Özellikle her internet kullanıcısının iyi hizmet almak isteyeceği de düşünüldüğü zaman, içerikler konusunda ne kadar dikkatli olunması gerektiği daha kolay ortaya çıkan bir durum olmaktadır.

İçeriklerin kaliteli, özgün, düzgün ve keyifli okunabilen içerikler olması için gereken ilk şey bilgi birikimidir. Hakkında bilgi verilecek olan konu ile ilişkili olarak yoğun bir araştırmanın gerçekleştirmiş olunması ya da doğru ve açık bilgilere sahip olunması, içeriklerin de doğru ve açık bir hal almasını sağlayacaktır. Bu durum, web sitesi kurarken dikkat edilmesi gerekenler arasında belki de en önemli olan şeydir.

Eksik olunan ya da örneklendirme yapmak istenen bazı konularda elbette çeşitli alıntılar yapılabilmektedir. Fakat bu alıntıların mutlaka doğru bir atıf ile gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Eğer alıntı yapılması gereken konular hakkında çalışmalar yapıyorsanız, standart atıf yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmanız ve kaynakça hazırlamayı mutlaka bilmeniz yararlı olacaktır.

Eğer paylaşacak olduğunuz bilgileri yazı ile değil de videolar ile web sitesine ekleyecekseniz, aynı şekilde doğru ve tamamen özgün olan içerikler üretmeniz oldukça önemlidir. Özgün çalışmalar yapabilmek için, kendinize bir süre deneyim kazanma şansı tanımanız ve bu konuda çabuk pes etmemeniz de gereklidir.

SİTE TASARIMI NEDİR?

Site tasarımı, web sitesinin genel görüntüsünü meydana getiren bir şema olmaktadır. Çeşitli tasarım türleri konusunda seçenekler sunan web sitesi kurma platformları, kurulacak olan sitenin tasarımı ile ilişkili olan diğer konularda da bazı seçenekler sunarak site görünümünün kolaylıkla belirlenmesini sağlamaktadır.

En az içeriklerin kalitesi kadar önemli olan bu konuda da dikkatli olmak, web sitesinin ziyaretçilerini etkilemek açısından oldukça önemlidir. Seçeceğiniz tasarımın teması, web sitesinde genel olarak işlenen konuları yansıtan bir görünüme sahip olmalıdır. Örneğin havacılık konusunda paylaşımlar yapacak olan bir web sitesi kurulmuşsa, bu site için en uygun tema rengi mavi ya da onun bazı tonları olacaktır. Bunun dışında, bahçecilik faaliyetleri konusunda bilgiler paylaşan bir web sitesinin teması için ise yeşil ya da kahverengi renklerine sahip olan tasarımlar oldukça uygundur. Tasarım konusu her ne kadar basit ya da önemsiz gibi görünse de, web sitesi kurarken dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

EKİP ÇALIŞMASI NEDİR? NEDEN ÖNEMLİDİR?

Ekip çalışması ile bir şeyler üretmek, pek çok konuda olduğu gibi web sitesi konusunda da oldukça yararlıdır. Eğer birden fazla konuda, önemli içeriklerin paylaşıldığı bir web sitenizin olmasını istiyorsanız, bu web sitesini tek başınıza idare etmeniz oldukça zor olabilir… Bundan dolayı ise, birbirinden farklı hobileri, uzmanlık alanları ve eğitim seviyeleri olan ekip arkadaşları edinmeniz size çok yardımcı olacaktır.

Farklı konularda, sürekli olarak içerikler üretmek için işbölümü yaparak bu ekip arkadaşlarınız arasında bir görev dağılımı gerçekleştirmeniz, sitedeki paylaşım rutininizin daha düzenli olmasını sağlayacaktır. Bu durumda ise pek çok farklı ziyaretçi, farklı konulardaki içerikleri incelemek için sitenize daha çok gelecektir.

Örneğin biyolojik konuları hakkında içerikler üretmekte olan bir web sitesi kurmuşsanız, biyolojinin ana konularını ekip arkadaşlarınız arasında paylaştırabilirsiniz. Eğer bu konularda içerik oluşturmak için yeterli bilgiye sahip değillerse bile bir süre araştırma yaparak kısa sürede site için pek çok içerik üretmiş olurlar.

Web sitesi kurarken dikkat edilmesi gerekenler genel olarak bu şekildedir. Ayrıca ekip arkadaşlarınızı teşvik etmek için ise, daha sonraki zamanlarda reklamlar alarak elde edeceğiniz kazançların bir bölümünü onlarla paylaşabilirsiniz. Fakat başlangıç döneminde, daha çok güvendiğiniz kişiler ile çalışmanız oldukça önemli bir detaydır…

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın