× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Web Sitesini Mobil Uygulama Yapmak Çok Kolay

İnternet Progressive Web Apps peyzajında, web sitelerinin imajları hiç değişmemiş olsa da altyapılarda durumlar böyle değil. Bilinen popüler sitelerden çoğu Progressive Web Apps yani kısaca PWA formatındaki kod yapısına geçmiş durumdalar. Uzmanlar henüz, bir trend olmadığını ve çok soğuk yaklaşılması gerektiğini düşündükleri PWA’lar için halen birtakım önyargılara sahipler. Fakat son zamanlarda, PWA’nın şirketlere maddi katkıları gözlemlendiğinde, bir lüksten çok ihtiyaca dönüşebileceğine kanaat getiren büyük bir kitle oluştur.


Web sitesini Mobil Uygulama yapmak için PWA 

Basit bir şekilde anlatmak gerekirse PWA’lar, masaüstü ve mobil senkronizasyonun bozulmamasına yaramaktadır. Karşınıza çıkan bildirimde tek bir tuşa basarak hem mobil hem de masaüstü cihazların ana ekranlarına, tarayıcılara gerek duymadan web sitesinin kısa yolunu ekleyebilirsiniz. Özellikle de bazı uygulamaların, siteler ile hiç alakasının olmadığı göz önünde bulundurularak, bozulmadan PWA’larda mevcut deneyimlerinizi, kişiselleştirebileceksiniz.

Geliştiriciler için durum şu an çok iyi noktalarda. Çünkü, daha az bakım yapılarak, daha büyük işler planlanabiliyor. Üstelik kullanıcının İOS mu? Android mi? ya da masaüstü platform mu? olup olmadığını ırgalamadan, sörf yapılmasını maksimum erişilebilirliğe çıkarıyor. Bu durum geliştiricilerin, tek yönde siteye odaklanmalarıyla birlikte, maddi ve zaman külfetini ortadan kaldırıyor. Yani her platforma ayrı ayrı kodlama yapıp, bakım uygulamaktansa sadece web versiyonunuza yapacağınız düzeltmeler, tüm platformlara kendiliğinden entegre oluyor. Kendisinin hizmeti ve sorumlulukları manifests dosyası yardımıyla belirlenebiliyor.

Progressive Web Apps Versiyonlarını çekici kılan etmenlere bakmak gerekirse:


Progressive Web Apps mı Mobil Uygulamalar mı AMP mi Daha İyi?

AMP son zamanlarda, Google’nin olmazsa olmazları listesinde bulunduğundan, siteler için zorlu bir süreci başlattı. Artık mobile yönelik indekslemenin önemsenmesi, büyük sıralama kayıplarına yol açtığından, web sitelerinin büyük bir bölümü zaman kaybetmeden entegre oldular. Ancak Progressive Web Apps destekli sitelerin, AMP’ye oranla en büyük avantajı işlevselliği ve erişilebilirliği olarak görülüyor. En azından performansıyla birlikte, tüm gücünü kanıtlayabiliyor.


Progressive Web Apps Mobil Uygulamadan Neden İyi?

En birincil koşulu olarak, herhangi bir indirmeye gerek duyulmaması gösterebilir. Saniyeler içinde sevdiğiniz bir platformu, ana ekranınızda simge şeklinde bulundurabilir ve açtığınızda da ekstradan tarayıcı süreleri beklemezsiniz.

Her ne kadar indirmeye gerek olmasa da kullanıcının isteği doğrultusunda, uygulamaya benzer bir biçimde kayıt altına alması, herkesi tatmin etmekte yeterli oluyor. Gadget gibi ekstra yük kullanmanıza da gerek yok. Apple’a ayrı Android’e ayrı geliştirme derdi yok.

Web sitesi ile uygulamanın bir arada olması, dağıtım yani ekstra reklam yaptırmaya da gerek duymuyor. Bütçe yönünden de büyük oranda etki ediyor. Hatta platformlar arası çıktığınız reklam harcamalarını doğrudan tek bir kanaldan yürüttüğünüzde, önceki profilinizden daha çok marka bilinirliğini de elde edebileceksiniz.

Telefonda İnternetsiz Çevrimdışı Gezinmek Mümkün mü?

Yani sitelere internet olmadan bağlantınız, uygulamalarda bile nadir mümkünken, Progressive Web Apps çevrimdışı moduyla, kullanıcılarını büyük bir dertten kurtarıyor. Yolculukta veya başka bir ortamda incelemek istediğiniz sayfaları kaydedip, çevrimdışı olarak da ulaşılabilir yapabiliyor.

Uygulamalar genelde hata yığınlarıyla doludur ve normal şartlarda, kusursuz bir uygulama yapmanın neredeyse imkânsız olduğu düşünülmektedir. PWA ile sadece site versiyonuna yapacağınız değiştirmelerle birlikte, tüm platformlarda ekstra bir çaba sarf etmeden güncel kalabileceksiniz. Yani İos’a ayrı Android’e ayrı güncellemeler çıkarmakla uğraşmayacaksınız. Hatta stabil bir internet sitenizin olduğu varsayıldığında, güncellemeye bile gerek duymayabilirsiniz. PWA’da tüm sayfaların kendi benzersiz URL adresleri mevcuttur. Bundan kaynaklı olarak da uygulamalardan daha kolay, sayfa paylaşımı keyfi sürebilirsiniz.  


Progressive Web Apps Rekabette Önemli mi?

Bunun en büyük örneği, tüm tarayıcı türlerinden sorunsuz çalışıyor oluşudur. Bu nedenle de rekabette ciddi anlamda olumlu bir izlenim yaratacaktır. Doğal olarak uyumlu olan kod yapısı, herhangi bir gadget ya da işlev boyutunun görünümünün ya da hissiyatının değişmesine engel olacaktır. Güvenlik bakımından son derece yerleşiktir.

Daha sonradan eklemeler yapılmasına, genel anlamda ihtiyaç duyulmaz. İşlevselliğin üst noktalarda olması, kullanıcıların harekete geçmelerini kolaylaştırdığından Tıklama Ortalamanızın da artmasına fayda sağlayacaktır. Normal uygulamalardaki bilgilere, arama motorları tarafından ulaşılamazken PWA yoğun bir erişilebilirlik ağıyla, tüm arama motorlarını desteklemektedir.

İnternet sitelerinin en önemli harekete geçirme işlevlerinden biriside henüz çok taze olan Push Bildirimleri’dir. Progressive Web Apps kullanıcıları rahatsız edecek derecede bildirimler göndermediğinden, yeniden bağlantıya geçme eğilimleri son derece yüksektir. Daha fazla gelişmeden haberdar olmak için sık ziyaret edecektirler.


Progressive Web Apps’ın İnternet Sitelerine Faydaları Nedir?

Ziyaretçi sayısının artmasıyla birlikte, yoğun trafik alınması ve buna bağlı olarak reklam kazançlarının da paralel olarak yükselmesini sağlar.

0gaz16 Ağustos hastalooktespitledi

Progressive Web Apps Templates Örnek?

Yukarıdaki geliştirme ipuçları yetersiz kalıyorsa, aşağıdaki oluşumların PWA formatındaki sitelerini görüntüleyebilirsiniz.

Progressive Web Apps Dezavantajları Nedir?

Her güzel şeyde bulunduğu gibi PWA’da stratejik olarak getirilerinin yanında filmciürülere de sahiptir. Bir uygulamaya erişim ya da uygulamanın kullanıcı verilerine erişimi şu anlık olarak mümkün görülmüyor. Diğer taraftan yerel uygulamaların tamamen köklü olarak değiştirilmesine de olanak tanımamakta. Android ile İOS performansları arasında küçük bir çekingenlik yaratıyor.

Sonuç Olarak

Önerebileceğim bir format ve 2019-2020 yılları arasında AMP gibi büyük sükse yaratabileceğini düşündürüyorum. Endişelerim devam etmiyor mu? ediyor lakin şimdilik yargılamaktan çok geri bildirimlerin nasıl olacağını gözlemlemek daha yararlı olacaktır. Bu nedenle de Progressive Web Apps popüler olur olmaz, sadece zaman gösterecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir