× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Webmasterin öyle diğer işlerdeki gibi ekstra bir malzemeye ihtiyacı yoktur. Peki, Webmaster Çalışırken Hangi Aletleri Kullanır?

Öncelikle webmasterin ihtiyacı olan şey bilgisayardır. Webmasterların kullandıkları bilgisayarlar herhangi bir takılma ve çökme durumuna karşı, güçlendirilmiş bilgisayarlarda olmalıdır. Bunların da dışında HTML dilini iyi bilmeleri gerekir. HTML dili bir webmaster için günlük kullandığı ana dili gibi olmalıdır. Yani profesyonel bir şekilde bilmelidir.

Webmasterlar bu işi nereden öğreniyorlar?

Webmasterlar bu işi nerden öğreniyor derseniz, üniversitelerin ve liselerin bir konuyla ilgili dersleri ve eğitim programları var. Buralarda da en azından konu hakkında temel bilgileri edinebilen ve daha sonra kendini geliştiren kişiler webmaster olma yolunda ilerleyebilmektedir.

Webmasterlar Nerelerde Çalışır ?

Günümüzde kendini geliştirmiş olan webmasterler bazı şirketlerin bünyesinde ya da serbest yani freelance olarak çalışabilmekte. Bunun artıları olduğu gibi zaman zaman eksileri de olabiliyor. Eğer iyi bir şirketle çalışıyorsanız devamlı, belirli bir zamanda banka hesabınıza yatan düzenli bir maaşa sahip olursunuz.

Ama eğer kendi başınıza serbest yani freelance olarak çalışırsanız bağlı olduğunuz şirket bunu hoş karşılamayabilir ve maaşınız düzenli değil de kazandığınız iş kadar olabilir.

Serbest yani freelance çalışmanın en güzel yanı da istediğiniz zaman işe gelip, gitme özgürlüğünü size verirken gelirinizi de kendi başınıza bulduğunuz işlerden yaratmak zorunda kalırsınız. Her iki şekilde de iyi bir webmaster olabilirsiniz. Bu konuda tercih tamamen size kalmıştır.

Webmaster Kazançları Ne Kadar?

Webmasterlar eğer düzenli ve kurumsal bir şirkette çalışırlarsa kazançları yaklaşık olarak 3000 TL den başlamaktadır. Yapacağı işe ve ilgilendikleri yerlere göre kazançları değişen webmasterlar, şirkette çalıştıklarında aylık düzenli kazançları vardır.

Ama eğer serbest yani freelance olarak çalışırlarsa, ne kadar iş bulur, ne kadar çalışırlarsa ona göre kazançları olacaktır. Yani istediğiniz zaman çalışır, istediğiniz zaman çalışmamaktadır. Çalışma saatleri tamamen onlara kalmıştır.

Eğer sizde iyi bir webmaster olarak çalışmak, iyi paralar kazanmak istiyorsanız kendinizi geliştirmeniz gerekmekte. HTML öğrenmediğiniz takdirde webmasterliğiniz pek bir işe yaramamaktadır. Kendinizi geliştirin ve para kazanmaya başlayın. Freelance çalışarak daha fazla para kazanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir