× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Son zamanlarda telefonlarda Amoled ekran teknolojisinin yaygınlaşmasından sonra karanlık modlu uygulamalarda artış yaşandı.  Yeni çıkan ya da daha önceden piyasada olan uygulamalara karanlık mod seçenekleri son hız gelmeye devam ediyor.

Karanlık Mod furyasına ilk katılan Twitter olmuştu, daha sonra Youtube ve Facebook. Şimdi sırada Popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp var. Karanlık mod teknolojisi ile birlikte daha az pil tüketimi ve göz yormama hedefleniyor.

Amoled Ekranlarda Nasıl Pil Tasarrufu Sağlanıyor?

Amoled ekranlar pil tasarrufu konusunda oldukça gelişmiş ekranlardır. LED panelli ya da LCD panelli ekranlar siyah renkleri renklendirmek için ışık kullanır ancak Amoled ekranlar siyah alanları belirtmek için pixel ışıklarını kapatır. Amoled ekranlı cihazlarda kullanılacak siyah temalar, siyah uygulamalar ve siyah arka planlar sayesinde pil tasarrufu sağlanabilir.

Whatsapp Karanlık Mod Nasıl Kullanılır?

Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki bu özellik şu an için sadece IOS cihazlarda normal şekilde kullanılabiliyor. Android kullanıcısı iseniz yapmanız gerekenler sırasıyla şu şekilde.

Evet, tüm bu işlemlerden sonra Whatsapp beta programına katılım sağladınız. Şimdi tek yapmanız gereken karanlık modu aktifleştirmek. Whatsapp’ı açtıktan sonra Ayarlar>Sohbetler>Tema>Karanlık Temaseçeneklerinden karanlık temanızı aktif hale getirebilirsiniz.

Amoled Olmayan Ekranlarda Ne İşe Yarar?

Amoled ekran teknolojisine sahip olmayan cihazlarda bu özellik pil tasarrufu gibi işler için kullanılamaz. Sadece ekranınızın değişmesini ve o yorucu beyaz görüntüden kurtulmanızı sağlar. Özellikle geceleri aktif olarak Whatsapp kullananlardansanız karanlık tema sayesinde gözlerinizi dinlendirebilirsiniz. Bunların dışında sizin de alabileceğiniz tek pil tasarruf yöntemi var o da otomatik parlaklık. Otomatik parlaklık sayesinde gereksiz ekran ışığı kullanımından kaçınır ve pil tasarrufu sağlarsınız.

Amoled ekranların artması ile birlikte karanlık temalara sahip uygulamalar da kendine piyasada yer edinmeye başladı. Bu furyaya son katılan Whatsapp oldu. Gelişen ekran ve batarya teknolojisi ile birlikte daha az göz yorucu temalara geçiş serüveni başlamış durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir