× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Whatsapp sohbet yedekleme ve dışarı aktarma işlemlerinin nasıl yapıldığını adım adım anlattık.

Whatsapp sohbetleriniz sizin için önemliyse, yedeklemek ve depolamak isteyebilirsiniz. Whatsapp yedekleme işlemini hem manuel olarak hemde otomatik olarak yapmanıza imkan tanıyor.

Yedekleme işlemini otomatikleştirdiğinizde  belirli zaman aralıklarında Whatsapp’ınızdaki tüm sohbetler otomatik olarak buluta kaydediliyor, Whatsapp’ı silip tekrar yüklediğinizde yedeklerde yüklenmiş oluyor.

Whatsapp Sohbet Yedekleme Nasıl Yapılır?

Whatsapp telefonunuza kurulduğunda sizden yedekleme işlemi için izin istemektedir. Bu izni verdiğiniz takdirde Google Drive hesabınıza otomatik olarak sohbetleriniz yedeklenir. Ancak bu izni başta vermediyseniz veya gmail hesabınızı kaybettiğiniz için Whatsapp yedeklerinize ulaşamıyorsanız manuel yedekleme yapabilirsiniz.

Whatsapp sohbet yedekleme için ilk önce uygulamayı açın ve ardından sağ üst köşedeki menü butonuna tıklayın. Ardından Ayarlar butonuna > Sohbetler seçeneğine ve > Sohbet yedeği seçeneğine tıklayın. Son olarak karşınıza çıkan Yedekle butonundan tüm sohbetlerinizi gmail hesabınıza bağlı olan Google Drive’a aktarın.

Whatsapp Sohbetlerini Dışarı Aktarma

Ben gmail hesabıma yedekleme yapmak istemiyorum, örneğin bir usb bellekte veya kendi bilgisayarımda tüm sohbetlerimi depolamak istiyorum diyorsanız Whatsapp’ın ‘Sohbeti Aktar’ özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Bu özelliğin tek dezavantajı tüm sohbetleri aynı anda dışarı aktarma imkanı verilmemesi. Aynı anda yalnızca tek bir kişi ile sohbetinizi dışarı aktarabilirsiniz. Eğer tüm sohbetlerinizi dışarı aktarmak gibi bir niyetiniz varsa bu işlem biraz zaman alabilir.

Whatsapp sohbetlerini dışarı aktarmak için sağ üst köşedeki menü simgesine tıkladıktan sonra Ayarlar > Sohbetler > Sohbet geçmişi seçeneğine tıklayın.

Daha sonra sohbeti aktar butonuna tıklayın ve aktarmak istediğiniz sohbeti seçin. Sohbetinizin içinde yer alan görsel, video ve ses benzeri tüm öğeleri de dışarı aktarmak istiyorsanız karşınıza gelen uyarı kutusundan ‘medyayı dahil et’ seçeneğini tercih edin. Ben sadece yazışmaları istiyorum diyorsanız da ‘medyasız’ seçeneğine tıklayın.

Sohbeti nereye aktaracağınızı belirtmenizi isteyen bir menü gelecek. Eğer hiçbir şekilde internet ortamına özel konuşmalarınızı aktarmak istemiyorsanız bilgisayarınızın Bluetooth özelliği de mevcut ise, menüden Bluetooth’u seçebilir ve bu sayede aktarımı gerçekleştirebilirsiniz.

Manuel olarak sohbet aktarımı için en basit yollar Eposta, SMS, Bluetooth ve Google Drive olarak listelenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir