× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Windows 10 yüklemeden önce kullanıcılar genel olarak Home mu? Pro mu? olduğuna dikkat ederler. Ancak ne kadar dikkat ederlerse etsinler, bazı Windows 10 sürümlerinde büyük problemler yaşarlar. Bu problemler bilgisayarın kilitlenmesinden tutun oyun içi performans kaybına kadar her şey olabilir.

Windows 10 sürümü seçimlerinde nelere dikkat edilebilir?Windows 10 Versiyonları Nelerdir? Bu soruların cevaplarını bu yazımızda veriyoruz.

Windows 10 Home vs. Pro

İlk olarak Windows 10 Home sürümüne değinelim. Home sürümü, Windows ev kullanıcıları için daha doğru bir seçim olacaktır. Çünkü Home sürümü, Windows 10’un temel özelliklerini barındırır ve fazla kalabalık yapmadan daha iyi ve hızlı bir performans sunar.

Windows 10 Pro sürümüne baktığımızda ise işletmeler için daha uygun bir versiyon olduğunu görüyoruz. Yani eğer bir işletmeci değilseniz veya bilgisayarı sadece günlük kullanım için kullanıyorsanız, Pro sürümünü yüklemeniz sizin için gereksiz olacaktır.

Windows 10 Sürümleri ve Aralarındaki Farklar

Windows 10 Home

Windows 10 Home Single Language

Windows 10 Pro

Windows 10 Enterprise

Windows 10 Education

Windows 10 Versiyonları Nelerdir?

Microsoft firması yaptığı güncellemelere numaralar vermektedir. Yani yeni bir Windows 10 güncellemesi aldığınızda örneğin versiyon numaranız 1903 ise 1909’a çıkmaktadır. Tabi bu bütün güncellemeler için geçerli değildir çünkü bahsettiğimiz versiyonların içinde iyileştirme güncellemeleri de yapılmaktadır. Bu yüzden Windows 10 indirirken versiyon numarasına dikkat etmeniz sizin için önemlidir. Örneğin,Windows 10 1909 yani son güncellenmiş versiyonunu indirdiğinizde hala eksikler olabileceği için bilgisayarınız sorunlarla karşılaşabilir ve başınızı ağrıtabilir. Bunun yerine bir önce ki versiyonu veya daha eski bir versiyonu indirirseniz, iyileştirme aşamalarını atlamış olursunuz ve daha stabil bir Windows 10 performansı elde edebilirsiniz.

Aklınızda ki soru işaretlerini gidermek adına Windows 10’un son 2 versiyonunda yaptığı değişikliklere kısaca göz atalım.

Windows 10 1903 ve Getirdiği Yenilikler

Windows 10 1909 ve Getirdiği Yenilikler

Tabi bu saydıklarımız sadece bir kısmı. Bu versiyonlar ile beraber daha birçok getirilen yeni özellik mevcut. Ancak bahsettiğimiz gibi seçim yapmadan önce Windows 10 son sürümlerinin hala iyileştirme aşamasında olduğunu göz önünde bulundurmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Not: Güncel versiyon Windows 10 1909’dur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir