× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Windows Defender, Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarlarda işletim sisteminin kurulmasıyla birlikte yüklenen güvenlik duvarı ve koruma yazılımıdır. Windows Defender’ın eski adı Microsoft AntiSpyware’dir.

Windows Defender, Windows kullanıcılarının harici bir antivirüs veya koruma kalkanı kullanmaması durumunda işletim sistemini malware ve spyware yazılımlara karşı korumakla yükümlü olan bir koruma yazılımıdır. GIANT AntiSpyware tabanlı olan Microsoft Defender’ın ilk oluşturucusuysa GIATN Company Software Inc.’dir. Windows Defender ücretsiz olarak Windows 2000, XP, Vista ve 7 sürümlerine yüklenebilmektedir. Daha güncel sürümlerdeyse Windows Defender işletim sisteminin kendisiyle birlikte yüklü olarak gelmiştir.

Windows Defender Kapatma

Windows Defender’ı kapatmak için izlemeniz gereken adımlar son derece basittir. Kullandığız işletim sisteminden önce Windows Defender’a giriş yapın. Daha sonra sağ üst kısımda yer almakta olan Ayarlar düğmesine tıklayın. Buradaki seçenekler yardımıyla Windows Defender’ı kısa süreli olarak pasif hale getirebilir veya tamamen kapatabilirsiniz.

Şayet Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız Windows Defender’ı kapatmak için yine aynı adımları izleyebilirsiniz ancak bilmeniz gereken en önemli nokta Windows 10’da Windows Defender yazılımını tam olarak kapatamıyorsunuz. Kısa süreli olarak kapatabildiğiniz Windows Defender en geç bilgisayarınız yeniden başlatıldıktan sonra kendini tekrar aktif hale getiriyor.

Windows 10’da Windows Defender’ı tümüyle kapatmak için birçok uğraşlı yöntem kullanmak durumunda kalabiliyorsunuz. Tüm bunlarla uğraşmak yerine dilerseniz ücretsiz bir antivirüs indirerek bilgisayarınıza kurun ve daha sonra bu antivirüs yazılımının gerçek zamanlı taramasını kapatın. Böylece Windows Defender’ı da sonsuza dek kapatmış olacaksınız.

Windows Defender Kaldırma

Eğer Windows 2000, XP, Vista ve 7 sürümlerinden herhangi birini kullanıyorsanız sisteminizden normal şekilde (Program ekle/kaldır veya Uninstall yoluyla) Windows Defender’ı kaldırabilirsiniz. Windows 8 ve daha sonraki sürümlerdeyse Windows Defender yerleşik gelen yazılımlardan olduğu için ne yazık ki kaldıramaz ancak dilerseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Windows Defender’ı kapatmak için bir üst başlıktaki anlatımdan faydalanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir