× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

WordPress anlık bildirim eklentileri; kullanıcıların o anki durumuna uyan hava durumu, haberler veya uçuş bilgileri gibi gerçek zamanlı bilgileri ve güncellemeleri iletmek, ürün tanıtımı yapmak, teklifler sunmak, hatırlatıcı göndermek, kullanıcıları bir uygulamayı kullanmaya teşvik etmek gibi çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. 

Web Push Bildirimi Nedir?

Web push bildirimi de denen anlık bildirimler (Push Notifications), bilgisayar ve mobil cihaz kullanıcılarına; bir web sitesini ziyaret ettiklerinde gösterilen, tıklanabilen kısa ileti ve uyarılardır. Web sitenizin trafiğinin ya da satışlarınızın artmasına katkıda bulunacak işlevsel bir yardımcı keşfetmek isterseniz, en iyi WordPress eklentileri arasında yer alan önerileri sıraladığımız listemize göz atabilirsiniz:

1-OneSignal

Web push, anlık bildirim, Push Notifications, Onesignal

Dünya çapında bir günde gönderilen bildirimlerin 5 milyardan fazlası, en popüler ve en iyi WordPress anlık bildirim eklentisi sayılan OneSignal tarafından gönderilmekte. Sitenizden çıkış yaptıktan sonra bile bildirimlerinizin ekranda kalmasını sağlayabilen OneSignal iki milyona yaklaşan kullanıcı sayısıyla ve Bitcoin, Zynga gibi isimler tarafından tercih edilmesiyle de ön plana çıkıyor.

Hem akıllı telefonlara hem de bilgisayarlara anlık ileti göndermek için kullanabileceğiniz OneSignal ile yeni içerik yayınladığınızda online ya da offline kullanıcılarınıza otomatik bildirimler gönderebilir, uzun süredir sitenizi ziyaret etmeyenler için şirin hatırlatmalar yapabilirsiniz.

Bildirimlerin gösterilmesini, ziyaretçilerinizin dil, ziyaret sıklığı gibi önceden tanımlanmış özelliklerine göre ayarlayabilir; böylece doğru zamanda, doğru kitleye, doğru mesajı iletebilirsiniz.

Ayrıca OneSignal; Google Analytics, Adobe Analytics, Zapier gibi 1400’den fazla aracı entegre edebileceğiniz bir bildirim eklentisi olduğundan sitenizin gelişimi için hızlıca yol kat etmenizi sağlayabilir. OneSignal ile bildirimlerinize Google Drive’dan, herhangi bir linkten ya da farklı kaynaklardan görsel, video, ses ve gif ekleyerek ilgi çekici mesajlar oluşturabilirsiniz.

Sık sık webinar’lar düzenleyen ve bloglarında bildirimlerin etkili olabilmesi için güncel stratejiler paylaşan OneSignal ekibinin; siteniz için seçebileceğiniz en iyi bildirim eklentilerinden birini geliştirdiğinden emin olabilirsiniz.

2-Push Notifications for WordPress (Lite)

Push Notifications for WordPress (Lite), mobil için anlık ileti eklentisi

Kaç bildirim gönderdiğiniz, kaçının okunduğu, kaç kullanıcının dönüş yaptığı gibi bilgileri görebileceğiniz detaylı istatistikler sunan Push Notifications for WordPress, kullanıcıları gruplayarak her grubun gereksinimlerine özel bildirimler göndermenizi sağlar. Bu, kullanıcıların markanıza olan bağlılıklarının güçlenmesinde etkili olabilecek bir yaklaşımdır.

Push Notifications for WordPress; kullanıcıların hangi kategorilerde bildirimler almak istediğini seçmesine de olanak tanır. Böylece zamanlarını boşa harcamayı sevmeyen kullanıcıları; ilgilenmeyeceklerini bildiğiniz mesajlarla kaybetme riskinden kurtulursunuz.

Daha çok, blog yazarları ve yeni web sitesi sahipleri için önerilen bu eklentinin en büyük dezavantajı, sadece mobil için anlık iletiler gönderebilmesi ve ücretsiz versiyonunda her bir iletiyi her platform için en fazla 1000 adetle sınırlamış olmasıdır (1000 adet iOS için, 1000 adet Android için).

3-PushEngage

PushEngage, WordPress Anlık Bildirim (İleti) Eklentileri

A/B testi ile birden fazla ileti parametresini test edip aboneleriniz için hangisinin en iyi sonucu verdiğini görmenizi sağlayan PushEngage; 10 binden fazla kullanıcıya sahip bir WordPress anlık ileti eklentisi. OptinMonster, Dominos, Glamour, Times Now gibi ünlü isimler dahil Dünya’da 150’den fazla ülkedeki PushEngage kullanıcısının, ayda toplam dokuz milyardan fazla anlık ileti gönderdiği biliniyor.

Push Engage ile kullanıcıları; bölge, şehir ve ülke gibi lokasyon bazında ya da tıklama, satın alma ve sepeti terk etme gibi aktivite bazında  kategorilere ayırabilir ve her kitleye uygun iletiler hazırlayabilirsiniz. Tek bir hesaptan birden fazla web sitesini yönetme imkanı sunan PushEngage’in ücretsiz versiyonu 200 üye ve 30 kampanya ile sınırlı.

4-SendPulse

SendPulse, ücretsiz bildirim eklentisi

Sürükle bırak teknolojisine sahip düzenleyici, üyelik formları, ücretsiz e-mail şablonları, gerçek zamanlı istatistikler ve A/B testi gibi sevilen özellikler sunan SendPulse, WordPress siteleri için geliştirilmiş ücretsiz bir bildirim eklentisi.

SendPulse, bildirimlerinizi; bir ziyaretçi web sitenizi açtıktan hemen sonra, sitenizde belirli bir süre kaldığında ya da bir bağlantıyı veya düğmeyi tıkladığında göstermenize olanak tanıyor. Online olur olmaz görebilmeleri için kullancılarınıza internete bağlı değilken bile ileti gönderebilen SendPulse ile, bildirimleri kullanıcıların özelliklerine göre gruplayarak satışlarınızı artırabilirsiniz.

Müşterilerinize terkedilmiş ya da yarım bırakılmış sepet ve rezervasyonlar için ya da yaklaşan etkinlikler hakkında otomatik e-mail gönderebilen bu WordPress eklentisi; Google Chrome, Firefox, Opera gibi tüm popüler tarayıcıları ve mobil cihazları destekliyor. Ayrıca aylık 5000 abone ve 15000 bildirime kadar ücretsiz olan SendPulse’ın WooCommerce, PayPal, Amazon ve MySQL gibi çok sayıda proje ile entegrasyonu mümkün.

Anında Bildirim Eklentileri Kullanmanın Olumsuz Yanları Var mı?

Kullanıcıların anlık ileti bildirimlerini, pop-up reklamlarla karıştırma ve çok sık gönderildiğinde devre dışı bırakma ihtimalleri söz konusudur. Yüksek tıklanma oranlarına sahip olsalar da anlık iletiler için kullanıcılara en başta, bildirim almayı kabul edip etmedikleri sorulduğundan mesajlarınızı hedef kitlenizin tamamının göremeyeceği gerçeği unutulmamalıdır. Anlık bildirimlerin düşüncesizce kullanılmaları; bir ürün ya da uygulamanın hedef kitlesini sinirlendirmenin, yabancılaştırmanın hatta müşteri kaybetmenin bir yolu olabilir.

Anlık Bildirim Eklentileri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Anlık bildirimlerde en çok işinize yarayacak stratejilerden biri kişiselleştirmedir. Bu nedenle, kişisel özellikler veya alışveriş modelleri gibi farklı faktörlere göre müşterilerinizi kategorilere ayırmanız için gelişmiş hedefleme seçenekleri sunan bir eklenti seçmeniz önemlidir. Ayrıca bir WordPress ileti eklentisinin, popüler tarayıcıları ve mobil cihazları desteklemesi, anlaşılır, detaylı istatistik ve analizler sunabilmesi beklenir.

Özet

Listemizde yer alan en iyi WordPress ileti eklentileri ile sitenizin ziyaretçilerinin etkileşimini ve ilgisini canlı tutabilir, sitenizdeki yeniliklerden haberdar olmalarını sağlayabilir ve dönüş oranlarını artırabilirsiniz. Bunu sağlarken dikkat etmeniz gerekenlerden biri anlık bildirimlerinizin içeriğinin aboneleriniz için değerli olmasıdır. Diğeri ise “anlık bildirimlerle dikkat çekerken rahatsız etmeme” dengesini kurabilmektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir