× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Daha önce Bot Nedir? yazımızda Botlar hakkında kısa bir bilgilendirme yapmıştık. Bu yazımızda botların nasıl çalıştığından ve bir kaç küçük örnek ile verilerin nasıl çekildiğinden bahsediyor olacağız.

Botlar; istediğimiz bir kaynak noktasından verileri çekmek için kullandığımız scriptlerdir. Bu veri çekme işlemi için kullanılan programlama dillerinin uzak sunuculara bağlanmasına yardımcı olan fonksiyonların çalışması elzemdir.

Örneğin PHP dilinde;

$hamveri = file_get_contents("kaynak url");

komudu ile kaynak bir siteden veri çekebilirsiniz. Ancak çeşitli durumlarda Curl kütüphanesini kullanmak daha çok opsiyon ile içeriklere ulaşmaya yardımcı olacaktır.

Sadece içerik çekmek yeterli midir? Tabii ki hayır. Sonrasında veriyi işlemek en önemli meziyettir. Burada explode fonksiyonu ve(ya) çeşitli patternlerle içerik içerisindeki alanlar alınır.

Örneğin ham veri içerisinde bulunan;

<h1 class="title">Başlık</h1>

Başlık yazısını içerikten alabilmek için;

$baslik = explode('<h1 class="title">',$hamveri);
$baslik = explode("</h1>",$baslik[1]);
$baslik = $baslik[0];

komut dizelerini kullanmak gerekmektedir. Burada parçalama işlemi kullanılarak başlık elde edilmiştir. Bu örnekten yola çıkarak içerik, anahtar kelimeler vb. bir çok alan bu şekilde elde edilebilmektedir.

Kodun Son Hali

Tabii ki bot işlemleri için parçalamanın yanı sıra bir çok fonksiyon daha bulunmaktadır. Ancak burada sadece botların nasıl yapıldığının mantığını anlatmak için sade bir kullanım gösterilmeye çalışılmıştır.

Yukarıdaki örnekte içerik çekmeyi ve bölme işlemini gösterdik. Ancak bu bilgiler yeterli değildir. Bu aşamadan sonra içerikleri temizlemek ve istenilen formatlama uyarınca çeşitli işlemler yapmakta gerekebilir.

Özel yazılım veya WordPress gibi yapılar için bot yazımı sonrasında yazılımın iç dinamiklerine uygun olarak içeriklerin veritabanına ve varsa dosyalar, dosyalarında dizinlere güvenli bir şekilde aktarılması da son derece önemlidir.

Bir WordPress Botu yaptıysanız, bu botta kesinlikle wordpress’in fonksiyonları kullanılarak işlem yapılmalıdır. Aksi takdirde bir çok güvenlik sorunu yanı sıra istenmeyen bir çok hatayla da karşılaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir