WordPress eklenti kurulumu

 WordPress eklenti kurulumu

İnternetin özgür çocuğu WordPress altyapısına sahip bir web siteniz var ve bu web sitenizi geliştirmek istiyorsunuz. Bu gibi isteklerinizde binlerce farklı özellik ve yeniliği web sitenize kazandıracak eklentiler imdadınıza yetişiyor.

Bir WordPress siteniz varsa bu sitenize binlerce özelliği kullandığınız altyapı için özel olarak geliştirilmiş binlerce eklenti vasıtasıyla kazandırabilirsiniz. Peki işinizi görecek eklentiyi nasıl bulacaksınız ve nasıl kullanacaksınız?

WordPress web sitenizin admin paneli içerisinde farenizi eklentiler kısmının üzerine getirdiğinizde üç seçeneğin olduğu bir ekran önünüze gelecek. Burada Yüklü eklentiler, Yeni Ekle ve Eklenti Düzenleyici seçenekleri ile karşılaşacaksınız.  Yüklü eklentiler kısmına tıkladığınızda web sitenizde kullandığınız ve sisteme yüklediğiniz tüm eklentileri görebilirsiniz. Bu alanda eklentileri etkinleştirebilir yada etkisizleştirebilirsiniz. Eklenti Düzenleyici kısmına tıkladığınızda sitenizde yüklü eklentilerin kaynak kodlarına ulaşıp düzenleme yapabilirsiniz. Ancak bir uyarıda bulunmakta fayda var. Eğer yeterli yazılım bilginiz yoksa bu alana müdahale etmemeniz web sitenizin sağlığı için daha uygun olacaktır.

Son olarak yazımızın da başlığında yer alan sorunun cevabına, WordPress tabanlı web sitenize nasıl eklenti kurabileceğinize gelelim. Web sitenize eklenti kurmak için kullanabileceğiniz 3 farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan en dolambaçlı olanı kurmak istediğiniz eklentinin dosyalarını hosting sunucunuza girerek burada puplic_html içerisinde yer alan site dosyalarınız içerisinde WordPress eklentiler bölümüne yüklemektir. Buraya dosyalarınızı doğru yüklemişseniz admin panelinde eklentiler sayfasında ilgili eklentiyi etkinleştirebilir yada etkisizleştirebilirsiniz.

İkinci yöntemse yine dışarıdan indirdiğiniz bir eklenti zip paket dosyasını eklentiler bölümü altındaki yeni ekle sekmesine tıkladığınızda gelen ekranda “ Eklenti ekle” yazısının hemen yanında yer alan eklenti yükle sekmesine tıklayıp zip formatında indirdiğiniz dosyayı seçtikten sonra yükle seçeneğine basmanızdır. Bu yolu izlediğinizde dosyada herhangi bir uyum sorunu yoksa upload işlemi tamamlandıktan sonra WordPress altyapısı paketi açıp eklentiyi yükleyecektir.

En kolay ve uğraş gerektirmeyen yöntemse yeni ekle sekmesine tıkladıktan sonra karşınıza gelen eklenti marketidir. Burada ihtiyaç duyduğunuz eklentiyi seçip şimdi kur seçeneğine tıkladığınızda WordPress altyapısı otomatik olarak eklentiyi kuracaktır. Ancak unutmamanız gereken mühim bir nokta var. Bir eklenti ekleyip etkinleştirdiğinizde istediniz özelliği hemen kullanamayabilirsiniz. Eklentilerin birçoğu aktif edildiğin de yönetim panelinde onunda ayarlanabileceği bir seçenek karşınıza çıkar. Burayı kullanarak eklentiyi istediğiniz özelliği sağlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Zaten sistem içerisinde kurulum aşamaları dahil size yardımcı olacak ipuçları ve açıklamalar sıkça karşınıza çıkacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın