× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Dünyanın en çok kullanılan hazır CMS sistemlerinden biri olan WordPress, birçok kişinin kurtarıcısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak iş bu sistemi kullanmakla sınırlı kalmıyor. Bu sistemi arama motorlarında daha fazla görünmek ve üst sıralara çıkmak için bazı optimizasyonlar yapmanız gerekmekte.

Sitenizin ön plana çıkması için önem verilmesi gereken bir konuda SEO’dur. SEO için en önemli hususların başında site hızı gelmekte. WordPress siteyi hızlandırmak hem kolay hem de zor bir durumdur. Çünkü ortada çok fazla değişken bulunmaktadır. Tema, eklenti, resim optimizasyonu gibi seçeneklerin hepsini göz önünde bulundurmak gerekir. Şimdi sizin bildiğiniz durumların aksine sizlere 8 farklı ipucu ile wordpress site optimizasyonunu anlatmaya çalışacağım.

WordPress Site Hızlandırmak İçin Öneriler

Wordprress site hızlandırmak için kullanılan bazı belli başlı yöntemler vardır. Ancak biz bunlardan size bahsetmeyeceğiz. Pek fazla kişinin bilmediği, sitenizi hızlandırabilecek önerileri sizlere sunacağız.

Gereksiz Kodlardan Kurtulun

Sitenizde yer alan gereksiz kodlardan kurtulun. Bu konuda en çok önerilen javascript ve CSS sıkıştırmasıdır. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi koslar arasındaki gereksiz boşluklarda sitenizi yavaşlatacaktır. Eğer sitenizde böyle kodlar varsa onlardan kurtulun.

İstek Sayısını Azaltın

Bir web sayfası, komutlardan ve kodlardan oluşmaktadır. Image, javascript, CSS gibi komutlar sitenizi yavaşlatır. Biz buna istek adını veririz. Ve öncelikle bu istekleri tespit ederek sitenizin açılış hızını etkileyen kodlardan kurtulmanız ve optimize etmeniz gerekir.

Biz bu noktada çok kullanışlı olan HTTP İstekleri Denetleyicisi aracını kullanıyoruz. Aracın örnek çıktısı aşağıdaki gibidir.

Bu istekleri nasıl azaltırız derseniz;

Yorumları Sayfalara Ayırın

Eğer web siteniz çok fazla yorum alıyorsa, yorumları sayfalara ayırın. Bunun için WordPress Admin Paneli – Ayarlar – Tartışma yolunu izleyebilir ve üstte işaretli olan seçeneği aktif hale getirebilirsiniz.

PHP Sürümünüzü Güncelleyin

PHP Sürümleri sitede yer alan güncellemeleri takip etmeniz gerektiğini gösterir. Aslında bu güncellemeyi hosting firmanız yapacaktır. Yine de bunu kontrol etmek sizin göreviniz olmalıdır. Güncellenmiş PHP sürümü eski sürüme göre %25 ile %30 arasında hız artışı gösterecektir.

GZİP Kullanın

GZİP kullanımının farklı yolları bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse ister eklenti kurabilirsiniz isterseniz de .htaccess dosyanız ile yapabilirsiniz. Ayrıca CPanel üzerinde yer alan sıkıştırma aracını da kullanabilirsiniz. Biz CPanel kullanımını tercih ediyoruz.

Popup Kullanmayın

Kullanacağınız popup ve splash bildirimler sitenize ek ağırlık olacak ve sitenizin açılışını geciktirecektir. Bu nedenle kullanmamanız sitenizin hızlanmasına olanak sağlayacaktır.

Eklenti Kullanın

Biz bu adımı önermiyoruz. Eklentiler bize göre başlı başına bir kasma sebebi. Ancak kullanmak isterseniz de wordpress cache eklentisi aramasıyla Google üzerinden bulabilir kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir