× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Teknolojinin son derece ilerlediği günümüzde teknoloji harikası robotlar bu açık bir göstergesidir. Bundan yıllar önce hayalde ibaret bu teşebbüs artık uygulanır halde. Gelecekte ev işlerini yapacak robotlar olacak dendiğinde hayretle bakardık. Fakat bu kâh söylentiler şimdilerde gözle görülür hale geldi. Yani gerçek oldu.

Bilim insanları robot yapımında çalışmalarına hızla devam ederken bir yandan da çalışmalarının neticelerinden de bizleri haberdar etmekten geri durmuyor. Robot yapımı deyince kuşkusuz akla ilk gelen millet Japonlar ya da Amerika oluyor. Ama milletimiz adına kullanılan teknoloji için “böyle şeyleri yapsa yapsa Japonlar yapar biz yapamayız” tabusunu yıkmak için de Türk bilim insanlarının da robot tasarımı ve üretimiyle ilgili takdire şayan çalışmaları mümkün.

Artık teknolojisi gelişmiş robotlar farklı şekillerde yönlendirilmektedir. Çizgi izleyen, ışık izleyen, engel algılayan, verilen ses komutlarıyla hareket edebilme çeşitleriyle teknoloji dünyasına dâhil olmuş durumda. Biz bu farklı tarzlarda Yapılan Robotlar Hangi Komutları Yerine Getirebiliyor bunları aktaracağız.

 Ardunio programı, android, bluetooth ve internet kullanılarak sesle çalıştırılan bu robotlara Google sesli arama özelliği kullanılarak sınırsız sayıda sesli komut tanımlanabilme özelliği kazandırılmıştır. Google’ın bu özelliğine ses modüllerinin hafızalarının en fazla 15 komutla sınırlı olmasından dolayı ihtiyaç duyulmuştur.

Robotların Algıladıkları Belli Başlı Komutlar

İleri

Geri

Dur

Sağa bak

Sola bak

Işığı aç

Işığı kapat

Sola dön (arka arkaya üç sefer söylenmesini algılıyor)

Biraz ileri git

Biraz geri gel

Önüne bak

Bu talimatları bazen t/d yahut ğ gibi Türkçe karakterleri algılamadığında “tur”, “saga” gibi kelimeler de yapması istenen yönlendirmeye uygun olarak hafızaya tanımlanmıştır.

Verilen Komutları Algılamada İnsansı Robotların Maharetleri

İnsansı robotların yapılış amacı Japonya’da yaşlıların kendi işlerini görememeleri hasebiyle ev yardımcısı olarak devletin üzerindeki yükün kaldırılması amacına dayanmaktadır. İnsansı robotların en gelişmişini Mayıs 2018’de Asus, “Zenbo” ismini verdiği robotunun tanıtımını yaparak bombayı patlatmıştır. Robotun maharetleri saymakla bitmiyor. Bağımsız olarak hareket edebiliyor, sözlü komutları anlıyor, kolay bir etkileşimle ev sakinlerine hem yardımcı oluyor hem de onlara arkadaşlık ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir