YAŞAMA POTANSİYELİ OLAN 2 SÜPER DÜNYA KEŞFEDİLDİ

 YAŞAMA POTANSİYELİ OLAN 2 SÜPER DÜNYA KEŞFEDİLDİ

Bilim insanları, uzayda yapmış olduğu çalışmalar sonucunda, yaşama potansiyelinin olabileceği 2 süper dünya keşfetmişlerdir. Gökbilimciler incelemeler sonucunda, yıldızların etrafında dönen beş tane gezegen tespit etmişlerdir. Bu gezegenlerden ikisinin Güneş Sistemi dışında olduğu ve Dünya’ya benzer olduğu tespit edilmiştir. 

GEZEGENLERİN ÖZELLİKLERİ

Keşfedilen iki gezegene GJ 180 d ve GJ 229A adları verilmiştir. Dünya’nın kütlesinin 7,5 ve 7,9 kat büyüklüğüne sahip olan gezegenlerin Dünya’ya uzaklığı 40 ve 19 ışık yılı olduğu düşünülmektedir. Ancak araştırmacılar, bu gezegenlerin yaşam şartları barındırmayan kırmızı cüce yıldızları da olabileceğini ifade etmişlerdir.

Kırmızı cüceler, yaşlıdırlar ve yüksek parlama özellikleri vardır. Ayrıca diğer yıldızlara göre oldukça soğuk ve yüksek düzeyde radyasyon yetenekleri de oldukları için yaşam potansiyelleri yoktur. Bu gibi durumlar, yıldızlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Goldilocks bölgesi yaşanılabilir bir bölgedir ve bu gezegenler de bu bölgenin yakınlarında yer almaktadır. Ancak, bölgedeki gezegenlerin bir tarafında yıldız, diğer tarafında boşluk ve kütle çekimi kilidine eğilimli olduğu söylenmektedir. Bu ise, bir tarafta soğuk, bir tarafta ise ölümcül sıcak olduğu anlamına gelmektedir. Bu bilgiler ışığında, GJ 180 d gezegeninin uzak olduğu için, bu yerçekimi eğilimini yaşayamayacağını düşünülmektedir. Diğer gezegen GJ 229 A’da kahverengi cüce sisteminde yer almaktadır. Gökbilimciler, GJ 229 A’nın bu sistemde, Süper Dünya olma özelliklerine sahip en yakın gezegen olduğunu ifade etmektedirler. Ayrıca bu gezegenler sayesinde diğer gezegenlerin de nasıl oluştuğuna dair inceleme fırsatı doğmaktadır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın