× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Önceleri çok hızlı açılıp kapanan bir PC artık yavaş çalışmaya başlamış olabilir. Hızlı yaptığı basit işlemleri zamanla daha yavaş yapmaya başlar. Oysa yavaş çalışma belirtileri gösteren bir bilgisayarkolayca anlaşılabilir.  Bu yazıda neler yapılabilir, onlardan bahsedeceğiz.

1-) Windows güncel olsun.

            Bilgisayarınızı her zaman güncel tutmaya çalışın. Çeşitli yazılımlar bilgisayarınıza zarar verebilir. Yazılım açıklarının tespiti açısından güncel olmak sizde fayda sağlayacaktır.

2-) Sürücü yazılımlarınız daima güncel olsun.

            Her çeşit sürücünüz, chipsetinizden ekran kartınıza kadar güncel olmalıdır. Hele ki oyun oynamayı seviyorsanız burası sizin için çok önemli.

3-) Diskinizi birleştirin.

            Bu işlem sık sık yapılmamalıdır. Harddiskinizin ömrünü kısaltır. Disk üzerine yapılan kurulum ve silmeler sonucu dosyalar zamanla parçalanır ve bir uygulama açtığınızda açma süresi uzar. Birleştirme işlemiyle bunun önüne geçilebilir. Piyasa çeşitli yazılımlar mevcut. Yazılım kurmak istemiyorsanız Windows’un kendi yazılımını da kullanabilirsiniz.

4-) Ram’iniz düşükse Ram yükseltin.

            Windows, uygulamaları çalıştırmak için geçici bellek olan Ram’i kullanır. Ram ne kadar düşükse bilgisayarınız da o kadar yavaş çalışacaktır. Şu anda akıcı bir bilgisayar kullanmak istiyorsanız en az 8 gbRam’e sahip olmalısınız.

5-) Isınmanın önüne geçin.

            Bilgisayarlar elektronik aletler olduğundan dolayı çalışırken mikro işlemciler oldukça ısınırlar. Oyun oynarken ısınma oyun akıcılığını bozar ve fazla ısınan CPU işlemleri hızlı bir şekilde yapamayacaktır. Laptopunuzun fanlarını daima temiz tutun. Masaüstü bilgisayarlarda iş daha kolay fanı çıkarın ve temizleyin. Takarken termal macun sürmeyi unutmayın ve işlemciye zarar vermeyin.

6-) Mümkünse SSD takın.

            Harddiskler günümüzde artık kullanılabilirliğini yitirmeye başladı. Çok eski bilgisayarınızı bir SSD takarak fark edilir derecede hızlandırabilirsiniz.

7-) Başlangıç uygulamalarını kapatın.

            Görev yöneticisi başlangıç sekmesinden Windows açılışında başlayan uygulamaları kapatarak açılışta zaman kazanabilirsiniz.

😎 Aşırı bellek ve CPU kullanan uygulamayı tespit edin.

            Bazı uygulamalar çalışırken fazla kaynak kullanır. Tespit edip görev yöneticisinden sonlandırın.

9-) Sistem tepsisinde gereksiz çalışan uygulamaların kapatın.

            Sağ altta bulunan sistem tepsisindearka planda çalışan uygulamaları görebilirsiniz. Kullanmadığınız uygulamaları kapatın.

10-) Kullanmadığınız gereksiz uygulamaları silin.

            Çok basit bir yöntemdir. Diskinizde yer açmak adına ve arkada çalışan uygulamaların önüne geçmek için yapılacak bir yöntemdir.

11-) Güç ayarlarınız yüksek performansta olsun.

            Güç yönetim kısmından güç planınızı yüksek performansa getirin. İşlemciniz en yüksek performansta çalışsın. Bu durum ısınmaya yol açacaktır. Soğutma sisteminiz iyi olmalıdır.

12-) Gerekirse Windows’u sıfırlayın.

            Windows 10 için Ayarlar-Güncelleştirmeler-Kurtarma sekmesinden Windows’unuzu sıfırlayabilirsiniz. Gereksiz ön bellek uygulamaları ve programlardan kurtulabilirsini

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir