Yayın Yaparak Para Kazandıran Uygulamalar

 Yayın Yaparak Para Kazandıran Uygulamalar

Yayın Yaparak Para Kazanma Uygulamaları

Son yıllarda Youtuber teriminin yanı sıra bir de yayın yaparak para kazanmaanlayışından doğan “yayıncılık” ve “yayın yapmak” gibi yeni yeni terimler hayatımıza girdi.Yayın yaparak kazanmak, yayıncılık yaparak para kazanmak, canlı yayın yaparak para kazanma gibi çeşitli şekillerde karşımıza çıkan ve bir anda yükselen bu sektör çok büyük miktarlarda paraların ve sponsorlukların yer aldığı bir iş kolu haline gelmiştir. Peki tam olarak ne yapıyor bu yeni iş kolu? Aslında çok basit. Yayıncılar, Youtubevideolarından aşina olduğumuz bir çok içeriği canlı halde insanlara sunuyorlar. Bu kimi zaman bir oyun, kimi zaman şarkı veya birebir sohbet yayınları gibi çeşitli şekillerde karşımıza çıkıyor. Son 1 – 2 yıla kadar bu sektörde bilinen bir kaç yayın platformu dışında pek seçenek yoktu. Ancak piyasaya hızlı bir giriş yapan Amerika ve Çin merkezli uygulamalar adeta sektörün altını üstüne getirdi. Hali hazırda çok yüksek meblağa da paraların söz konusu edildiği bu sektör, iyiden iyiye büyümeye başladı. Bu yazıda, yayıncılık adındaki yeni nesil dijital iş seçeneğinin yürütüldüğüuygulama ve platformları anlatacağız.

1)     Twitch

Twitch; şüphesiz ki bu iş kolunun çıkış noktası olarak bilinir. Yabancı merkezli bir kuruluştur. Türkiye’de de hizmet verir. Ancak Türk yayıncıları ne kadar umursar orası tabi ki tartışmaya açıktır. Türk yayıncıları umursamadığı haberleri ve yayın yapan insanların (kendilerine streamer diyorlar) haklarını yediği gibi haberlerle sık sık gündeme gelir. Twitch, yayın yaparak para kazanma alanında dünyada öncüdür ve ilk uygulamadır. Son günlerde ise yayın yapan kişileri başka platformlara kaprtırmasıyla gündemdedir. Buna çözüm olarak bazı yayıncılar ile yüksek miktarlardan sponsorluk anlaşması yapmış ve yayıncılara aylık olarak maaş ödemesi yapmaktadır. Bahsi geçen rakamların aylık 100 bin Türk Lirası olduğu da bir başka saklanamayacak gerçek. Twitch’in kazanç sistemi izleyicilerin attığı bağışlar ve sponsorluklara bağlıdır. İzleyiciler sevdikleri yayıncıları gönüllerince bağışla desteklemektedirler. Twitch’de genellikle oyun yayınları ağırlıklıdır. Yayıncılık yapmak için mantıklı bir seçenektir. Çünkü güvenilir ve yüksek sayıda kullanıcısı vardır.

2)     DLive

DLive; Twitch’e karşı atak amacıyla kurulmuş bir yayın platformudur. Youtube’da içerik üreticilerini kendisine bağlamasıyla bilinir.Yayın yaparak para kazanma alanında öne çıkan bir başka uygulamadır. Bu platform Twitch’e göre daha kolaydır ve yeni yayıncıların tutunmasında öncülük eder. Yine bağış sistemi ile kazanç mümkündür. İzleyicilerin yolladığı bağışların yani sıra,yayıncıların sponsor bulmaları halinde ciddi gelirler elde edilebilir. Oyun yayını kısmen azdır. İnsanlar genellikle burayı sohbet ve müzik yayını yapmak için kullanırlar. Platform içinde uygulamanın sunduğu belirli emojileri satın alarak yayıncılara yollamak mümkündür. Bu emojilerin fiyatı kadar yayıncıya bağış gider.

3)     Facebook Gaming

Facebook Gaming; yayın yaparak para kazanma alanına çok ciddi bir miktar yatırımla girmiş, Facebook’un yeni nesil yayın platformudur. Adından da anlaşılacağı üzere sadece oyun yayınları yapmak üzerine kuruludur. Facebook bu alanda eski kullanıcı sayısına erişmek ve uygulamayı tekrar canlandırmak adına Facebook Gaming’e fazlasıyla önem vermektedir. Burada ortalamanın biraz üstünde izleyici sayısına sahip yayıncılar maaş almaya hak kazanıyor. Maaşları dolar bazında ödüyorlar. Ayrıca her yayıncı için özel olarak muhatap bir yetkili de Facebook Gaming tarafından tahsis ediliyor. Yayıncılara bağış yapmak da mümkün. Facebook Gaming’in, “yıldız” adını verdiği bu bağış sistemi oldukça basit ve tekdüze olmasıyla biliniyor. Desteklemek istenilen yayıncılara belirli miktar yıldız yollanabiliyor ve bu yıldız karşılığı kadar nakiti yayıncılara ödüyor. Yayın yaparak para kazanma anlamında oldukça kullanışlı ve teşvik edici olan Facebook Gaming, oyuncular için ideal bir platformdur. Bağışın yanı sıra ücretli abonelik satın alarak da yayıncılar desteklenebiliyor.

4)     Nimo TV

Nimo TV; 2019 yılında Türkiye’ye hizmet vermeye başlayan, Çin merkezli bir yayın kuruluşudur. Sadece oyun yayınına izin veren Nimo TV, son zamanlarda kullanıcıların isteği üzerine uygulamaya bağış sistemi getirdi. Aynı zamanda eğer ortalamanın üzerinde bir kitle oluşturulması ve düzenli yayın yapılması halinde yine maaş ödemesine başlayan bir başka yayın platformudur. Bunun dışında Türkiye’de hatrı sayılır bir kullanıcı kitlesine erişmiştir. Bu bağlamda yayın yaparak para kazanmaalanında mantıklı ve değerlendirilebilir bir seçenektir.

5)     YouNow

YouNow; Türkiye’de hemen hemen Twitch ile eş zamanda kurulmuş bir canlı yayın platformudur. Burada sadece oyun veya belirli bir kategoride yayın yapma zorunluluğu yoktur. İsteyen oyun oynar, isteyen sohbet eder anlayışında bir uygulamadır. Uygulamada yayın yapan insanları desteklemek için bağış sistemi de bulunmaktadır. Kullanıcı sayısı bir hayli fazladır ve yeni başlayacak olanlar için mantıklı bir seçenektir. Farkedilmek ve gelir elde etmeye başlamak diğer seçeneklere kıyasla YouNow platformunda daha kolay sayılabilir. Bu bağlamda burada yayın yapmak başlangıç seviyesi için idealdir.

6)     NonoLive

Nonolive; yine son dönemde büyük yatırımlar almış, Uzakdoğu merkezli bir yayın yaparak para kazanma uygulamasıdır. Türkiye pazarına henüz yeni giren ve büyümek isteyerek, kalıcı hale gelmeye çalışan Nonolive, yayıncılara maaş ödemesi yapan bir başka uygulamadır. Oyun, müzik veya sohbet yayını olarak tamamen yayıncıya bırakılmış bir düzeni vardır. Bağış sistemi henüz tam manasıyla gelişmemiştir. Ancak kısa zamanda gelişeceği açıklanmıştır. Burada yayın yapan insanlar, bir başka bağış uygulaması olan ByNoGame ile bağış toplayabiliyorlar. Yeni başlayacak olanlar için ideal bir uygulamadır. Yayıncılarına değer verir ve haklarını savunur. Bu anlamda tercih edilebilecek ve bir kitle oluşturulabilecek platformlar arasında yer alır. Nonolive, her ne kadar yeni de olsa altyapı anlamında çok iyi bir seviyededir. Yayın yaparak para kazanma anlayışına bağlı olarak yeni başlayanları mutlu edebilecek bir seçenektir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın