Yazılım Uzmanı Nasıl Olunur?

 Yazılım Uzmanı Nasıl Olunur?

Yazılım uzmanlığı sürekli değişen bir meslektir. Bu nedenle, yeni teknolojiler geliştikçe benimsenmelidir. Değişen bir doğaya sahip olduğundan, bilişim teknolojileri mesleğine birçok farklı giriş noktası vardır.

Ancak, bunu başarmanın tek bir yolu yoktur. İşte profesyonel bir yazılım uzmanı olmak için bazı adımlar.

Son Hedefiniz Hakkında Net Olun

Yeni bir kariyere başlamak kolay değil. Ancak, nihai bir varış noktanız olduğunda, yolunuzda bir engel bulmanız ve başa çıkmanızda yardımcı olur. Aşağıdaki gibi net bir hedefiniz olmalıdır:

  • Kariyerimi yazılım uzmanı olarak yapmak istiyorum
  • Kurulmuş bir bilişim teknolojisi şirketinde çalışmak istiyorum.
  • Takım üyesi olarak çalışmak ve bunun için iyi para almak istiyorum.

Öğrenilecek Bir Dil Seçin

Yazılım mühendisliği asla sadece kodlamaya odaklanmaz. Bununla birlikte, en az birkaç dil bilmeli ve nasıl çalışacaklarını daha iyi anlamalısınız. Hangi dillerin en yararlı olduğu konusunda ortak bir anlaşma yoktur.

Aşağıda bazı popüler programlama dillerinin listesi verilmiştir:

  • Python
  • JavaScript
  • C #
  • C ++
  • Java

Çalışmalarınızı Destekleyin

Eğitim kitapları genellikle eskidir. Referans kitaplar, yazılımın güncellenmesinden çok daha yavaş revize edilir. Tüm eğitim enstitüleri, başarınız için önemli olabilecek teorik kavramlar ve düşünce biçimleri sağlar.

Bununla birlikte, ne kadar ödeme alacağınız, gerçek dünyadaki yazılım bilgisini uygulayabiliyor olduğunuza bağlıdır.

Deneyimli Geliştiriciler Tarafından Yazılan Kodu Okuyun

Yazılım uzmanı olmanın diğer bir yararlı yönü de diğer insanların kodlarını nasıl okuyacağınızı öğrenmektir. Bunu GitHub depoları gibi siteleri ziyaret edip belgelere bakarak kolayca yapabilirsiniz.

Bununla birlikte, bazen belgeler de yanlış gider, ancak bu sitelerdeki kaynak kodlarının çoğu doğrudur. Bu nedenle, bu kodu okumayı öğrenerek, belirli bir programın nasıl çalıştığını anlayabilirsiniz.

Yazılım Mühendislerinden Oluşan Bir Topluluk Bulun

Bir yazılım mühendisi olarak sizi başarıya yönlendirecek bir topluluk bulmanız gerekir. Bu nedenle, benzer düşüncelere sahip bir topluluk tarafından kuşatıldığında, otomatik bir destek sisteminiz vardır. Gerçek dünyadaki bir yazılım mühendisliği topluluğu, öğreniminizi nereye odaklayacağınız konusunda size rehberlik eder.

Projeler Oluşturun

Pratik deneyim gibi bir şey yok. Konforlu bir dilde projeler oluşturmaya başlamanız gerekir. Bunu yaparak, sadece öğrenmenizi geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda potansiyel bir işveren de bulabilirsiniz. Kod yazmayı, proje oluşturmayı vb. öğrenirken, profesyonel ağınızı oluşturmanıza yavaşça yardımcı olmalısınız.

Mülakat Öncesi Becerilerinde Ustalaşın

Ardından, işe alımınız için hayati bir rol oynadığı için özgeçmişinize odaklanmanız gerekir. Üç şeye hakim olmanız gerekir: özgeçmiş, kapak mektubu ve çevrimiçi varlığınız.

İşe alımda yöneticiler, becerilerinizin ve deneyiminizin anlık görüntüsünü almak için onlara bakmaya devam ederler. Ayrıca, çevrimiçi iş başvurusu yaparken kapak mektuplarına ihtiyaç duyulmaktadır; birisinin dikkatini çekmek ve bir izlenim bırakmak için bu iyi bir fırsattır.

İş Görüşmesi

Sonunda, görüşme ile yüzleşmenin zamanı geldi. Bilişim teknolojisi şirketlerinin çoğu, genellikle internette, evde yapılan bir tarama röportajıyla başlar. Bundan sonra bir telefon görüşmesi yapmalısınız. Bir dizi röportajı başarıyla temizledikten ve yeni becerilerinizi gösterdikten sonra, muhtemelen bir iş teklifi alacaksınız. Kariyerinizi geliştirmenize yardımcı olacak en iyisini seçin.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın