En korkulan doğa olaylarından biri olan Yıldırım düşmesi artık nereye düşeceği tahmin edilebilecek. Yıldırım düşmesi kötü sonuçlara ve ölümlere neden oluşturabiliyor. Bu tür istenmeyen durumlar için bilim adamları yapay zeka temeline dayanan bir sistem geliştirdi. Yıldırım düşmesi genellikle nadir görülen bir doğa olayı olsa da araştırmacılar yıldırım düşmeden dakikalar öncesinden aynı hava tahmini gibi insanları bilgilendirecek.

Yıldırım Düşmesinde Tahmin Oranında Yüzde Seksen Başarılık Payı

Merkezi İsviçre’de olan Elektromanyetik uyumluluk bilim merkezinde geliştirilen bu yöntem, hava tahmininde de kullanılan dört temel maddeye dayanıyor. Atmosfer basıncı , hava sıcaklığı, nem ve rüzgar hızının parametrelerinden yola çıkılarak tahmin elde ediliyor. 30 km geniş bir alan içerisinde yıldırım düşmesi olasılıkları doğduğunda yapay zeka sistemi 30 dakika önceden bilgi verebiliyor. En önemlisi %80 bir doğruluk payı bulunuyor.

Bu Proje Ciddi Bir Yatırım Söz Konusu

Geliştirilen yeni teknoloji hakkında uzmanların yaptığı açıklamalarda bu “sistemler çok karmaşık ve çok yavaş bir şekilde ilerliyor, üstelik her yapay zeka sistemlerimiz radar ve uydular sayesinde elde edilen verileri okuyarak bizlere doğru sonucu veriyor ve bu sistem çok pahalı bir sistem” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir