× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

YouTube’dan nasıl para kazanılır? Bu hepimizin düşündüğü bir soru – çünkü hepimiz influencerların reklamlar ve sponsorlu işler ile ne kadar YouTube gelirleri elde ettikleri hakkında başarı hikayeleri duyuyoruz.

Gerçek şu ki, evet, YouTube’dan para kazanabilirsiniz. Hatta yeterince yaratıcı ve stratejikseniz, YouTube ile oldukça iyi bir kazanç elde edebilirsiniz.

YouTube’dan nasıl para kazanılır sorusunun cevabını arayan bir girişimciyseniz, sizin için hazırladığımız bu rehberi bir başlangıç noktası olarak düşünebilirsiniz.

YouTuberlar ne kadar para kazanıyor?

YouTuberlar ne kadar kazanıyor sorusunun hâlâ kesin bir cevabı yok. Ancak YouTube içerik üreticileri platform üzerinde gelirlerini genellikle Google AdSense reklam ağı üzerinden kazanıyorlar. Bunlar da reklamın türüne göre CPC (tıklama başına ödeme) ve CPM (bin gösterim başına ödeme) olarak değişiyor.

Ayrıca lokasyonun da YouTube izlenme parası üzerinde bir etkisi olduğunu unutmamak gerek. Bunun için AdSense sisteminde farklı kategoriler bulunuyor. ABD, İngiltere, Kanada gibi birinci kategoride yer alan kullanıcıların izledikleri reklamlar, içerik üreticisine (yani YouTuber’a) 1000 reklam görüntülenmesi için yaklaşık 18 dolar kazandırıyor.

YouTube 1 milyon izlenme kaç para gibi soruların da kesin bir miktar karşılığı yok. Çünkü bu da kanaldan kanala farklılık gösteriyor. Yani her 1 milyon izlenme herkese aynı parayı kazandırmıyor. Video sırasında gösterilen reklamlardan para kazanmak için tıklama reklamlarında insanların gerçekten reklama tıklaması, görüntülenme olanlarda ise en az 30 saniye boyunca reklamı görüntülemesi gerekiyor. YouTube Premium gelirleri ise, Premium üyelerin, yani YouTube platformuna aylık bir abonelik ücreti ödeyerek videoları reklamsız izleyen kullanıcıların, videoda ne kadar zaman harcadığına bakılarak hesaplanıyor.

YouTube’dan nasıl para kazanılır? Dikkate almanız gereken 4 gelir kaynağı

Hadi şimdi hepsini ayrıntılı inceleyelim.

1. İş Ortağı Programı ile YouTube’dan nasıl para kazanılır

YouTube Ocak 2018’den itibaren, kullanıcıların platformdan gelir elde etmeleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak için para kazanma politikasını değiştirdi. Artık kullanıcıların içeriklerinden ve kanallarından para kazanabilmeleri için önce YouTube İş Ortağı Programı’na (YPP, YouTube Partnership Program) başvurmaları ve kabul edilmeleri gerekiyor.

Başvuru sürecinin yanı sıra, kullanıcıların karşılaması gereken uygunluk şartları da bulunuyor.

YouTube para kazanma şartları 2022

YouTube İş Ortağı Programı’na nasıl başvurulur?

Not: 8 Mart 2019 itibariyle, YouTube, programa başvuru ve kabul edilme sürecinin bir aydan uzun sürdüğünü bildirdi.

YPP’ye kabul edildikten sonra, yaratıcı kaynaklara, araçlara ve desteğe erişebileceksiniz. Ama en önemlisi, içeriklerinizden doğrudan para kazanmaya başlayabileceksiniz.

Aşağıda YPP ile YouTube’dan nasıl para kazanılır sorusuna cevap olan seçenekleri görebilirsiniz.

AdSense ile para kazanın

YouTube, Google’ın bir yan kuruluşudur. Bu nedenle, kullanıcıların Google’ın diğer ürünlerinden biri olan AdSense’i kullanarak para kazanmalarına olanak sağlar. Google AdSense, yayıncılar ile ilgili reklamverenleri buluşturan ücretsiz bir hizmettir. Onaylı bir yayıncı iseniz, bir izleyici videonuza girdiğinde, kitleniz veya içeriğinizle alakalı bir reklam görebilirler.

O izleyici reklama tıklarsa siz para kazanırsınız.

Reklamverenler, hedef kitlelerine ulaşmak için kanal arıyor, YouTuber’lar ise video içeriklerinden para kazanmak istiyor.

AdSense, bu iki amaç için bir köprü görevi görüyor. YouTube’dan AdSense ile para kazanma potansiyeli kanaldan kanala değişiyor, ancak içerik üreticilerinin 1000 izleyici tıklamasından aşağı yukarı 3$ ile 10$ arası para kazandığı tahmin ediliyor. Bu da, günde 10.000 izlenme sağlayabilen bir içerik üreticisinin 300$ ve üzeri kazanabileceği anlamına geliyor.

YouTube kanalınızdan AdSense ile para kazanmaya başlamak için öncelikle bir AdSense hesabına sahip olmanız gerekiyor. Hâlihazırda bir AdSense hesabınız yoksa buradan başvurabilirsiniz.

AdSense, sadece hesap açmakla bitmiyor. Görüntülemek istediğiniz reklamların türü ve kanalınızdaki reklamların formatları hakkında bazı kararlar almanız gerekiyor.

Belirli markaları veya din, kumar, cinsellik gibi hassas kategorileri engellemek istiyorsanız bunu AdSense panosundan yapabilirsiniz. Videolarınız veya kanalınızdaki reklamların formatını seçerek, izleyicilerin reklam deneyimini bir ölçüde belirleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir