Youtube Videolarının Vazgeçilmezi ASMR Nedir

 Youtube Videolarının Vazgeçilmezi ASMR Nedir

Youtube platformunda sıklıkla görmeye başladığımız ASMR videoları bireylerin bu konuda merakını çekmektedir. Ne olduğu, insanlarda nasıl böyle bir etki yarattığı büyük bir soruya sebep olmaktadır. Psikolojik olarak etkileri oldukça fazla olan bu durum aynı zaman Youtube içerik üreticilerinin de sıklıkla seçtiği bir konu olmaktadır. Öyle ki çoğu büyük firma da satış reklamlarında tercih etmeye başlamıştır.

ASMR in Movies & TV (Part 1)

A SMR Açılımı Nedir?

Açılımı yabancı dilde AutonomousSensoryMeridian yani Türkçesiyle ‘Otonom duygusal meridyen tepki’ kişiler üzerinde tarif edilmesi zor bir etki bırakmaktadır. Beyin orgazmı olarak da tarif edilmektedir. Kimi davranışlar sonrası iç ürperten bir durumu oluşturur. Ancak bu rahatsız edici düzeyde değil oldukça sevilen, hoşa gidilen bir etki yönünde oluşur.

ASMR nedir sorusuna verilen tanımsal bu açılım çok da bir anlam ifade etmeyebilir. Psikoloji literatüründe aslında uzun yıllardır bulunan bu durum, son yıllardır büyük platform içerik üreticileri tarafından tercih edilmektedir. Kişilerin üzerinde bıraktığı etki olumlu yönde oldukça izlenmeler ve takip edilme durumları da artışa geçmektedir. Günümüzde Youtube üzerinde milyonlarca video bu konuda bulunmaktadır.

ASMR Nedir Youtube Videoları Neden İzlenir?

Beyin orgazmı ya da iç gıdıklayıcı uyandıran bu etki hayatımızda başka olaylar neticesinde de oluşabilmektedir. Örneğin anneler özellikle bebeklerini uyutabilmek ve sakinleştirebilmek adına elektrikli süpürge, fön makine seslerini dinletmektedir. Bebekler bu sayede sakinleşerek daha kolay uykuya dalmaktadır. Sadece bebeklerde değil yetişkinler tarafından da bu tarz içerikler izlenmektedir.

ASMR videoları da tam olarak bu etkiyi birey üzerinde bırakmaktadır. Çeşitli konu başlıkları altında üretim yapılmaktadır. En bilindik olanları:

  • Tırnak ile sert bir yüzeye vurma,
  • Kâğıt sesi,
  • Su dolu bir şişeyi sallama,
  • Rol Play (farklı meslek gruplarına, kişiliklere bürünerek konuşma)
  • Fısıltı halinde konuşma olmaktadır.

Bireyler herhangi bir konu başlığında bu tarz videoları izleyerek inanılmaz bir derece de rahatlama yaşayabilmektedir. Ancak bu durum her birey için geçerli olmamaktadır. Araştırmalar göstermektedir ki ‘Yüksek hassasiyeti olan kişiler’ bu tarz videolardan daha çok etkilenmektedir. Vücutta uyuşma, karıncalanma ve rahatlama olmayan bireyler bu özelliğe sahip olmadığından dolayı etkiyi görememektedir.

ASMR Türkçe ve yabancı dillerde dünya genelinde gerçekleştirilmektedir. Aslında hangi dilde olduğunun pek de bir önemi yoktur. Genel anlamda fısıltı gibi anlaşılmayan konuşmalarla gerçekleştiğinden yabancı Youtuberların da içerikleri kişileri etkileyebilmektedir. Bırakılan bu etki o kadar ileri düzeyde olabilmektedir ki üreticiler arasında ünlü magazin sayfaları, e-ticaret siteleri de bulunmaktadır.

Best of ASMR: Margot Robbie, Gal Gadot and More Explore ASMR with Whispers and Sounds | W Magazine

Dünya üzerinde magazin programı oluşturan ve kanala ünlü oyuncuları davet eden bir kanal da bu anlamda içerik üretmektedir. Oyuncular, program içerisinde kısık sesle konuşarak ya da ses seviyesi düşürülerek içerikler ortaya çıkarılmaktadır. Bu tarz videoların taleplerinin farkında olan her kanal yönelim göstermektedir. Bunlar arasında İKEA bile bulunmaktadır. Yayınladığı bir tanıtım videosunu bu yönde oluşturmuştur.

“Oddly IKEA”: IKEA ASMR

ASMR videoları günümüzde milyonları aşarak yüklenmeye devam etmektedir. Kişilerin profilleri incelendiğinde büyük bir kısmı 18-24 yaş aralığından oluştuğu görülmektedir. Bununla kalmayarak daha çok kadın kullanıcılar tarafından izlenmeler elde ediliyor. Yaş aralığı çok farklı ve geniş bir yelpazeye sahip içerik konusu, üretici firmalar tarafından farklı satış ürünlerinin oluşmasında da etkili olmaktadır.

ASMR / Uyku İlişkisi

Videoları takip eden ve izleyen büyük bir izleyici kitlesi uyku konusundan şikayetçi olmaktadır. Genellikle uyuyamayan, uyumakta problem yaşayan kişiler gece bu videoları izlemektedir. Vücutta oluşturduğu etki neticesinde değişik sürelerde uykuya dalmaları daha kolay olmaktadır. Araştırmacılar bu videolara karşı beyninde uyku sırasında dinlenmeye ihtiyacı olduğundan olumlu bakmaktadır.

ASMR videolarıbeyin üzerinde farklı dalgalanmalar oluşturmaktadır. Adeta uyuşmasına benzeyen bir etki sayesinde uykuya dalışlar daha basit şekillerde gerçekleşmektedir. Kişilerin kendisine uygun video içerikleri tercih ederek uyku problemlerinden kurtulduğu görülmektedir. Yapılması gereken durumun kişiye uygun video içeriğine ulaşması olmaktadır. Doğru tercih sonrasında stresten uzaklaşmak, rahat bir uykuya dalmak mümkün olmaktadır.

ASMR – Youtube Yemek Videoları

Kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen konularından birisi de yemek olmaktadır. Her bireyin kolaylıkla içerik üretebildiği bu konu ekstra bir zahmet ve uğraş gerektirmemektedir. Kanal sahipleri, yalnızlığını giderebilecek bir şekilde o gün yiyeceği yemeği kamera önünde gerçekleştirmektedir. Genellikle konuşma olmamaktadır. Yemeğin sesi, tepkiler kayıt altına alınır. Kişiler bu tarz içerikleri oldukça fazla sevmektedir.

ASMR konusunda en büyük kitleler burada oluşmaktadır. Özellikle Amerika ve Kore ülkelerinde içerikler çok sık şekilde yüklenmektedir. Farklılık oluşturması adına yemeğin yapılış süreçlerini de videoya ekleyen bireyler bulunmaktadır. Takipçiler bu tarz videoları sık izlemektedir. İzlenmeler ise milyonları geçmektedir. Kısa sürede oluşturulan bu konu alanı giderek genişlemiştir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın