× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler


Türkiye Cumhuriyeti Devleti, yurt dışındaki temsilciliklerinde görevlendirmek üzere memur alımı yapmaktadır. Yurt dışı memur alımı, Dışişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı gibi çeşitli bakanlık ve kurumlar tarafından yapılmaktadır.

Yurt dışı memur alımı için genel olarak aşağıdaki şartlar aranır:

Yurt dışı memur alımı için başvurular, genellikle her yıl mart-nisan aylarında yapılır. Başvurular, ilgili bakanlığın internet sitesi üzerinden online olarak yapılır.

Yurt dışı memur alımı için adaylar, yazılı sınav, sözlü sınav ve güvenlik soruşturması olmak üzere üç aşamalı bir sınava tabi tutulurlar. Yazılı sınavda genel kültür, yabancı dil ve mesleki bilgi testleri yapılır. Sözlü sınavda adayların genel kültür, yabancı dil ve mesleki bilgi düzeyleri değerlendirilir. Güvenlik soruşturmasında ise adayların adli sicil kaydı, güvenlik ve istihbarat birimlerindeki kayıtları ve aile fertlerinin ve yakınlarının adli sicil kaydı ve güvenlik ve istihbarat birimlerindeki kayıtları incelenir.

Yurt dışı memur alımı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti için önemli bir konudur. Yurt dışı memurlar, Türkiye’nin dış temsilciliklerinde görev yaparak, Türkiye’nin tanıtımı, dış politikasının yürütülmesi ve vatandaşlarının yurt dışındaki haklarının korunması gibi konularda önemli görevler üstlenirler.

Yurt dışı memur olmak isteyen adayların, yukarıda belirtilen şartları taşımaları ve başvuru tarihlerini takip etmeleri gerekmektedir.

Yurt dışı memur alımı için başvuru tarihleri ve diğer bilgiler, ilgili bakanlıkların internet sitelerinde yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir