× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Teknolojinin sürekli olarak büyümesi insanları elektronik cihaz alırken büyük beklentilere sokmasına neden oluyor. Yüz tanıma teknolojisi de bu yeniliklerden bir tanesi olarak bulunuyor. iPhone X modeliyle hayatımıza giriş yapan ve günümüzde akıllı modellerin tamamında kullanılan yüz tanıma teknolojisi, 3D yüz modellerine karşı tam koruma sağlayamıyor.

3D teknolojisinden yararlanılarak üretimi yapılan kafa ve yüzler, hackerlar tarafından akıllı telefonlara sızmak için kullanılabilir. Akıllı cihazlar üzerinde hizmet veren yüz tanıma teknolojileri, 3D ile oluşturulan yüz modellerine yenik düşmüş görünüyor. Konu ile ilgili olarak Forbes dergisi akıllı telefon modelleri üzerinde 3D yüzleri kullanarak yüz tanıma teknolojisinin güvenilirliğini test etti.

Android Telefonlar Testte Yetersiz Kaldı

3D teknolojisi kullanılırken pek çok Android tabanlı telefon bu zorlu sınava tabi tutuldu. Yüz tarama teknolojisinde kullanılan modeller;

 LG G7 ThinQ

Samsung Galaxy S9

Samsung Note 8

OnePlus

iPhone X kullanıldı. Yapılan testlerde ise Android tabanlı akıllı telefon modelleri başarısız bir sonuç aldı. iPhone X ise testi başarılı bir şekilde geçmeyi başardı. Android tabanlı cihazlar 3D yüz modelleri kullanılarak yüz tanıma teknolojileri konusunda sınıfta kaldı. Yüz tanıma desteği sunan Android akıllı telefon kullanıyorsanız bu sisteminde pekte güvenilir olmadığını açıklamak isteriz.

Yüz Tanıma Teknolojisinde Gizli Tehlike 3D Modeller

Bununla beraber Android akıllı telefonlarda parmak izi yer alıyor. Bu sistem ise iPhone X modelinde bulunmuyor. Güvenlik konusunda ya da başka nedenlerden dolayı yüz tanıma teknolojisini kullanmak istemiyorsanız güvenilir yöntem olan parmak izi teknolojisinden yararlanabilirsiniz. 3D yüzler oluşturma son derece maliyetli bir iştir. Yurt dışında 3D yüz oluşturma hizmeti veren birkaç şirket sadece detaylı yüz hatlarını oluşturabiliyor.

Bu konuda asıl problem 3D yüz modellerinin hacker ve polisler tarafından kullanılması olarak görülüyor. Yasalara göre polis izlerden akıllı telefon şifrenizi alamıyor. Ancak yüz tanıma ve parmak izi gibi teknolojileri ise kullanabiliyor. Bu yasa ile beraber 3D yüz modelleri sayesinde Android tabanlı telefonlarınıza izniniz olmadan giriş yapılabilir. Yakın zamanda 3D yüz modelleri üzerinden telefonlara girişi engelleyecek bir yasa bulunmuyor. Bu nedenle Android tabanlı cihazları kullanırken yüz tanıma teknolojisi konusunda sizleri bir kez daha düşünmeye davet ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir