× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Zirkonyum doğadan çıkarılan bir elementtir. Fiziksel özelliklerinin doğal dişe çok benzemesi diş hekimliği alanında zirkonyumu avantajlı hale getirmiştir. Günümüzde hem yurt içinde hem yurt dışında gülümseme tasarımı ve gülüş estetiği yaptıran sanatçıların %90’ının tercih ettiği yöntem zirkonyum diştir. Yani bizim televizyonda görüp ne kadar güzel dişleri var dediğimiz kişilerin dişleri aslında zirkonyumdur ve diş hekimi eseridir. Bu yanılma zirkonyumun doğal dişe çok benzemesindendir. 

Takma diş yapımında karşılaşılan en büyük problem yapılan dişlerin çok yapay görünmesidir. Doğal dişler tek bir renkten oluşmazlar. Diş etlerine yakın kısımları  biraz daha koyu, kesici kısımlara doğru biraz daha açık renktedir. Kesici kenarları ise şeffaftır. Bunun sebebi dişin diş etine yakın kısımlarının kalın olması ve ışığı az geçirmesi, kesici kenara gittikçe incelip ılığı daha çok geçir esidir. Yapılan takma dişlerin doğal dişteki bu renk uyumunu taklit edebilmesi için doğal dişte olduğu gibi ışık geçirgenliğine sahip olması gerekir. Bu noktada tam olarak söyleyebiliriz ki zirkonyum dişler ışık geçirgenliği açısından doğal dişi çok iyi taklit ederler.   

Zirkonyum dişlerin ö emli avantajlarından biriside doku dostu olmasıdır, porselen dişlerde diş etinde allerjik reaksiyona ve siyaha kaçan renklenmeye neden olan krom kobalt nikel gibi allerjen maddeler varken zirkonyumda bunların hiçbirisi yoktur. Bu sebeple zirkonyum dişler diş etinde doğal görünümden uzaklaştıran değişikliğe sebep olmazlar. 

Zirkonyum sonuç olarak estetik bir hammaddedir. Bu malzemeyle yapılan dişlerin doğal görünebilmesi için en önemli etken iyi bir ustanın elinde işlenmiş olmasıdır. Zira piyasada öyle zirkonyum dişler vardır ki porselen dişlerden dahi daha berbat görünürler. Zirkonyum dişlerin yapımında önemli nokta dişlerin yüz ile uyumlu olmasıdır.

Uzun,yuvarlak, oval yada kare görünümlü yüzlere uyumlu diş formu farklıdır. Dişler yapılırken bu göz ardı edilmemelidir.   Diğer bir nokta cinsiyet ve yaştır. Bayanlarda daha yumuşak hatlı ve kurvatürlü dişler kadınsı bir görünüm oluştururken, erkeklerde köşeli hatlar daha kararlı ve erkeksi bir görünüm kazandırır. Yaş ilerledikçe dişlerde aşınma olması kaçınılmazdır. Bu sebeple ileri yaşlardaki hastalara yapılan dişlere aşınmış görünümü kazandırmak daha doğal görünmesini sağlayacaktır.  Yapılacak olan takma dişlerin doğal görünmesi için ten renginde dikkat edil esi gereken diğer bir konudur. Örneğin açık tenli bu tür hastaya açık renkli dişler yakışırken koyu tenli bir hastada yapay duracaktır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir