× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 36. maddesine göre, herkes, meşru vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle yargı mercileri önünde davacı veya davalı olarak iddia ve savunma ile adil yargılanma hakkına sahiptir. Bu hak, avukatlık mesleğinin de temelini oluşturur.

Avukatlık Kanunu’nun 58. maddesine göre, avukat yazıhaneleri ve konutları ancak mahkeme kararı ile ve kararda belirtilen olayla ilgili olarak Cumhuriyet savcısı denetiminde ve baro temsilcisinin katılımı ile aranabilir. Ağır ceza mahkemesinin görev alanına giren bir suçtan dolayı suçüstü hali dışında avukatın üzeri aranamaz.

Bu hükümler, avukatların mesleki sırlarını korumak ve savunma hakkını güvence altına almak amacıyla getirilmiştir. Avukatların yazıhaneleri ve konutları, müvekkillerinin sırlarını sakladığı yerlerdir. Bu nedenle, bu yerlerde arama yapılması, avukatların mesleki sırlarını ifşa edebilir ve müvekkillerinin savunma hakkını ihlal edebilir.

Sonuç olarak, avukatın evi, ancak ağır ceza mahkemesinin görev alanına giren bir suçtan dolayı suçüstü hali dışında, mahkeme kararı ile ve Cumhuriyet savcısı denetiminde ve baro temsilcisinin katılımı ile aranabilir.

Kaynaklar

info

  1. ayop.barobirlik.org.tr/proje-hakkinda
  2. anayasa.gov.tr/tr/mahkeme-gundemi/genel-kurul/201055-e-sayili-dosyaya-ait-aydin-bolge-idare-mahkemesinin-552010-tarihli-basvuru-karari/
  3. www.istanbulbarosu.org.tr/HaberDetay.aspx?ID=6375
  4. sen.av.tr/tr/makale/avukatin-aranmasi#:~:text=Avukat%20yaz%C4%B1haneleri%20ve%20konutlar%C4%B1%20ancak,baro%20temsilcisinin%20kat%C4%B1l%C4%B1m%C4%B1%20ile%20aranabilir.
  5. sen.av.tr/tr/makale/arama-elkoyma-genisletilmis

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir