× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Öğretmen Güvenlik Soruşturması

Öğretmen güvenlik soruşturması, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, ilk defa veya yeniden memuriyete yahut kamu görevine atanacak öğretmenlerin, kamu haklarından mahrumiyete ve görevlerine son verilmesini gerektiren bir suçtan mahkum olmadıkları, görevini devamlı yapmasına engel olabilecek bir akıl hastalığı veya bedensel engeli bulunmadığı, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunda anlaşılmaktadır.

Yeni pencerede açılırkadimhukuk.com.tr

Öğretmen güvenlik soruşturması

Güvenlik soruşturması, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı (MİT), Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya mahalli mülki idare amirlikleri tarafından yapılır.

Güvenlik soruşturması kapsamında, öğretmen adaylarının aşağıdaki hususlar hakkında bilgi toplanır:

Güvenlik soruşturması, 30 ve 60 iş günü arasında tamamlanır. Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanan öğretmenler, atanmaya hak kazanırlar.

Güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanan öğretmenlerin atamaları yapılmaz. Ayrıca, güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanan öğretmenler, kamu görevinden de çıkarılabilirler.

Güvenlik soruşturması, öğretmenlerin kamu görevine atanmadan önce güvenlik açısından güvenilir olduklarının tespit edilmesi amacıyla yapılan bir işlemdir. Bu işlem, kamu güvenliğinin sağlanmasına ve kamu görevlerinin etkin bir şekilde yerine getirilmesine katkı sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir