× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler


2024 yılı itibarıyla, öğretmenler askerlik hizmetini yedek subay olarak yerine getirmektedir. Yedek subay olarak askerlik yapanların hizmet süresi, 12 aydır.

Ancak, öğretmenlere bazı istisnai durumlarda askerlik hizmetinden muafiyet veya erteleme hakkı tanınmaktadır. Bu istisnai durumlar şunlardır:

Bu istisnai durumlardan yararlanmak isteyen öğretmenlerin, askerlik şubesine gerekli belgeleri ibraz ederek başvuruda bulunması gerekmektedir.

Öğretmenlerin askerlik hizmetini yedek subay olarak yerine getirmeleri için öncelikle temel askerlik eğitimlerine katılmaları gerekmektedir. Temel askerlik eğitimleri, 21 gün sürmektedir. Temel askerlik eğitimlerini tamamlayan öğretmenler, yedek subay olarak görevlendirilmektedir. Yedek subay olarak görevlendirilen öğretmenler, 12 ay boyunca askerlik hizmetini yerine getirmektedir.

Öğretmenlerin askerlik hizmetini yedek subay olarak yerine getirmeleri, öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Yedek subay olarak görev yapan öğretmenler, askerlik mesleğinin gerektirdiği disiplin, sorumluluk ve liderlik becerilerini kazanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir