× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Subaylık Güvenlik Soruşturması

Subaylık güvenlik soruşturması, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde subay olarak görev almak isteyen kişilerin, kamu güvenliği açısından güvenilir olup olmadıklarını belirlemek amacıyla yapılan bir işlemdir. Güvenlik soruşturması, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı (MİT), Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya mahalli mülki idare amirlikleri tarafından yapılır.

Subaylık güvenlik soruşturması kapsamında, adayın adli sicil kaydı, güvenlik ve istihbarat birimlerindeki kayıtları, aile fertlerinin ve yakınlarının adli sicil kaydı ve güvenlik ve istihbarat birimlerindeki kayıtları, adayın yaşadığı çevre hakkında yapılan araştırma gibi hususlar hakkında bilgi toplanır.

Subaylık güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanan adaylar, subaylık eğitimine kabul edilirler. Güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanan adaylar ise, subaylık eğitimine kabul edilmezler.

Subaylık Güvenlik Soruşturması Neden Yapılır?

Subaylık güvenlik soruşturması, TSK’nın kamu güvenliğini sağlama ve terör örgütlerine karşı mücadele etme gibi görevlerini etkin bir şekilde yerine getirmesi amacıyla yapılır. Güvenlik soruşturması ile, TSK bünyesinde görev alacak subayların, kamu güvenliği açısından tehdit oluşturmayacak kişiler oldukları tespit edilmeye çalışılır.

Subaylık Güvenlik Soruşturması Nasıl Yapılır?

Subaylık güvenlik soruşturması, aşağıdaki aşamalar dahilinde yapılır:

Subaylık Güvenlik Soruşturması Süresi

Subaylık güvenlik soruşturması süresi, 30 ve 60 iş günü arasındadır. Güvenlik soruşturması süresi, adayın kişisel durumuna, başvuru yaptığı görevin niteliğine ve ilgili makamların iş yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Genellikle, güvenlik soruşturması süresi 30-45 iş günü arasında tamamlanmaktadır.

Subaylık Güvenlik Soruşturması Olumsuz Sonuçlanması

Subaylık güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanan adaylar, subaylık eğitimine kabul edilmezler. Ayrıca, güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanan adaylar, TSK bünyesinde görev yapmakta olan subaylar ise, TSK’dan çıkarılabilirler.

Güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanan kişiler, bu kararın kendilerine tebliğ edilmesinden itibaren 60 gün içinde, idare mahkemesinde iptal davası açabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir