× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Dijital platformlarda görüntü teknolojileri her geçen gün biraz daha fazla gelişim gösteriyor. Son dönemde ortaya çıkan 4K teknolojisi popüler bir ekran çözünürlüğü teknolojisidir. Peki, birçok platformda karşımıza çıkacak olan bu teknoloji nedir, özellikleri nelerdir?

4K Teknolojisi Nedir?

Üst düzey çözünürlük sunan 4K teknolojisi birçok kamerada, televizyonda ve video kayıt cihazında karşımıza çıkıyor. Son dönemde piyasaya sürülen pek çok akıllı telefonda ve televizyonda bu teknolojiden yararlanılmıştır. Son dönemde oldukça popüler olan bu teknoloji filmlerde ve bilgisayar grafikleri üzerinde de kullanılıyor. Yaklaşık olarak 4000 piksel değerinde yatay çözünürlük taşımaktadır. Yatay çözünürlük oranı 720p ve 1080p dikey sayılarını ifade eder.

4K Teknolojisinin Sunduğu Özellikler Nelerdir?

Birçok elektronik cihaz üzerinde kullanılan 4K teknolojisi yaklaşık olarak 8 milyon etkin pikselden oluşur. Sunulan bu oran standartlaştırılmış çözünürlük değerleri ve piksele göre yüksek görüntülü kalite sunmaktadır. 4K teknolojisi ile iletilen bir görüntü 1080p kalitesine göre 2 kat keskin görüntü sunar. Kaliteli görüntünün oluşturulmasında video akışlarının hızlı gerçekleşmesi için daha yüksek değerde bant genişliği sağlanmıştır. 4K teknolojisi ile donatılmış bir araç ile internetten kaliteli videolar izlemek mümkündür. Bunun için internet hızının da yüksek olması gerekir.

Bu teknolojinin birçok avantajı bulunduğu gibi çözülmesi gereken sorunları da mevcuttur. Özellikle şu anda bulunan teknik altyapı televizyonları besleyebilecek dataya sahip değildir. Altyapı sorunları, tanıtım ve içerik problemleri çözüldüğünde kullanımı daha da yaygın hale gelecektir.

4K Teknolojisinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Bu teknoloji ortaya çıktığında 4K olarak izlenebilecek içerikler yok denecek kadar azdı. Birçok müşteri içeriklerin az olmasından dolayı 4K teknolojisi ile üretilmiş cihazları almakta tereddüt yaşamasına neden olmuştu. Şu anda pek çok yayıncı 4K içerikler ürettiğinden cihaz kullanımları da yaygınlaşmış durumdadır. 4K ile üretilmiş içerik türleri arasında şunlar yer alıyor:

Şu anda dünya üzerinde 4K yayın yapan 80’den fazla platform bulunuyor. Bu platformlar arasında Netflix, Youtube, Amazon Prime ve Digitürk Play gibi pek çok kanal söz konusudur. Bu kanallar aracılığıyla yüksek çözünürlük sunan kaliteli yayınlar izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir