Avokadonun Kalp Sağlığına Yararları

 Avokadonun Kalp Sağlığına Yararları

Dünya Sağlık Örgütünden elde edilen verilere göre her yıl yaklaşık 18 milyon insan kalp ve damar hastalıklarından dolayı ölmektedir. Bu rakamın 2030’lu yıllara gelindiğinde 23 milyon sayısına ulaşması bekleniyor. Bu konu ile alakalı olarak tüketilen besinler oldukça önem kazanmaktadır. Bu besinlerden bir tanesi de Orta ve Güney Amerika’da yetişmekte olan avokadodur. İnsan kalbinin dostu ve kolesterolün düşmanı olan bu besin, içerisinde sağlık olabilecek yağlar, bol miktarlarda vitamin, mineral ve aynı zamanda antioksidan içermektedir.

Avokadonun İnsan Vücuduna Etkileri Nelerdir?

Belirli bir zaman dilimi içinde, avokado tüketen insanların vücutlarındaki kolesterol seviyesinde düşüş yaşandığı, trigliserit seviyesinde %20 oranında bir azalma görüldüğü saptanmıştır. Yine aynı şekilde iyi kolesterol seviyesindeki artış %11 olurken, kötü kolesterol seviyesindeki düşüşte %22 olmuştur.

Avokado içeriğinden dolayı, kalp hastalıklarına karşı önemli bir koruma sağlamaktadır. Bu korumada, içinde yer alan doymamış yağlar ile bol miktardaki E vitamini oldukça etkilidir.

Doymamış yağlar, kolesterolde düşüşe yol açarken, atardamarlara karşı koruma görevi üstlenir. Diğer yandan, tıkanmış kan damarlarını açarak, kan akışının daha olağan olmasına yardımcı olur.

Peki Avokado Neden Tercih Edilmemektedir?

Özellikle diyet yapmakta olan insanların büyük bir kısmı, avokadoyu çok yüksek kalori barındırdığı için tüketmekten kaçınmaktadır. Avokadonun 1 tanesinde 227 kalori bulunmaktadır.

Diyet yaparken, tüketilen ürünlerin az olması kilo kaybına yol açacağı düşünülür. Fakat, yeterince alınmayan besinler, vücutta çok daha farklı sorunlara yol açar. Bu nedenle bir diyet programına başlamayı düşünüyorsanız kesinlikle profesyonel bir destek ışığında bunu yapmalısınız.

Avokadonun Yararları?

  • Kanser hücrelerine karşı doğal bir savunma mekanizması gösterir.
  • Kalbi olumlu bir biçimde desteklerken, hücrelerin yaşlanmasını geciktirir.
  • Bel çevresindeki oluşan yağlanmaların tam anlamı ile düşmanıdır.
  • Avokado içerisinde protein ve karbonhidrat ile, zeytin yağı içinde bulunan oleik asidi (sağlıklı yağ asidi) de içerir.
  • Avokadonun yararlarından bir diğeri de içinde bolca B1 vitamini diyet lifi ve folik asit barındırmasıdır.
  • Bunların dışında, potasyum, magnezyum, fosfor açısından iyi bir kaynaktır.

Ne Sıklıkla ve Nasıl Tüketilmelidir?

Uzmanların görüşlerine dayanılarak, günlük 1 adet avokado tüketilmesi önerilir. Tadını sevmeyenler için mayonez yerine yenebilir.

Tüketilme biçimi olarak, tost yaparken peynir yerine kullanabilirsiniz.

Ayrıca, zeytinyağı, limon ve sarımsak kullanarak soslu bir şekilde salata olarak tüketebilirsiniz.

Not: Düzenli olarak, günde 1 adet avokado tüketimi ile 1 ay sonra bünyenizdeki trigliserit oranı %15 oranında düşecektir.

Yapılan Yorumlar

Bir Yorum Yapın