× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

İnternet çağımızın en büyük pazarlama ve bilgi paylaşımının olduğu mecradır. İçerisinde çok fazla bilgi bulunduğu gibi işe yaramayan veya doğruluk payı olmayan da bilgiler bulunmaktadır. Bizim yapmamız gereken doğru bilgileri bulmanın yolunu araştırmak ve yanlış bilgileri süzgeçten geçirmek olmalıdır.

Aradığını bulmak:

İnsanların bir bilgi ararken yaşadıkları en büyük sorun bilginin internette bulunmasına rağmen kişinin o bilgiye ulaşamamasıdır. Bunun nedeni arama motorlarının kelimeler üzerine tarama yapıp siteleri o şekilde çıkarmalarıdır. Yani siz bir cümle kurarak aradığınız bilgiyi bulamadığınızda pes etmeyip aynı bilgiyi farklı cümleler ile ararsanız ulaşma imkânınız bulunmakta. Burada önemli olan husus aradığınız şeyi doğru kelimeler ile taratmak. Çok az kelime veya çok fazla kelime yazarsanız istediğinizle alakasız siteler çıkabilir. Bir arama yaparken ilk önce bu bilgiyi yazan kişinin de sizin gibi olduğunu düşünerek ararken doğru kelimeleri seçmelisiniz.

Doğruyu yanlıştan ayırma:

İnternetin en büyük zararı ise içinde çok fazla yalan haber ve yanlış bilgi bulunmasıdır. Bu etkenlerden kurtulmak için ilk kuralımız güvenilir sitelerden faydalanmaktır. Bakın güvenilir siteler diyorum site demiyorum. Bir bilgi araştırırken tek kaynaktan veya tek siteden araştırma yaparsanız kendinizi yanlış bir bilgi ile bulabilirsiniz. Bundan dolayı bir şey araştırırken en az 3 veya 4 siteye bakarak aldığınız bilgileri teyit etmeniz gerekir. Böylelikle yanlış bilgilerden korunmuş olursunuz.

Doğru tarayıcıyı kullanma:

Dünyada en çok kullanılan tarayıcıyı sorsak genel olarak insanlar Google diyecektir. En çok kullanılmasına rağmen Google’nin bile size yardım edemediği durumlar bulunmakta. Bunlardan bazıları aradığınız siteleri en altlarda göstermesi veya hiç göstermemesi olabilir. Örnek vermek gerekirse bir araştırma yapıyorsunuz ve Google’nin arama motoru ile araştırma hakkında bilgi toplamak için kelimeleri yazdınız. Aramadan sonra kelimeleri doğru seçseniz bile size bilgi verecek site veya aramak istediğiniz site bazen ya çıkmıyor ya da o kadar aşağılarda çıkıyor ki insanlar ilk sayfada çıkmadığı için genelde tarayıcıyı kapatıyorlar. Bu durumdan kurtulmak için farklı tarayıcılar ile de araştırma yapmanızı öneririm. Bu konuda en fazla yardımı dokunan tarayıcı genelde Yandex oluyor. Bu tarayıcı hem kelime taraması hem de en alakalı siteleri en üste atıyor. Böylelikle aradığınız şeylere daha kolay ulaşıyorsunuz.

Tarayıcı hızı:

Diğer önemli bir konumuz ise tarayıcı uygulamalarının verimli olmaması veya yavaş çalışması da olabilir. Bu konuda telefonunuzun işlemcisini ve RAM’ını en az kullanan tarayıcıları seçerek daha hızlı işlem yapabilirsiniz. Bu konuda size önerebileceğim en iyi tarayıcı Opera olacaktır. Bu tarayıcı hem sisteminizi daha az yorar hem de işlemlerinizi daha hızlı yapma fırsatı verir. Bunun yanında ücretsiz VPN desteği de vermekteler. Diğer bir öneri ise Chromedir. Bu tarayıcıyı genel olarak operanın ara yüzünün karışık olduğunu düşünen insanlar kullanmakta. Chrome işlem yaparken hızlı bir tarayıcı olmasına karşın bilgisayarınızın veya telefonunuzun sistemini de çok fazla kullanan bir tarayıcı. Bundan dolayı Opera düşük sistemler için veya birden fazla işlem yapmak isteyen insanlar için daha doğru bir seçim olacaktır. Bunun dışındaki Explorer gibi tarayıcıları kullanmanızı önermem. Nedeni ise bahsettiğim uygulamalara göre çok yavaş kalmaktalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir